• Krčok

    , Autor: simik1903

    Dobrý deň pan doktor, ja by som sa chcela poradiť ohladne tvrdnutia brucha.
    Mam tiez taky pocit, ze sa mi postupne skracuje krcok, ale rozhodne neviem, ci to je tym, ze v tehotenstve je to prirodzené alebo sa to postupne zhoršuje?
    V 17tom týždni som mala dlzku krcka 39 mm, v 22 tt som mala dlzku 33..nikto mi na to nic nepovedal, iba ze mam lezat. Na lekarskej sprave som mala : Cervix funčkná dĺžka 33mm, vnut bránka T, valsav negat, bez funnelingu, hrdlo sakralné, tuhé, formované, zatvorené, klenby volné, nekrváca a normotonus (kvoli tomu silnemu tvrdnutiu).
    Mam uzivat magnezium, ale brusko mi tvrdne aj tak. Je pravda, ze mam naozaj obstipacnu stolicu, aj ked sa snazim ju upravit akokolvek, niekedy je to naozaj tazko.
    No teraz som v 24 tt, brusko tvrdne, snazim sa co najviac lezat, ale nerozumiem tomu krcku. Kontrakcie to nie su teda, dali ma na ten pristroj a vyjadrili sa, ze som prilis chudá tak citim viacej pohyby plodu. Tak ale preco mam lezať?
    Ďakujem

    Dobrý deň,
    dlžka krčka 33 mm je úplne normálna a nie sú potrebné žiadne opatrenia. Nikdy sa nedokázalo, že by kľudový režim predlžoval tehotenstvo pri hroziacom predčasnom pôrode.
    V 26. týždni sa odporúča skríning merania krčka, ak by bol skrátený pod 25 mm, je potrebné nasadiť vaginálne progesteron.