Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • dojčenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať. Mám 4 mesačnú dcérku, kojím ju a chcela by som nova otehotnieť. Aká je pravdepodobná šanca otehotnieť ak dojčím, mám preto prestať dojčiť? Ak otehotnem ako dlho môžem moje prvé dieťa ešte dojčiť? Ďakujem

Podobné otázky

 • Tvrdé prsia bez mlieka

  , Autor: Lenya

  Dobrý deň, som po pôrode a mám tvrdé prsia, no dojčenie stále nieje. Keď si aj priložím dieťa ku prsníkom mlieko nejde, dospejem len ku velmi bolestivym bradavkam, na ktorych uz mam aj chrasty. Skúšala som aj masírovanie, odsavacku...
  Tak nakoniec som sa rozhodla pre umelé mlieko ktoré som dávala aj v porodnici.
  Je možné že keď teda nekojim sa mi môžu prsníky zapáliť? Alebo to tvrdnutie samovoľne odznie ?
  Veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na chvíľu znížte príjem tekutin a na prsníky si dajte studené obklady, mlieko by sa postupne malo tvoriť menej. Ale osobne by som skôr navrhol nájsť si laktačnú poradkyňu a skúsiť zlepšiť techniku dojčenia pod jej dohľadom.

 • Dojčenie počas tehotenstva

  , Autor: paigesy

  Je dojčenie zakázané počas tehotenstva? Som v prvom trimestri, staršiu dcéru neviem z ničoho nič odstaviť, v podstate mi dojčenie vyhovuje … je to veľký problém? predstavuje nejaké riziko ? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zakázané to nie je, v minulosti sa uvažovalo, že vyššie hladiny prolaktínu môžu zvyšovať riziko potratu a že dojčenie spolu s ďalšou graviditou môže byť veľkou záťažou na metabolizmus matky a hrozí jej napríklad osteoporóza a anémia. Posledné štúdie ukázali, že dojčenie v tehotnosti je bezpečné v našom svete, kde majú ženy dostatočný prístup k zdravej výžive a netrpia nedostatkom živín.

 • Dojčenie s hpv

  , Autor: MimaLea

  Dobrý deň,

  pán doktor chcem sa Vás spýtať pred 2 rokmi mi prišli výsledky, že mám rizikové formy hpv vírusu. Dala som sa zaočkovať aby sa znížilo riziko vzniku rakoviny. Znova mi vyšli rizikové formy hpv pred 4 mesiacmi. Chcem sa Vás teda spýtať, či môžem dojčiť svoje dieťa, keď som aj zaočkovaná.

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri pozitívnom náleze už očkovanie nechráni pred rakovinou ani pred infekciou, pretože vírus už máte v bunkách. Očkovanie bráni pred prestupom vírusu do buniek. Dojčiť samozrejme môžete, pretože vírus necirkuluje v krvi ale je umiestnený v bunkách krčku maternice, odtiaľ sa do mlieka nedostane.

 • Hnačka

  , Autor: SimGas

  Dobrý deň pán doktor chcela by som sa spýtať aký liek môžem pri hnačke brať. Môže sa aj kojiť pri hnačke?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri hnačke je dojčenie povolené, a liečba hnačky je podľa jej príčiny. Skúsi´t môžete Hylac, ak nepomôže, treba navštíviť lekára.

 • Tlak

  , Autor: simca27

  Dobry den, chcela by som sa spytat na liek Gobten 20 mg, som po predcasnom porode 35g.t.,liecim sa na tlak a pocas tehotenstva som uzivala dobegit 1-0-1. Po porode mi dali v porodnici uzivat gobten20 mg 1 rano chcem sa spytat ci je to v poriadku.mlieko sa snazim odsavat co to da a nosim do nemocnice zatial ho neni vela..je to v poriadku uzivat tento liek ked sa budem snazit dojcit plne. Dakujem za skoru odozvu

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem, prečo práve bol zvolený Gopten, ale ten sa udáva ako najmenej vhodný pre dojčenie, u nás preferujeme pri vysokom tlaku po pôrode metoprolol (vasocardin). Gopten pri sa pri dojčení nemal užívať.