Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,164 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cisarsky rez

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry vecer..chcela by som sa spytat som v 36.tyzdni tehotenstva malinky sa stale neotocil a pravdepodobne sa ani neotoci lebo mam stanovenu diagnozu uterus duplex.A chcem sa teda spytat,ze ked pojdem rodit tak budem cakat kym mi plodova voda odtecie a budem mat bolesti alebo sa na cisarsky rez nejako specialne objednava?Termin porodu mam 3.novembra...Za odpoved vopred dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak budete rodiť plánovaným cisárskym rezom tak u nás je zvykom objednať pacientku po ukončenom 38. týždni na plánovanú operáciu v pracovnej dobe.

Podobné otázky

 • Väčšie bábätko a sekcia

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, dnes som bola na kontrolu placenty a prietokov v specializovanom centre. Podľa utz sa zdá, že je všetko v poriadku. Akurát bábätko je vraj o 11 dni väčšie. Aktuálne som 29+4 a bábätko ma veľkosť na 31+2 (1750gr). Čaká ma plánovaná sekcia kvôli očnej diagnóze, aj prvé dieťa šlo sekciou). V prípade, že je bábätko väčšie, robí sa sekcia o ten počet dni skôr? Povedali, že placenta starne primerane k veľkosti bábätka. Tomu som nerozumela… ????
  (Prve tehotenstvo som mala ukončené sekciou naplánovanou len 4 dni pred termínom. )

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  očná indikácia k cisárskemu rezu sa už nikde na svete neuznáva. Ale ak už Vám ju raz urobili, je jasné, že asi sa nerozhodnete rodiť prirodzene. Ale ak by ste sa rozhodli, prídite k nám do Ružinova, bez problémov aj po cisárskom reze porodíte prirodzene.
  Ostatné čo Vám povedali (ak ste to nepoplietla) sú nezmysli. Ultrazvukovo namerané hodnoty sa vzťahujú k priemeru k danému týždňu a je asi jasné, že nikto nie je priemer, každý sme iný.
  Termín pôrodu sa stanovuje podľa prvého ultrazvukového vyšetrenia v 10 - 13. týždni a nesmie sa potom meniť, lebo potom už plody rastú prísne individuálne. Ak Vám budú robiť znova cisársky rez, určite sa nesmie vykonať skôr ako 7 dní pred stanovením termínu podľa prvého ultrazvuku, lebo pre deti je nepriaznivé ak sa rodia plánovaným cisárskym rezom a situácia sa výrazne zhoršuje, ak sa rodia výrazne pred termínom.

 • Placenta praevia partialis

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor, som v 24tt a mám placentu praevia partialis. Lekár mi nič k tomu nepovedal, len to, že sa ešte môže zdvihnúť. Môžete mi prosím k tomu napísať niečo viac, či je to nebezpečné? Veľmi sa bojím, mám za sebou 2potraty, jedno MMT, a pred 6rokmi sekciu. Mohlo toto všetko spôsobiť tu nízku placentu?
  V správe od lekára mám že cervix sakrálne 2,5cm, CK uzatvorený, USG TVS-cervikometria, cervix 3,1cm uzatvorený.
  Ďakujem krásne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cisársky rez v minulosti zvyšuje riziko nízkeho uloženia placenty. Je dôležité zistiť, či placenta prechádza cez jazvu na maternici a či sú na nej známky vrastania do svaloviny. Pri raste maternice sa naozaj môže dolný okraj placenty vytiahnuť vyššie, závisí však na viacerých faktoroch. Bude potrebný podrobný ultrazvuk okolo 30. týždňa.

 • Tretie tehotenstvo

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor.
  Mám za sebou dve sekcie. Druhá bola pred 6 rokmi. Teraz som zas tehotná. No mám veľké obavy, pretože počas druhej sekcie mi p. doktor zistil veľké a komplikované zrasty. Sekciu mi robil našťastie skúsený doktor (p. Plank). Hoci som nebola rizikova pacientka, ktoré ma on na starosti, asi vyššia moc zasiahla a tesne pred mojou sekciou musel necakane vymenit kolegu. Na sale som citila velmi napatu a vaznu situaciu. Doktor stale hovoril, ze on normalne nevie co moze rezat, dokonca v zavere povedal inštrumentarke aby mu podala nejaky nastroj (nazov si nepamatam), ze to je na jeho zodpovednost. Nastastie vsetko dobre dopadlo, no p. doktor mi este na pooperacnu izbu prisiel povedat, ze za svoju prax videl vela pripadov, ale ja som ho teda riadne potrapila. Moja gynekologicka mi potom na kontrole povedala, ze a ak by sa kvoli niecomu islo do brucha tretikrat, tak to bude este horsie. Kvoli tejto situacii zvazujem ako sa zachovat. Bola by tretia sekcia v mojom pripade naozaj riskantna?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem dôvody Vašich cisárskych rezov, ale napríklad stav po cisárskom reze je aj kvôli menej devastačným následkom na organizmus ženy dôvodom, aby sa ženám odporúčal prirodzený pôrod po cisárskom reze. Samozrejme aj prvý pôrod by sa mal ideálne viesť tak, aby neskončil zbytočne cisárskym rezom, nemocnice by mali zverejňovať svoje štatistiky, aby sa tehotné mohli zorientovať a kvalifikovane rozhodnúť, kde im hrozí najmenšie nebezpečenstvo zbytočného cisárskeho rezu. Zahraničné odborné spoločnosti pôrodníkov tlačia na to, aby sa cisárske rezy robili iba v nevyhnutných prípadoch, aby sa nevykonávali neindikované operačné výkony na tehotných ženách. Preto krajiny s najkvalitnejšou zdravotnou starostlivosťou (škandinávia, česká republika, holandsko) majú nízke frekvencie cisárskych rezov, pričom majú aj najlepšie výsledky pre novorodencov.
  Dokonca momentálne zahraničné odborné spoločnosti odporúčajú aj ženám po 2 cisárskych rezoch prirodzený pôrod, pretože riziko komplikácii nie je vyššie ako pri pôrode po jednom cisárskom reze. To si myslím, že by mohla byť pre Vás dobrá alternatíva. Skúste si na internete nájsť o tom informácie a zvážte, či by ste sa do toho pustila, na našej klinike s prirodzeným pôrodom po dvoch cisárskych rezoch máme dobré skúsenosti.
  Ak nie, potom samozrejme je alternatíva aj plánovaný cisársky rez, ktorý by mal prevádzať skúsený operatér, ktorý bude počítať s tým, že máte po operáciách v dutine brušnej zrasty, s čím sa občas stretávame a vieme to efektívne operačne vyriešiť.
  Na koniec nerád spomeniem aj alternatívu, že stav po opakovaných cisárskych rezoch je aj zdravotnou indikáciou k umelému ukončeniu tehotnosti. Ja si však myslím, že by to bola vo Vašom prípade škoda, pretože máte oveľa lepšie alternatívy, na konci ktorých budete matkou troch detí.

 • Hernia v tehotenstve

  , Autor: moni.m

  Pekný deň prajem.
  V 28. týždni tehotenstva mi zistili slabinový pruh. Bolesti a opuch som mala už dlhšiu dobu, ale pripisovali sme to rastúcemu brušku a podobne. Chirurg skonštatoval, že opuch a bolesť sa budú rastúcim bruškom zhoršovať , ale kým to nie je akútne operovať ma samozrejme nebudú. Jediné odporúčania sú netlačit dlho a silno na stolicu , oddychovať a podobne. Chcem sa spýtať, či je vhodné rodiť prirodzene , ak je pruh bolestivý, pri záťaži (stačí dlhšia chôdza) opuch rastie a bolesti sú väčšie . Môžem v takomto prípade sama apelovať na pôrod sekciou ? A tiež , či popri sekcii je možné vyriešiť priamo aj pruh ?
  Poradňu mám až o tri týždne, preto sa skúšam informovať takýmto spôsobom . Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  sekcia je veľká operácia s dlhodobými následkami na zdravie matky aj novorodenca. Pruh nie je dôvodom na cisársky rez, ženy s herniou rodia bez problémov. Po pôrode sa často stav upraví sám bez potreby operácie.

 • Silné bolesti chrbtice v tehotenstve

  , Autor: Smetana14

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som v 33. tt (podľa PM), (podľa posledného usg v realizovaného v 32. tt je bábätko o týždeň popredu, čiže teraz v 34. tt), moje druhé tehotenstvo (počas prvého som takéto problémy nemala). Od detstva (od 10 rokov) som sa liečila na reumatoidnu artritídu HLA B27 pozitiv, ktorá v dospelosti prešla do axiálnej spondylartritídy (s postihnutím celej chrbtice), prítomná i bilat. sakorilitída II. štádium.
  Som sledovaná u reumatológa, ako aj neurológa, ktorý mi v prvom tehotenstve odporučili, kvôli nálezom na chrbtici, pôrod sekciou, ktorý bol nakoniec aj realizovaný. Reumatológ, ani neurológ mi momentálne kvôli tehotenstvu lieky neodporúčajú užívať. Užívam len Magnesium 4 tablety/deň. Snažím sa pravidelne cvičiť tehotenskú jogu, príp. pilates, keďže aj pred tehotenstvom som takmer každý deň cvičila, hlavne kvôli eliminovaniu bolestí chrbta. Používam aj tehotenský podporný pás.
  Momentálne sa mi však enormne zhoršili bolesti, hlavne krčnej chrbtice (trpím závratmi), tiež hrudnej chrbtice a krížov, kvôli čomu mám aj problémy s chôdzou. Gynekologička mi na poradni na moju otázku, či môžem užívať Paralen 500, takmer každý deň, nakoľko mám problém aj v noci nájsť si nebolestivú polohu na spánok, odporučila užívať tablety Guajacuran, avšak hneď hodinu a pol po užití prvej tablety sa mi náhle natoľko zhoršili závraty, že som skončila na pozorovaní v nemocnici, keďže som nemohla ani stáť na nohách.
  Chcela by som preto vedieť ešte názor iného odborníka na užívanie Paralenu v treťom trimestri, keďže v lekárni mi bolo povedané, že sa v 3. trimestri neodporúča. Snažím sa ho užívať naozaj len vtedy, keď už sú bolesti neznesiteľné, väčšinou užijem 1/2 tablety, a ak nezaberie, tak až potom si dám druhú 1/2, a taktiež sa snažím neuživať viac ako 1 tabletu denne.
  A taktiež by som sa chcela čisto hypoteticky spýtať, či sa tehotenstvo môže kvôli zdravotnému stavu matky ukončiť aj skôr (samozrejme po ukončení 36-teho tt). Mám totiž veľké obavy ako zvládnem zvyšok tehotenstva, ak by malo byť tehotenstvo trvať celých 40, príp. ešte viac týždňov. Prvý pôrod som mala v 38. tt (to som bola však od 27. tt otvorená na špičku prsta, v kľudovom režime až do konca tehotenstva, pravdepodobne kvôli opakujúcim sa infekciám, momentálne takéto problémy nemám).
  Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvuk v 32. týždni NEMOŽE POSUNÚŤ TERMÍN PORODU, ste momentálne v tom týždni, ktorý sa stanovil pri ultrazvuku na začiatku gravidity, iba je plod o niečo väčší, čo je normálne.
  Reumatoidná artritída ani spondylartritída nie sú dôvodom na cisársky rez, ale to už zrejme nezmeníme. Ideálne je neliečiť a iba odporučiť operáčný pôrod "pre istotu".
  Paralen je aj na konci tehotnosti bezpečný, pretože účinkuje trocha inak ako ostatné protizápalové lieky, ktoré sa neodporúčajú.
  Liečbu by mal riadiť reumatológ, zo skupiny antireumatík by mal vybrať lieky, ktoré Vám pomôžu a neohrozia plod, prípadne by mal riadiť Vašu fyzioterapiu.
  Cisársky rez sa dá urobiť aj skôr, ak je to indikované, ale pôrod plánovaným cisárskym rezom zvyšuje pre novorodenca riziko celoživotných komplikácii a ak sa robí pred 39. týždňom, tak sa toto riziko ešte zvyšuje, preto je ideálne ak sa dá, počkať aspoň do ukončeného 39. týždňa.