Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • pohyby

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry deň. Chcela by som sa opytať na prvé pohyby som prvorodička i keď tehot. je to už druhe lebo o prvé som prišla v roku 2006 v 8tt. kedy by som mala začať cítiť prvé pohyby babetka. Niekedy citím take škvrkanie v dolnej časti bruška som momentálne na začiatku 18tt.

Podobné otázky

 • Pohyby v 27 tyzdni

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať aké sú normálne pohyby dieťaťa?alebo teda ako často by ich malo byť cítiť? Som v 26tt+2, placentu mám z prednej strany.. mala som už dni keď sa mi celé brucho vlnilo z pohybov, no veľa krát mám dni kedy cítim pohyby naozaj slabucko, keď tak väčšinou z boku, alebo zrazu také silné, akoby sklbnutie a potom nič... Tie "sklbnutia" čím to môže byť?
  som dosť chudá, 51 kg.. Netuším aká veľká môže byť placenta a odkiaľ pokial sa môže za ňu "schovať" že by tlmila pohyby.. myslíte že je to v poriadku? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pociťovanie pohybov plodu je veľmi individuálne. Plod vykonáva rôzne druhy pohybov, jednak končatinami (drobnejšie pohyby) ale aj celým telom, kedy sa vystiera a krčí, čo je cítiť ako šklbnutia alebo silné údery (hlavne hlavičkou). Placenta, množstvo plodovej vody, veľkosť plodu, ale aj pôrody v minulosti ovplyvňujú pociťovanie pohybov, preto nie je možné presne určiť, čo je normálne a čo nie.

 • Pomoc

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý vecer pán doktor,

  Chcela by som sa s vami poradiť. Som v 27 tt a doteraz som bábätko cítila často viac krát do dňa a hýbalo sa po celom bruchu, posledné dva dni, ho cítim akoby dole úplne v pošve alebo ako to nazvať, proste úplne dole, kde som ho doteraz necítila, a aj to len tak úplne slabo kde aj tie pohyby registrujem tak 3 za deň a tak akoby okolo do mechúra dole alebo do konečníka, hlavne ma znepokojuje či sa neposunulo dole ako pred pôrodom, mám pocit že aj bruško mi trochu kleslo, bolesti však nemám ani v bruchu ani v krížoch, je prosím normálne že ho zrazu zo dňa na deň cítim úplne naspodu a hlavne že ho necítim skoro hýbať, je to stále v poriadku že by som ho dva dni poriadne necítila? Dakujem za odpoved

 • Pôrod??

  , Autor: Miminkuska

  Dobre ráno,
  Pán doktor poraďte mi, že či sa stresujem zbytočne alebo ide o dôvod na obavy. Dva týždne dozadu som bola na poradni, momentálne som na konci 26tt, kde mi doktor povedal že mám krčok kratší ako by som mala mať, ale stále je norme, skratka že ho mám kratší ako som mala, ale stále to nie je pod to číslo na riziko, avsak posledné dve dni, cítim bábätko oveľa nižšie v bruchu ako predtým, teraz ho cítim akoby úplne na spolu panvy, predtým som ho cítila oveľa nižšie a cítim také akoby tlmené kopance, akoby ma kopalo tak jemnejšie na mechúr alebo konecnik, ale stále cítim tie pohyby na spodu brucha, dva dni som ho vôbec necítila v inej časti, predtým sa vždy kýval a kopkal po celom bruchubteraz len na spodu, môže to znamenať nieoc zle? :(

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prosím Vás neexistuje "mať kratší krčok ako by som mala mať ale je to v norme", buď je to v norme, alebo je krčok skrátený.
  Normálna dlžka krčka je nad 25 mm. Vaše subjektívne pohyby nemusi vôbec nič zlé znamenať.
  Navrhujem navštívte Vášho lekára, nech Vám zmeria krčok maternice, ak je krčok skrátený, potrebná je liečba, ak je normálny, nič sa nedeje a máte normálnu tehotnosť. Ak sa lekár jasne nevyjadrí, zvážte jeho výmenu.

 • Bolesti brucha v tehotenstve

  , Autor: BerGab

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ma Váš názor. Som v 19t. a už približne mesiac mam bolesti podbruška. Bolesť prevláda ale hlavne na prvej strane. Niesu to menštruačné bolesti skôr by som povedala že mi pripomínajú ovulaciu alebo zapal mocoveho mechura. Je to pichľavá bolesť. Bola som aj na sone brucha v nemocnici ale tam je všetko v poriadku. Našli tam jedine malé množstvo tekutiny okolo tenkého čreva. Doktor ale povedal, že z toho ma brucho bolieť nemôže. Gynekológ ma dôkladnejšie vyšetril aj z vnútra. Vaječníky mam v poriadku sú čisté. Nič tam nenašiel čo by mi mohlo spôsobovať bolesť. Mam na krčku polip ale z toho asi tiež nemozem mať bolesti. Z výteru sa zistilo, že mám streptokoka B. a neskor sa zistilo aj že mám enterokoka. Užívam momentálne tabletky na vkladanie fluomizin.
  Moja otázka znie z čoho môžu byť tie bolesti? A druha otázka: Neublížim bábätku tým, že sa stále musím vaginálne liečiť?

  Dostala som dnes trochu strach lebo po užití prvej tabletky fluomizinu dnes necítim pohyby bábätka. Možno to s liekmi vôbec nesúvisí ale mam o bábätko strach. Ak by bábätko nebolo v poriadku mala by som nejaké iné príznaky?

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  streptokok aj enterokok môžu byť normálnou súčasťou pošvovej flory a neliečia sa, pokiaľ nemáte výtok a pálenie pošvy.
  Bolesti môže spôsobovať veľa príčin, nielen pôrodníckych, ale aj urologických (hromadenie moču v močovode), chirurgických (črevné zápaly) alebo aj ortopedických - porucha postoja. Rovnako môžu bolieť aj rozšírené žily v okolí maternice.
  Stav plodu s tým zrejme nesúvisí.

 • Zápal

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň, v utorok som šla k doktorke s bolesťou hrdla ktoru som mala od pondelka, bez teploty, nechcela som ale niečo podceniť - namerali mi CRP 65, predpísala mi Dorithricin ako lokálne antibiotikum a kalciovy sirup. Potom som čítala na internete že to CRP je ozaj vysoké, a nebezpečné. No polepšilo sa mi a už vo štvrtok večer som sa cítila oveľa lepšie, dnes akoby som ani chorá nebola, mám douzivat lieky, iné mi nedala keď sa mi polepšilo a dalsiu kontrolu mám až 31.1 vtedy mi skontroluje to CRP.
  Mám v tom chaos, lebo všade čítam inak... Keď sa už cítim dobre, malého pohyby cítim mohlo sa stať že by mu zápal mohol ublížiť? Alebo väčšie riziko je, že hrozí predčasný pôrod pri zápaloch - platí to aj pri zapale hrdla? Nedá mi to spávať v kľude, aj keď sa cítim dobre stále rozmýšľam či to môže ešte nejako uškodiť a aj takto neskôr spustiť pôrod, prípadne či sa nemohol skrátiť krčok a podobne, keďže neviem ako som s tým zápalom na tom teraz aj keď sa cítim ok...
  Ďakujem veľmi pekne za prečítanie a odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je pre mňa zložitá otázka, pretože nemám dostatok informácií. Ale ak sa Vám uľavilo pri lokálnej liečbe nemusíte sa stresovať, že hrozia tehotenské komplikácie.
  Máte pravdu zápal môže zvyšovať riziko predčasného pôrodu, pretože sa pri ňom zvyšuje hladina niektorých látok, ktoré stimulujú maternicu. Avšak takýto lokálny zápal, ktorý ustúpil nepredstavuje riziko.