Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Krvná skupina

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať, že ako je to vlastne s krvnými skupinami rodičov. Som v 16 týždni zatiaľ bezproblémového tehotenstva a mám krvnú skupinu B- otec dieťaťa má krvnú skupinu A+,
  môže to spôsobiť nejaký problém dieťatku? Krv mi brali asi v 8 tt a vtedy boli protilátky neg. pýtala som sa na to aj svojho gynekológa a ten mi povedal, že nevidí nijaký problém, preto chcem mať v tom jasno a počuť názor aj iného lekára. Uvediem ešte, že mám už dve deti ale ich otec mal krvnú skupinu A-.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  ak boli deti predtým negatívne /asi ano ako obaja ste boli Rh negatívni/ tak sa nič nedeje. Ak by terajší plod zdedil Rh po novom partnerovi, tak bude Rh pozitívny. Vtedy pri porode (alebo potrate) može dojsť u Vás ku kontaktu s krvou plodu (normálne sú krvné obehy matky a plodu oddelené) a vy si možete začať tvoriť protilátky, ktoré by škodili v ďalšej gravidite.
  Preto po porode (potrate) ak bude plod pozitívny - dostanete injekciu, ktorá zastaví tvorbu protilátok, aby ste mohla byť znovu tehotná.

Podobné otázky

 • Anti D protilátky

  , Autor: Animus

  Dobrý deň pán doktor,
  Moja krvná skupina je 0- manžel je 0+. Máme dvojročnú dcéru, ktorá je RH+. Po pôrode mi bola podaná rhega. Teraz som druhý krát tehotná. Od začiatku tehotenstva mám pozitívne anti D protilátky, spočiatku mi robili odber každé 4 týždne, ku koncu tehotenstva každé dva týždne. Posledné hodnoty, ktoré mám od môjho obvodného gynekológa boli NAT SA 32, po dvoch týždňoch NAT SA 64. Následne som začala chodiť do poradne v nemocnici, kde mi robili odber v 37tt a hodnota vyšla na 1:512 (pred tým som mala vždy pri výsledkoch záver že hodnoty sú ešte v poriadku pre plod a kedy treba odber opakovať, teraz prišiel len výsledok bez popisu). Doktorka nad tým len mávla rukou a presunula ma z rizikovej poradne do poradne pre nekomplikovane tehotenstvo. Teraz som už 39tt a ďalšie odbery nikto nerieši. Som z toho celkom nervózna nakoľko tá hodnota je podľa mňa dosť vysoká. Mám sa obávať alebo je to naozaj zanedbateľné?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite je potrebné zmerať pomocou ultrazvuku rýchlosť toku krvi v mozgovej tepne, čím sa dá stanoviť riziko chudokrvnosti plodu (anémie). V 37. týždni by som však pri takto vysokej hodnote uvažoval aj o pôrode, pretože protilátky prechádzajú k plodu a môžu spôsobiť hemolytickú anémiu, a po pôrode závažnú žltačku.

 • ICSI a amniocentéza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Som po IVF - ICSI (bez predimplantačnej diagnostiky) a lekár z CAR mi doporučil amniocentézu kvôli ICSI. Máme obaja s manželom 30 rokov a žiadne genetické ochorenia v rodine. V čase odberu (oplodn.) mal manžel spg. v poriadku. Je to naše prvé IVF. Rada by som vedela Váš názor, či je amnio v mojom prípade nutná, teda za predpokladu, že výsledky prvotrimestr. screeningu by vyšli v poriadku. Som v 9tt. a na prvú kontrolu som objednaná v 10tt. takže ešte nemám žiadne vyšetrenia. Ešte by som sa rada spýtala do ktorého týždna sa môže robiť morfolog. ultrazvuk v prvom trimestri? A či má rovnakú dôležitosť ako ten v 20tt.? Alebo stačí jeden? Myslím, že by mi to pomohlo pri rozhodovaní sa pre amnio, ktorej sa neskutočne bojím, lebo to 1%-né riziko potratu sa mi zdá obrovské, nakoľko sme sa o dieťa snažili roky. Mám krvnú skupinu Rh-negat. a manžel Rh-pozit. takže asi aj tým by som si mohla niečo pri amnio skomplikovať?

  A ešte jedna otázočka: Je bezpečné užívať od druhého trimestra antidepres. Citalec? Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  umelé oplodnenie má tú nevýhodu, že dá šancu aj nezdravej spermii, a určitá šanca na genetický vadu je spojená aj s tým.
  Ak máte skríningy negatívne, tak AMC nie je plne indikovaná, lebo zrejme riziko AMC je vyššie než riziko genetickej anomálie. Vhodné je dokladné UZV sledovanie, ktoré riziko ešte sprení. Krvná skupina s tým nemá nič spoločné,a Citalec sa má braťak psychiater to uzná za potrebné.

 • Krvna skupina A+

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, chcem Vás penke poprosiť o vysvetlenie robili mi
  SKRÍNING ANTIERYTROCYTOVÝCH PROTILÁTOK NA 3 ERYTROCYTOCH
  /SÉRUM/
  ENZÝM 37°C/ 1,3 poz.2negat
  NEPRIAMY AGH TEST 1,3 poz. 2 negat čo to znamená keď ja mám krvnú skupini A RH pozit.
  Manžel ma B RH negatív ale všade čítam že sa robia protilátky len tehotným ženám ktoré majú rh negatív, moje prvé tehotenstvo prebehlo v poriadku mala som 27 rokov, mohli sa pomýliť , veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  protilátky v krvi nemusia byť iba v Rh faktore, takže pozitívne protilátky može mať aj Rh pozitívna žena, určite je potrebné zistiť o aké protilátky ide a či možu ohroziť vývoj plodu.

 • Protilátky?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.Moja krvná skupina je 0 Rh neg. Prvý syn sa mi narodil v auguste 2009 a má A neg. Počas tehotenstva mi robili dvakrát odbery krvi na protilátky a všetko bolo v poriadku. Keď sa syn narodil, dostal miernu žltačku,ktorú liečili len nejakými liekmi. Teraz vo februári sa mi narodil druhý syn a v tehotenstve bolo opäť všetko v poriadku. Po narodení do 24 hodín dostal veľmi silnú žltačku, bol na FOTE a dostával infúziu kvôli nejakej infekcii,ktorú nevedeli identifikovať. Má takisto A neg.Po pôrode mi dali aj nejakú injekciu kvôli protilátkam. Detská lekárka v pôrodnici mi povedala,že mi mal môj gynekológ urobiť nejaký podrobnejší rozbor krvi, že sa tam asi predsalen nejaké protilátky vytvorili a že pri ďalšom tehotenstve by sa to mohlo ešte zhoršiť a dieťatko by mohlo mať zdravotné problémy alebo by som ho nemusela ani donosiť. Rada by som vedela ako je to s tým rozborom krvi a či sa naozaj mohli vytvoriť protilátky aj napriek dobrým výsledkom. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Je to nezmysel, žltačka je veľmi často príznakom infekcie a nie protilátok. Ak Vaše deti mali rh negatív, tak žiadnu injekciu ste nepotrebovala.
  Na druhej existujů aj iné protilátky nrž je rh systém ale na tie neexistuje injekcia.

 • krvná skupina

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,ja by som sa chcela opýtať, že ja mám krvnú skupinu A+, môj manžel má B+, som v 30 t.t. Je naše dieťa nejako ohrozené niečim ????? zatiaľ mám všetky vysledky vporiadku. Bude zdrave ?? dakujem