Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Umele oplodnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa s Vami poradit...
  Dna 18.2.2008 sme boli s manzelom v CAR, kde nam lekar odporucil IVF. Pri vnutornom sono-vysetreni lekar zistil, ze maternica je v poriadku a ze ovulacia prebehla a vidno ciernu "tekutinu" po prasknutom vajicku (co je vraj normalne.)
  Na druhy den mi volali z centra s tym, ze z vysetrenia krvi vyslo, ze som tehotna, co mi potvrdil aj tehotensky test o 2 dni.
  Bola som pozvana na kontrolny ultrazvuk, ja sa chcem vsak opytat, ak som teda tehotna, co mala potom znamenat ta tekutina po "prasknutom" vajicku?
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tekutinu v bruchu máme všetci a nemusí nám praskať vajíčko, gratulujem k tehotnosti, zase si CAR nezarobilo :)
  to je to čo stále hovorím.

Podobné otázky

 • ICSI a amniocentéza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Som po IVF - ICSI (bez predimplantačnej diagnostiky) a lekár z CAR mi doporučil amniocentézu kvôli ICSI. Máme obaja s manželom 30 rokov a žiadne genetické ochorenia v rodine. V čase odberu (oplodn.) mal manžel spg. v poriadku. Je to naše prvé IVF. Rada by som vedela Váš názor, či je amnio v mojom prípade nutná, teda za predpokladu, že výsledky prvotrimestr. screeningu by vyšli v poriadku. Som v 9tt. a na prvú kontrolu som objednaná v 10tt. takže ešte nemám žiadne vyšetrenia. Ešte by som sa rada spýtala do ktorého týždna sa môže robiť morfolog. ultrazvuk v prvom trimestri? A či má rovnakú dôležitosť ako ten v 20tt.? Alebo stačí jeden? Myslím, že by mi to pomohlo pri rozhodovaní sa pre amnio, ktorej sa neskutočne bojím, lebo to 1%-né riziko potratu sa mi zdá obrovské, nakoľko sme sa o dieťa snažili roky. Mám krvnú skupinu Rh-negat. a manžel Rh-pozit. takže asi aj tým by som si mohla niečo pri amnio skomplikovať?

  A ešte jedna otázočka: Je bezpečné užívať od druhého trimestra antidepres. Citalec? Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  umelé oplodnenie má tú nevýhodu, že dá šancu aj nezdravej spermii, a určitá šanca na genetický vadu je spojená aj s tým.
  Ak máte skríningy negatívne, tak AMC nie je plne indikovaná, lebo zrejme riziko AMC je vyššie než riziko genetickej anomálie. Vhodné je dokladné UZV sledovanie, ktoré riziko ešte sprení. Krvná skupina s tým nemá nič spoločné,a Citalec sa má braťak psychiater to uzná za potrebné.

 • mimomaternicove tehotenstvo

  , Autor: lilinka81

  Dobry den,chcela by som sa Vas opytat,: Za aky dlhy cas mozem znova otehotniet (ist na umele oplodnenie,KET) ,po mimomaternicovom tehotenstve,prerusenom laparoskopiou a odobranym ľ. vajcovodom? Otehotniet sa mi podarilo nejakou nahodou,asi 2 tyzdne pred planovanym Kryoembryotransferom,.Dakujeem velmi pekne.