Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • farbenie

  , Autor: janik22

  Dobrý deň. Som v 16 týždni tehotenstva a chcela by som si dať melír, ale počula som, že farbenie vlasov v tehotenstve sa nemá? Tak neviem, či si ho možem dať, alebo mám vydržať do porodu. Dakujem

Podobné otázky

 • Bolesť jednej bradavky

  , Autor: Katka002

  Dobrý deň, som v 30tt a začala ma bolieť ľavá bradavka, pobolieva aj bez toho aby som sa jej dotkla, nezmenila tvar ani sfarbenie a ani nič nevyteká.Druha bradavka ma vôbec neboli. Od začiatku tehotenstva ma vôbec neboleli až teraz začala tá jedna. Je to normálne ? Alebo to môže signalizovať nejaký zápal pripadne niečo iné? Ďakujem za odpoveď

 • Farbenie vlasov v tehotenstve

  , Autor: Molu

  Dobrý deň vážený pán profesor.
  Chcela by som Vám položiť otázku ohladne farbenia vlasov v tehotenstve.
  V 29. týždni tehotenstva som si nechala v kaderníctve dofarbiť velké odrasty vlasov- najprv mi to kaderníčka odfarbila (s použitím peroxidu) a následne na to dala ešte blond preliv. Presvedčila ma, že to na miminko nemá žiadny vplyv a ja som sa asi pod vplyvom hormónov na to nechala nahovoriť, pretože som samozrejme chcela vyzerať dobre.
  Narodil sa nám zdravý chlapec, bude mať zachvílu 1 rok, je šikovný, zatial motoricky i trochu napred. Lenže ja na to odfarbenie vlasov stále myslím, či som synovi nejak neublížíla, či ešte nemôže mať nejaké následky i do budúcna, napr. zvýšené riziko hyperaktivity, alergií, nádorových (čoho sa najviac bojím), či iných ochorení..
  Obraciam sa na Vás s týmto dotazom pretože Vás považujem za velkého odborníka vo svojom obore a prosím o odpoveď nech už je akákolvek.
  Vopred ďakujem.
  Monika.

 • Krátky krcok (30+0tt)

  , Autor: Lauri23

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, čo môže byt príčinou skracovania krčka v tehotenstve (prvorodička, bez operácii, neužívam žiadne lieky). Bola som hospitalizovaná a prepustili ma do domácej liečby, kde mi do správy napísali: cervikometria UZV 18mm, pôrodnícky nález 2cm sakrálne, CK uzatvorený.
  Dali mi užívať magnosolv 2x1, v prípade potreby si mám dať magnezium tabletove, macmiror na 7 dni a následne užívať utrogestan 1 večer.
  Tvrdnutie brucha nepociťujem.
  Moja otázka je:
  - čo môže spôsobovať skracovanie krčka pri kľudovom režime ?
  - zafarbenie po macmirore na zltohnede až hnedé (akokeby spinenie) na pohotovosti mi povedali že krvácanie po vyšetrení nevidia a plod je v poriadku ?
  - ženy s takým krčkom v 31tt udržia bábätko do konca tehotenstva?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  18 mm naozaj predstavuje skrátený krčok a podávanie utrogestanu 200 mg do pošvy je plne indikované. Takéto skracovanie môže znamenať nedostatočnosř krčka maternice, tkanivá krčka sú mäkké a krčok neudrží tehotenostvo. Našťastie veľká väčšina žien aj s takto skráteným krčkom rodí v termíne. Určite je potrebné opakvoané vyšetrenie, aby bola jasná dynamika nálezu.

 • Farbenie vlasov

  , Autor: Veve1020

  Dobrý deň, chcela by som sa spytat, som v 21.týždni tehotenstva a chcela by som si dat zafarbiť vlasy na svadbu. Moja kadernicka však používa farbu s amoniakom. Hrozí nejaké riziko pre bábätko?
  Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tieto farby sa v tehotnosti neodporúčajú, pretože amoniak pri pokusoch na zvieratách ovplyvnil vývoj mozgu ich plodov. Ale samozrejme boli používané vysoké dávky, vysoko prevyšujúce dávku vo farbe.
  Ale chýbajú jasné dôkazy o bezpečnosti farieb s amoniakom, preto sa odporúča sa im vyhnúť.

 • Tehotenstvo a návšteva kaderníctva

  , Autor: nonka84

  Dobrý deň pán doktor,
  som v 12. t.t....Chcela by som sa opýtať, či je počas tehotenstva možné navštíviť kaderníctvo, pýtam sa kvôli všelijakým chemickým výparom a prostriedkom, ktoré sa v kaderníctve používajú..A tiež farbenie vlasov je možné..?
  Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Kováčová