Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,164 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Chudokrvnosť

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň , pán doktor.
    Som v 29. týždni a z výsledkov krvi mi moj doktor povedal , že som mierne chudokrvná , ale nič iné mi už k tomu nepovedal.Tak sa Vás chcem spýtať či je to v poriadku , alebo sa to má nejako riešiť ? ďakujem za Vašu odpoveď.

Podobné otázky

  • Anti D protilátky

    , Autor: Animus

    Dobrý deň pán doktor,
    Moja krvná skupina je 0- manžel je 0+. Máme dvojročnú dcéru, ktorá je RH+. Po pôrode mi bola podaná rhega. Teraz som druhý krát tehotná. Od začiatku tehotenstva mám pozitívne anti D protilátky, spočiatku mi robili odber každé 4 týždne, ku koncu tehotenstva každé dva týždne. Posledné hodnoty, ktoré mám od môjho obvodného gynekológa boli NAT SA 32, po dvoch týždňoch NAT SA 64. Následne som začala chodiť do poradne v nemocnici, kde mi robili odber v 37tt a hodnota vyšla na 1:512 (pred tým som mala vždy pri výsledkoch záver že hodnoty sú ešte v poriadku pre plod a kedy treba odber opakovať, teraz prišiel len výsledok bez popisu). Doktorka nad tým len mávla rukou a presunula ma z rizikovej poradne do poradne pre nekomplikovane tehotenstvo. Teraz som už 39tt a ďalšie odbery nikto nerieši. Som z toho celkom nervózna nakoľko tá hodnota je podľa mňa dosť vysoká. Mám sa obávať alebo je to naozaj zanedbateľné?
    Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    určite je potrebné zmerať pomocou ultrazvuku rýchlosť toku krvi v mozgovej tepne, čím sa dá stanoviť riziko chudokrvnosti plodu (anémie). V 37. týždni by som však pri takto vysokej hodnote uvažoval aj o pôrode, pretože protilátky prechádzajú k plodu a môžu spôsobiť hemolytickú anémiu, a po pôrode závažnú žltačku.

  • Sťažené dýchanie

    , Autor: Michaela1994

    Dobrý deň pán doktor.
    Potrebovala by som poradit.som v 37.tyzdni cakam druhe dieta a mam problém z dýchaním.pred tehotenstvom mi bola zistená sinusova tachykardia pre pulz niekedy až 176/min. Brala som nato lieky ale ako som otehotnela tak som musela prestať brat tie lieky.ked chodím do poradne tak mi stále hovorili ze tlak mam v poriadku ale pulz aj doma bez toho aby som sa veľmi namáhala tak mi vyskočí aj na 115-120/min a dosť to cítim a je mi veľmi zle.pride na mňa nevolnost a to dýchanie je ešte horšie. Toto trva už mesiac.moje lekar sa tomu moc nevenoval ale minulý týždeň som mu to znova spomenula a aj sam videl ze to dýchanie mam naozaj ťažké a posiela ma na interne vyšetrenie.ale to mam az o tyzden v piatok.to dychanie je naozaj velmi tazke a menim polohy ale nijak mi to nepomaha.malá podľa lekara nemá ešte 3kila.moze byť toto všetko kvôli srdcu?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    problémy s dýchaním sú v tehotnosti pomerne častým príznakom. Tento príznak je veľmi zradný, pretože v naprostej väčšine prípadov je známka tehotenských hormonálnych zmien bez klinického významu, ale v malej časti to môže byť aj známkou veľmi vážnych až život ohrozujúcich stavov (ochorenia srdca, pľúc, vážna chudokrvnosť a podobne). Bez klinického vyšetrenia Vám neporadím a mal by ste čo najskôr vyhľadať lekára.

  • Nepodaná Rhega

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý večer Pán doktor! Chcem Vás poprosiť o radu. Som AB negatív a manžel AB pozitív. Pri prvom pôrode v roku 2003, kedy sa mi narodila dcérka AB pozitív mi nebola podaná Rhega. Lekári vôbec nevenovali pozornosť našim krvným skupinám a preto mi ju ani nepodali. Mám prepúšťaciu správu z nemocnice a nič také tam nie je uvedené. Sme zúfalí, spomínana dcérka nám zomrela na Edwarsov syndróm vo veku 7,5mesiaca. Podstúpili sme niekoľko vyšetrení - aj genetických, bola to čiste náhodná forma a vraj máme normálny karyotyp. Konečne sme sa rozhodli pre druhé bábo, som v 8.týždni, ale môj gynekológ je z toho v miernom šoku,že sa nestretol osobne z nepodanou Rhegou. Poslal ma na hematológiu- na hematológii u nás ma nasmerovali naspäť ku gynekológii. Prosím,čo máme robiť. Znovu prídeme o dieťa? Máme obrovský strach.Srdečná vďaka za Vašu odpoveď a pomoc.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    riziko tvorby protilátok po nepodanej Rhege nie je veľké, závisí aj na AB systéme a krvnej skupine dieťaťa.
    Teraz je potrebné sledovať Vás na tvorbu protilátok, ak sa nebudú tvoriť, je to výborné, nič sa nedeje, protilátky by Vám mali nabrať v každom trimestry.
    Keby sa začali tvoriť, tak je potrebné sledovanie vývoja gravidity a prípadne známok vývoja chudokrvnosti plodu, plod sa už dá liečiť aj v maternici.

  • veruumal

    , Autor: radenka

    Dobrý deň, mám na Vás 2 otázky.
    1. Na veľkom palci na nohe mám bradavicu (,,kurie oko,,) a natrela som si to asi 3 x verrumal gelom - nevedela som, že sa nesmie v tehotenstve...Môže to mať nejaký vplyv, ak sa to takto lokálne potiera?
    2. Ja mám krvnú skupinu B RH - a manžel B Rh +. Pred prvým dieťatkom som 2xpotratila a bola na vyčistenie - ani 1x mi nebola podaná tá špeci injekcia proti vytváraniu protilátok, na 3 x som otehotnela a donosila zdravého syna, má krvnú skupinu ako ja RH -. Po tomto tehotenstve som opäťt potratila (opäť mi nič podané nebolo). Teraz som tehotná, v 9 týždni a bojím sa či bude všetko o.k., pýtala som sa lekárky, že aké problémy by som mohla mať, prípadne dieťatko, ak by došlo k vytváraniu protilátok, tak stále dostávam len vyhýbavé odpovede...
    Ďakujem veľmi pekne za poradenie.
    Radka

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    1. veruumal obsahuje cytostatikum, ktoré može byť v tehotnosti potenciálne nebezpečné. Z kože sa vstrebáva iba málo, ale nikto Vám nespočíta presné riziko, ale myslím si, že ak ste to použila iba 3x tak dávka bola nízka a nebezpečenstvo nehrozí.
    2. doležité je vyšetrenie protilátok, ak by sa Vám začali tvoriť a stúpať, potom hrozí rozpad krviniek plodu a jeho chudokrvnosť, ale závisí na rýchlosti stúpania protilátok.

  • RH-kompalibita

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    mala by som na Vás prosbu aby ste mi lepšie vysvetlili riziká. V roku 2003 a 2004 som mala dva pôrody sekciou, prvé dieťa RH -, druhé RH +. Ja som RH - a manžel RH +. Po druhom pôrode mi bola podaná REGA, tak som bola ubezpečená, že môžeme mať ďalšie dieťa. Teraz som 3. krát v tehotnosti, a už v 16 týždni mi vyšli pozitívne výsledky anti D 1:128 a anti E 1:4. Bola som poslananá na prenatálnu gynekologiu, kde chodím a v priebehu týždňa mi titer anti D vyskočil na 1:256. Doktor mi bližšie nevysvetlil riziká, viem len že povedal, že budeme musieť predčasne ukončiť pôrod. CHcem sa opýtať, kedy je možné ukončil tehotnosť ( v ktorom týždni) aby nebolo riziko poškodenia. Ešte mi chcú pichať do pupočníka ale doktor mi to zatiaľ nechce urobiť, z dôvodu že som obézna.
    Prosím o odpoveď, koľko detí sa narodí poškodených a v ktorom týždni je možné ukončiť tehotnosť.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    určité (veľmi malé) percento žien sa "senzibilizuje" i napriek podaniu RHEGY po porode, žiadna liečba nie je 100%.
    Vo Vašom prípade bude nutné sledovať vývoj plodu ultrazvukom (čo občas pri obezite býva problém), doležité je, či sa bude rozvíjať anémia (chudokrvnost) plodu v maternici. To sa sleduje meraním rýchlosti prietoku krvi v hlavičke plodu. Samozrejme doležitá bude aj dynamika protilátok vo Vašej krvi, rýchle stúpanie je rizikové. Protilátky prechádzajú placentou k plodu a možu mu sposobovať rozpad krviniek a anémiu.
    Tehotnosť sa ukončuje vtedy ak sú známky opuchnutia plodu. Inak dá sa vnútromaternicovo podať dieťaťu transfúzia a tým na určitý čas ho stabilizovať, až kým nedozreje.
    Ale to je všetko iba hypotetické, je možné, že u Vás nedojde k žiadnej anemizácii a ultrazvuk ukáže, že sa s plodom nič nedeje.