Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Cisársky rez

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p. doktor.
  Chcela by som poznať Váš názor na danú vec:
  V decembri 2OO6 som rodila cisárskym rezom (kôli vyššiemu tlaku a vek 35 rokov) - všetko prebehlo OK. Aj tehotenstvo bolo super bez problémov.
  V júli 2008 som porodila znova cisárskym rezom dvojčatá. Tehotenstvo opäť bez problémov, až do konca som pracovala a pôrod bol tak isto OK. Porodila som v 34 týždni.
  Teraz som zistila, že som opäť tehotná. Termín pôrodu som si vypočítala na 21. január 2010. Trochu sa bojím, či to nie je už veľké riziko. U lekára som ešte nebola. Zatiaľ nad potratom nerozmýšľam.
  Prosím aký je Váš názor?
  Ďakujem za odpoveď.
  Janka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to od Vás veľká nezodpovednosť, otehotnieť pár mesiacov po druhom cisárskom reze. Prognózu a riziko prasknutia maternice Vám nikto nevypočíta, ale je to reálna hrozba. Vhodné je ultrazvukové sledovanie správania sa jazvy.
  EXISTUJE ANTIKONCEPCIA, neviete ????

Podobné otázky

 • Riziko tretieho cisárskeho rezu

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor. Mám 36 rokov, dve sekcie za sebou (oba razy pre nepostupujúci pôrod), druhá sekcia bola pred 7 rokmi. Počas nej sa ukázalo, že mám brušnú dutinu v hroznom stave - kvôli zrastom, ktoré mi vznikli po prvej sekcii. Podľa slov lekárov to bola náročná sekcia. Moja otázka znie... Ak by som otehotnela a mala tretiu sekciu, bolo by to pre mňa a dieťa veľké riziko? Pravdepodobne by som mala ešte horšie zrasty, však? ja viem, že vy ste zástancom prirodzených pôrodov, ale myslím, že v pôrodnici kam by som išla by mi automaticky robili sekciu. Preto prosím o odpoveď z pohľadu, že by som mala tretiu sekciu. Bol by to veľký risk, odporúčate mi zostať radšej pri dvoch deťoch? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  momentálne už odborné spoločnosti odporúčajú prirodzený pôrod aj po dvoch cisárskych rezoch, ale závisí aj na priebehu tých predošlých operácii.
  Určite by som odporučil ďalšiu graviditu, cisársky rez sa dá spraviť vždy, ak by bol problém, radi sa Vás ujmeme aj na našej klinike, prišli by ste pred termínom priamo k operácii.

 • Druhé tehotenstvo

  , Autor: @NaNa

  Dobrý deň momentálne som 32+3tt a toto je moje druhé tehotenstvo prvé som bohužiaľ kôli zelenej plodovej vode a nepostupujucemu pôrodu museli ukončiť cisárskym v inej nemocnici v roku 2022 no a teraz keď už sa blížime do finále prichádza na mňa obrovský strach že či to dám prirodzene veľmi som túžila druhé dieťa porodiť prirodzene a preto som si vybrala na druhý pôrod Ružinov tehotenstvo zatiaľ prebieha bez problémov a komplikácií len naozaj už ide na mňa strach a tak ako som bola na začiatku odhodlaná rodiť prirodzene tak teraz sa aj zamýšľam nad tým že či nebude cisársky rez lepší pretože už na mňa prišla panika že čo ak sa niečo počas pôrodu stane alebo vyskytne Bojím sa aj toho ako budú na mňa pozerať keď uvidia v tehotenskej knižke moju váhu nikdy som nemala ideálnu postavu prvé tehotenstvo som začínala na váhe 98kg a teraz keď som otehotnela tak pri váhe 102kg doteraz som pribrala 3,5 kg nemôže sa otvoriť rana po cisárskom skôr ako príde k samotnému pôrodu ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  u nás približne polovica žien, ktoré sú po cisárskom reze volí prirodzený pôrod, z nich viac ako 80% prirodzene porodí bez komplikácii. 20% skončí opakovane cisárskym rezom so zdravým novorodencom.
  Určite sa nestresujte, urobíme podľa Vášho priania. Ideálne by bolo, keby ste vyh%ladali niektorú z našich pôrodných asistentiek a dohodli sa na stretnutí a prebrali aj svoje obavy. Máme tu na to dokonca aj psychologičky.
  Určite všetko dobre dopadne, na to sme trénovaní.

 • Placenta praevia v 30 tt

  , Autor: Ami24

  Dobrý deň, som 2,5 roka po sekcii a aktuálne v 30 tt a placenta mi prekrýva 1,5 cm vnútornú branku a je umiestnená na prednej stene. Tento stav mam od 17 tt. Krčok uzavretý 4, 5 cm. Podľa ultrazvuku mi zatiaľ neprerasta placenta do svaloviny maternice. Dieta je uložené priečne. Plus mi na poslednej poradni lekár povedal, že mam viac plodovej vody a dieťa je o 2 týždne popredu bez patologického nálezu. Cukrovku nemám. Moja otázka je, či je podľa vás potrebná hospitalizácia skôr pri tejto diagnóze placente praevia a či musím mať doma prísny kludovy rezim ? Plus sa chcem spýtať či riziko krvacania prichádza vtedy keď stojím alebo sedím ? Alebo ako sa dá tomu predchádzať ?Každý lekár ma na placentu praevia úplne iný názor…Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prísny kludový režim ani predčasná hospitalzácia nie sú nutné. Ale je potrebné superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie, či neprerastá placenta do jazvy na maternici, rovnako u nás robíme takto ženám aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Ak sa potvrdí vrastenie, ženy nehospitalizujeme, ale robíme im opakovaný cisársky rez v ukončenom 34. týždni gravidity. Ak sa nepotvrdí vrastanie, tak v 36.-37. týždni. U nás v Ružinove sa na takéto prípade špecializujeme, nie je problém Vás prevziať do starostlivosti. Ak ste aj z´daleka, stačí jedna krátka hospitalizácia pred pôrodom, kde si stav presne uzavrieme a potom si Vás prijmeme až k operácii.
  Ak máte záujem napíšte na
  zahumensky@ru.unb.sk

 • Preventívna prehliadka

  , Autor: Katik.M

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či je vhodné absolvovať preventívnu prehliadku u všeobecného lekára počas tehotenstva, alebo to nechať až na obdobie po pôrode. Aktuálne som 29tt.
  Zároveň by som chcela absolvovať očkovanie proti čiernemu kašľu, momentálne mám ale vrchol alergickej sezóny a do toho genitálny herpes, ktorý mávam opakovane, pri oslabení organizmu. Predpokladám, že bude vhodnejšie s očkovaním počkať, kým tieto problémy nezmiznú, alebo na to netreba brať ohľad?
  Je možné a vhodné spojiť očkovanie proti čiernemu kašľu aj s očkovaním proti tetanusu, alebo ich radšej rozdeliť?
  Za odpoveď vopred ďakujem!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň
  uvedené očkovanie sa vysoko odporúča, či nemáte kontraindikáciu musí povedať Váš praktik, ja ako pôrodník Vám ho určite navrhujem.
  Pri genitálnom herpese by ste mali v poslednom mesiaci tehotnosti brať preventívne Herpesin 3x400 mg až do pôrodu, aby nedošlo k výsevu a nemuseli Vám robiť zbytočný cisársky rez.
  Očkovanie možno spoji´t.

 • Herpesin Teva 200mg tablety

  , Autor: Prebaz

  Dobrý deň, aktuálne 36tt+4dni a bol predpísaný Herpesin Teva 200mg (á 8h) pre opakujúci sa gen. herpes. Nejedna sa o prvoinfekciu počas tehotenstva.
  Rada by som sa opýtala:
  1) je tento liek bezpečný v tehotenstve a nemôže bábätku nijako uškodiť?
  2) ak ho matka užíva je dieťa chránené pred nákazou ak by došlo k prasknutiu plodovej vody/odteceniu plodovej vody ak je prítomný výsev v tom čase u matky?
  3) alebo liek bábätko nechráni a ma slúžiť výhradne ako profylaxia pred výsevom alebo teda zabranovat replikácii vírusu ak vypukne aj počas užívania lieku?

  Ďakujem veľmi pekne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v zahraničných odporučených postupoch sa píše, že by žena s recidivujúcim herpes genitalis mala posledný mesiac užívať 3x400 mg Herpesin ako preventívnu dávku proti výsevu počas pôrodu. Táto dávka zabráni výsevu a vylučovaniu vírusu v čase pôrodu a preto nie je indikvoaný cisársky rez a žena môže rodiť prirodzene. Liek je v tehotnosti bezpečný