Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • otazka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chcela by som sa Vas opytat som v 22tt tehotenstva mam bolesti pod srdcom moj lekar mi povedal ze by som to mohla mat z chrbtice ale mam tam znamienko. Mohlo by to byt aj tym ze mi tlaci podprsenka na znamienko?Dakujem za odpoved.

Podobné otázky

 • zamlknuty potrat 10tt

  , Autor: dm193

  Dobry den pan doktor,
  mam za sebou zamlknuty potrat v 10+2 tt. Prisli mi na to na sone v 12tt. Podla informacii od doktora na sone, babatku prestalo bit srdiecko den po kontrole u mojej pani gynekologicky. Na tej kontrole bolo vsetko v absolutnom poriadku. Chcem są spytat, je to, ział, bezne v tychto zaciatkoch ? Vsetci boli ku mne velmi mili a ubezpecovali ma, ze som to nijakym sposobom nevedela ovplyvnit. Moja dalsia otazka pan doktor je, co by mała histologia zistit ? Cakam na vysledky. Posledna otazka - znamena to, ze je vysoka pravdepodobnost, ze tak skonci aj potencionalne dalsie tehotenstvo ? alebo to mohla byt nahoda ako mi bolo viac menej od kazdeho komunikovane, ze islo o smolu, nahodu, cierneho petra.
  Dakujem pekne za vas cas.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samovoľné odumretie plodu v I. trimestri je veľmi časté, postihne až 20% poznaných tehotností. Najčastejšou príčinou je v podstate "smola" že sa nestretla zdravá spermia so zdravým vajíčkom, alebo došlo ku chybe pri prvých deleniach. Je to vlastne "prirodzený výber" aby sa rodili iba podľa možností čo najzdravšie deti.
  Samozrejme existujú aj vonkajšie škodliviny, ktoré vedia poškodiť zárodok a spôsobiť potrat, najčastejšie vírusy, ale ani tam sa nedá na 100% tvrdiť, ktorý vírus a kedy je nebezpečný, s jednou výnimkou, a tou je Rubeola, rubeola poškodí plod vo viac ako 90% prípadov, ak sa nakazí tehotná. Našťatie sme všetci proti rubeole očkovaní a preto u nás už nekoluje.
  Histológia nedokáže nič, takmer vždy. Vôbec neobjasní dôvody potratu, ale robí sa, aby sa vylúčili prípadne extrémne vzácne nádory spojené s tehotnosťou (tzv. mola hydatidosa). Občas sa síce nájde zápal, ten však často vzniká až po odumretí plodu.
  Riziko opakovania potratu je malé, nezvyšuje sa pri jednom potrate.

 • Špinenie

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň. Menštruácia mi mešká 10ty deň, tehotenský test je pozitívny a ukazoval 2-3 týždeň od oplodnenia. Pár dni ma trápi bolesť podbruška ale nie je nejak extrémne výrazná, no dnes pri zatlačení na stolicu sa objavila ružovkastá krv, no potom už nič. Mám mierne obavy pretože som už po jednom spontannom potrate. Vtedy mi gynekológ predpísal Duphaston na udržanie plodu ale už bolo veľmi neskoro, tak mi skoro celé balenie zvýšilo. Môžem ho užívať teraz aj keď mi ho zatial nenaordinoval? Môj gynekológ má dovolenku, čiže vyšetrenie by bolo až niekdy budúci týždeň a nemám sa s kým poradiť.
  Od poslednej menštruácie uplynul skoro mesiac, tak ešte jedna otázka, či by už ultrazvukové vyšetrenie niečo aj ukázalo. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  utrazvukové vyšetrenie dokáže potvrdiť tehotenstvo v maternici až v 5. týždni od poslednej menštruácie, teda asi 7 dní od vynechania menštruačného krvácania. Bez vyšetrenia by som neodporúčal nasadzovať duphaston, ale Vášho lekára musí niekto zastupovať, ak máte bolesti a krvácate (špiníte) počas tehotnosti, je to na akútne vyšetrenie.

 • Bolesti brucha v tehotenstve

  , Autor: BerGab

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ma Váš názor. Som v 19t. a už približne mesiac mam bolesti podbruška. Bolesť prevláda ale hlavne na prvej strane. Niesu to menštruačné bolesti skôr by som povedala že mi pripomínajú ovulaciu alebo zapal mocoveho mechura. Je to pichľavá bolesť. Bola som aj na sone brucha v nemocnici ale tam je všetko v poriadku. Našli tam jedine malé množstvo tekutiny okolo tenkého čreva. Doktor ale povedal, že z toho ma brucho bolieť nemôže. Gynekológ ma dôkladnejšie vyšetril aj z vnútra. Vaječníky mam v poriadku sú čisté. Nič tam nenašiel čo by mi mohlo spôsobovať bolesť. Mam na krčku polip ale z toho asi tiež nemozem mať bolesti. Z výteru sa zistilo, že mám streptokoka B. a neskor sa zistilo aj že mám enterokoka. Užívam momentálne tabletky na vkladanie fluomizin.
  Moja otázka znie z čoho môžu byť tie bolesti? A druha otázka: Neublížim bábätku tým, že sa stále musím vaginálne liečiť?

  Dostala som dnes trochu strach lebo po užití prvej tabletky fluomizinu dnes necítim pohyby bábätka. Možno to s liekmi vôbec nesúvisí ale mam o bábätko strach. Ak by bábätko nebolo v poriadku mala by som nejaké iné príznaky?

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  streptokok aj enterokok môžu byť normálnou súčasťou pošvovej flory a neliečia sa, pokiaľ nemáte výtok a pálenie pošvy.
  Bolesti môže spôsobovať veľa príčin, nielen pôrodníckych, ale aj urologických (hromadenie moču v močovode), chirurgických (črevné zápaly) alebo aj ortopedických - porucha postoja. Rovnako môžu bolieť aj rozšírené žily v okolí maternice.
  Stav plodu s tým zrejme nesúvisí.

 • Kultivačné vyšetrenie moču 11tt

  , Autor: Katka002

  Dobrý deň p. doktor, z kultivacie moču mi boli potvrdené Escherichia coli a Lactobacillius species. Som v 11tt, môžu tieto baktérie nejak ohroziť plod ? Posledné 3 dni mam jemne bolesti v podbrušku. Boli mi predpisané penicilinove lieky a odporúčané probiotiká, je to dostačujúca liečba?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je otázka, či naozaj to bolo z moču, alebo E coli bola zavlečená z pošvy pri odbere. Závisí na technike odberu moču, mal by sa brať stredný prúd po osprchovaní.
  Ale ak je potvrdená baktéria v moči, nazýva sa to asymptomatická bakteriúria a je potrebná liečba, lebo prítomnosť baktérií v moči u tehotných zvyšuje riziko niektorých komplikácii.
  Antibiotiká by sa mali podať podľa citlivosti.

 • Zubar

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať, že to týždeň by som mala ísť k zubárovi a mal by mi robiť kaz (vŕtanie, vyvrtavanie sivej plomby a jej výmena za bielu) neviem či si budem dávať počkať aj anestéze alebo nie, som v 26 týždni a moja otázka teda znie či mi lekár môže takéto ošetrenie úročiť aj v tehotenstve alebo si termín preložiť až po pôrode, dakujem veľmi pekne za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto bežné zubné ošetrenie, aj spolu s lokálnym umrtvením je v tehotnosti bezpečné. Ak by dentista potreboval roentgenove vyšetrenie zuba, je možné ho v zákryte previesť aj u tehotnej.