Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,818 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • anembryomola

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Milý pán doktor, píšem kvôli kamarátke.Má 30 rokov, je zdravá a jej tehotenstvo skončilo ako anembryomola. Lekár jej vravel, že ked sa zahojí po kyretáží môže hneď otehotnieť a to sa´stalo (asi po 2,5mesaici)
  Žiaľ, aj teraz je vidieť na sone len vačokv 6.týždni + 5deň bez embrya, čaká sa ešte týždeň a potom pôjde zrejme na ďalšiu kyretáž.
  Čo by ste jej poradili? Aj nejaké gynetické vyšetrenie? Priznám sa, tiež som lekárka, z iného oboru, som zúfalá, neviem jej poradiť.
  Veľmi pekne ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  poradil by som, aby počkala viac ako týždeň, kľudne aj 3 týřždne, rast plodu na začiatku je individuálny a často sa skončí aj zdravá tehotnos´t kvoli netrpezlivosti lekárov.

Podobné otázky

 • Anembryomola???

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.

  Mám za sebou už jedno bezproblémové tehotenstvo a pôrod. Doma mám zdravú 3-ročnú dcérku. Tohto roku som otehotnela zas. Od začiatku sa mojej doktorke niečo nepáčilo. Prvýkrát som bola u nej v 5 tt. a mala som veľmi nízku hodnotu HCG. Krv mi brali asi 3x, HCG sa postupne zvyšovalo, mali podozrenie aj na mimomaternicové tehotenstvo. Nakoniec sa potvrdilo vnútromaternicové tehotenstvo. Keď som bola na ultrazvuku v 8tt, bolo zreteľne vidno plod, dokonca aj akciu srdiečka, akurát mi moja lekárka povedala, že veľkosť plodu nezodpovedá 8tt. ale 6tt, keďže aj moja dcérka bola menšia a napriek tomu všetko prebiehalo v poriadku, povedala, že to nemusí nič znamenať. V 11tt som bola zase na ultrazvuku a tam už bol len zdeformovaný gestačný vak piškótového tvaru bez plodu. Lekárka to diagnistikovala ako anembryomolu. Musela som podstúpiť kyret. Mám viac otázok, týkajúcich sa tohto problému:

  1. čo sa stalo s tým plodom, keď pred tromi týždňami tam ešte bol a bilo mu srdiečko, vôbec som medzitým nekrvácala a nemala som žiadne problémy, lekárka mi povedala, že sa vstrebal.....nerozumiem tomu ako sa mohol len tak vstrebať
  2. existujú nejaké rizikové faktory alebo príčiny, ktoré to mohli spôsobiť aby som sa tomu mohla v budúcnosti vyhnúť (trpím dosť silnými migrénami a v prvých 2 mesiacoch som bola 2x na pohotovosti, pichali mi Novalgin - mohlo to byť príčinou?)
  3. dosť aktívne sa venujem posilňovaniu, pred otehotnením som chodievala do posilňovne 4x do týždňa, počas tehotnosti som to obmedzila na 3x a samozrejme som vynechala niektoré cviky....kedy môžem po kyrete opäť začať pravidelne cvičiť? ( mohlo aj to cvičenie spôsobiť odumretie plodu?)
  4. ako dlho budem po kyrete krvácať a kedy mi nastúpi pravidelná menštruácia? Kyret mi robili 18.11.2010.
  5. je tu riziko, že keď sa mi to stalo raz, môže sa to opakovať?

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1: odumrel a vstrebal sa, proste jeho bielkoviny sa rozložili a vstrebali do krvi
  2. nie, potrat je náhoda a postihuje 20-60% tehotností, podľa štádia, je to normálna súčasť našej reprodukcie
  3. potrat má genetické príčiny, cvičenie na to nemá vplyv, cvičiť možete v podstate hneď
  4. to je individuáln, vačšinou do 10 dní prestante krvácť, menštruácia príde do 8 týždňov
  5. samozrejme, viď 2