Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Pohyby plodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,som v 26tt.a trapi ma ze slabo pocitujem pohyby babetka,je to asi 2xdenne velmi jemne,niekedy dva dni vobec,potom sa zas trochu pohmyri.Ine tehotne v mojom tyzdni hovoria ze sa im az brucha dvihaju ked mali kopcuju a mne sa dviha akurat nervozita z toho.Som zdravotnik,tak som uz malemu diagnostikovala svalovu hypotoniu.Poradte prosim,dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pociťovanie pohybov je prísne individuálne. V 26. týždni nemožeme plod nijako ovplyvniť, preto je úplne zbytočne sa stresovať. Predpokladám že do 30. týždňa sa plod rozhýbe adekvátne.

Podobné otázky

 • Hrozí predčasný pôrod?

  , Autor: zuzu0404

  Dobrý deň,
  som v 34+3 týždni gravidity, do 28. týždňa som mala placentu praeviu partialis (teraz už upravená), v tom týždni mi bola zistená mierna hepatopatia gravidarum (ALT 1,6, AST 1,07) , v posledných výsledkoch z 6.5. boli ALT, AST aj žlčové kyseliny v norme, liečim sa aj na hypotyreózu v tehotenstve. Od 2. trimestra som pociťovala občasné tvrdnutie bruška pri chôdzi, bolesti symfýzy, ktoré pri oddychu ustúpili.
  Včera som však mala výrazné tonizácie maternice trvajúce asi 10 hodín nonstop, nepredchádzala im žiadna námaha, užila som 2 tbl magnézia, po celú dobu ležala v posteli, dala si teplú sprchu, do hodiny po sprche bolo brucho stále tvrdé, občas zabolelo podbruško na max 10 sekúnd, pohyby plodu som dobre cítila. Rozhodla som sa ísť na urgent, kde na CTG bola jedna slabšia kontrakcia (mimo tie pri pohybe plodu), USG v poriadku, až na skrátený cervix na 15 mm (týždeň a pol dozadu meral 42 mm), hrdlo otvorené na špičku prsta. Nekrvácam, voda neodtiekla. Podobné tonizácie som mala aj dnes.

  Aká je normálna dĺžka krčku v 35.týždni tehotenstva? Hrozí mi predčasný pôrod a mala by som opäť držať prísny kľudový režim? Môžem vzhľadom na tonizácie a nález na krčku predpôrodne rehabilitovať? Stačí užívať do konca 36.týždňa 3x denne 1 tbl Magnesii lactas ako doteraz? Ďalšiu poradňu mám plánovanú až o 2 týždne, mám požiadať radšej o skorší termín?

  Ďakujem Vám za odpoveď. Prajem pekný zvyšok dňa

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už nie sú normálne hodnoty krčka v 35. týždni, pretože maternica sa už začína pripravovať na pôrod a niekto s 15 mm krčkom aj prenáša a niekto porodí do 24 hodín.
  Kludový režim nepredlžuje graviditu, nie je potrebné ho dodržiavat. Magnézium rovnako nepredlžuje graviditu. Stačí počkať ako sa situácia vyvinie, pretože ak naozaj hrozí predčasný pôrod, ničím ho nezastavíte a v 35. týždni už nemáte ani výhodu z podania kortikoidov.

 • Nízka aktivita plodu

  , Autor: Pôrodná.asistenta.Veronika

  Dobrý deň, p. Doktor,
  Mám 27 rokov a podľa PM som v 20+6 tt. Dnes som bola u špecialistu na UZV vyšetrenie, lebo mi vyšli horšie genetické testy NTD 1:400. Sono dopadlo dobre, bez viditeľných morfo. Malformacii. Bábätko je podľa sona 21+4. Prietoky boli v poriadku aj ozvy plodu. Doktor ma ale trochu znepokojil, lebo mi povedal ze sa plod nejako malo hýbe a že či cítim pohyby.
  Ja pohyby aj napriek tomu, že mam placentu v predu cítim i keď nie nejako často a výrazne. Pred týždňom som bola u svojej gyn. A ta nič nevravela o tom, ze sa menej hýbe.
  Myslíte, že to značí niečo zlé? Za odpoveď ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v tomto týždni sa pohyby plodu ešte nesledujú, takže naozaj sa neviem k tomu vyjadriť, nikdy som sa s tým nestretol, aby niekto sa vyjadroval k pohybom plodu v tomto týždni. Naozaj neviem, čo bolo tým myslené, ak nehýbe nohami, potom je riziko poruchy miechy, ale to by Vám snáď "špecialista" povedal.

 • Pohyby v poslednom mesiaci

  , Autor: Sivka6523

  Dobrý den, chcela by som sa opýtať ohľadom pohybov bábätka, dnes som 35+1, a za posledné dni mám pocit, že bábätko citim tak slabšie ako predtým. Myslím že cca do 34.týždňa boli pohyby naozaj výrazne a že keď malo svoju aktívnu fázu tak mi až odtlačalo ruku z bruška a v posledné dni je to také tlmené… citim ho každý den, ale ta intenzita pohybov mi príde slabšia, okrem toho keď ma štikutku,vtedy je to celkom zreteľne. Volala som so svojou lekárkou a povedala aby som si vyskúšala dať aj sladké a tak a odsledovala pohyby potom a ak by sa mi niečo nezdalo že mam íst na gyn.pohotovosť, nech to skontrolujú…, tak som si dala sladké a pohyby citim, mrvi sa tam vnútri bábo, ale stále to nie je také výrazne bubnovanie ako predtým. Mam aj placentu na prednej stene. Aky je vás názor? Keď sú tie pohyby prítomné, ale nie sú v takej intenzite? ..ja som si myslela že čím bude babo väčšie tym bude silnejšie kopať..

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  znížené pohyby plodu môžu byť aj pri zmene jeho polohy, ale môže to signalizova´t, že plod šetrí energiou kvôli nedostatočnej funkcii placenty. Ak by pretrvával stav, potrebné je kardiotokografické vyšetrenie a ultrazvukové zhodnotenie.

 • Krčok

  , Autor: simik1903

  Dobrý deň pan doktor, ja by som sa chcela poradiť ohladne tvrdnutia brucha.
  Mam tiez taky pocit, ze sa mi postupne skracuje krcok, ale rozhodne neviem, ci to je tym, ze v tehotenstve je to prirodzené alebo sa to postupne zhoršuje?
  V 17tom týždni som mala dlzku krcka 39 mm, v 22 tt som mala dlzku 33..nikto mi na to nic nepovedal, iba ze mam lezat. Na lekarskej sprave som mala : Cervix funčkná dĺžka 33mm, vnut bránka T, valsav negat, bez funnelingu, hrdlo sakralné, tuhé, formované, zatvorené, klenby volné, nekrváca a normotonus (kvoli tomu silnemu tvrdnutiu).
  Mam uzivat magnezium, ale brusko mi tvrdne aj tak. Je pravda, ze mam naozaj obstipacnu stolicu, aj ked sa snazim ju upravit akokolvek, niekedy je to naozaj tazko.
  No teraz som v 24 tt, brusko tvrdne, snazim sa co najviac lezat, ale nerozumiem tomu krcku. Kontrakcie to nie su teda, dali ma na ten pristroj a vyjadrili sa, ze som prilis chudá tak citim viacej pohyby plodu. Tak ale preco mam lezať?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dlžka krčka 33 mm je úplne normálna a nie sú potrebné žiadne opatrenia. Nikdy sa nedokázalo, že by kľudový režim predlžoval tehotenstvo pri hroziacom predčasnom pôrode.
  V 26. týždni sa odporúča skríning merania krčka, ak by bol skrátený pod 25 mm, je potrebné nasadiť vaginálne progesteron.

 • Pohyby plodu v 28tt

  , Autor: SimGas

  Dobrý deň p.doktor chcem sa Vás spýtať, niektoré dni cítim pohyby bábätka slabšie a niektoré dni silnejšie. Je to normálne?? Občas sa stane že aj celý deň nedá o sebe vedieť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  subjektívne vnímanie pohybov je veľmi individuálne a závisí aj od polohy plodu, aj od umiestnenia placenty a množstva plodovej vody. Ak sa plod dlhšie nehýbe môže to znamenať, že šetrí energiou pri nedostatočnej funkcií placenty. Ak máte pocit, že za celý deň sa nepohol, bolo by vhodné vyšetrenie ultrazvukom, či rastie plod adekvátne.