Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,388 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • obava

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň niekedy začiatkom júla idem na 2 iui a 12 idem zubárke na brúsenie zuba to je 1,5 hodiny búšenia srdca a nervozitya inekcie z anesteziou. chcem sa spítať či to nebude nejako brániť uhniezdeniu.ak sa teda predtým podarí oplodniť

Podobné otázky

 • Celularna intolerancia voči partnerovym antigenom

  , Autor: som

  Dobrý deň,

  po dvoch potratoch cca 8tt mi na imunologiu diagnostikovali (odber bol v januari) celularnu odpoveď voči partnerovym antigenom (možný hla-C antigenim) stredne ťažkú, zvýšené protilátky IgM voči protrombínu a znížený vitamín D. Jedno dieťa už mám spontánne. Nemám problém otehotnieť vždy to je na prvý šup. Tato diagnóza má veľmi prekvapila. Navrhnutá je liečba prostredníctvom Igamplie. Ja sa jej však veľmi obávam a neviem sa na ňu odhodlať nakoľko sú tam rizika aj vplyvu na plod. Uvažovali sme nad tým že by sme to ešte do tretice skusili bez liečby (pripadne duphaston ten som ešte nemala). Mali ste niekedy skúsenosť že sa to podarilo? Alebo nad touto alternatívou ani nemám uvažovať. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je veľmi zložitý problém, pretože v niektorých krajinách sa začína vyšetrovanie a liečba až po 3 spontánnych potratoch, hlavne ak vy ste už zdárne donosili dieťa.
  Protilátky proti HLA antigénom partnera môžu byť príčinou opakovaných potratov, ale veľmi závisí aj na iných okolnostiach. Bolo by vhodné, aby ste tieto výsledky dôkladne konzultovala so svojim lekárom a urobila rozhodnutie spolu s ním, osobne by som sa nebránil ani ešte jednému pokusu o otehotnenie bez uvedenej liečby.

 • cokoladova cysta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, p. doktor
  chcela by som Vás poprosiť o radu...mam 32r, uz vyše roka sa snazime o dietatko...mam na ĺavom vaječníku čokoládovú cystu...ktorá sa zväčšuje aj zmenšuje raz je cca 4cm inokedy 1cm...manžel je v poriadku bol aj na spermiograme.....chcem sa vas spytat, mam podstúpiť laparoskopiu? (dost sa toho obavam)..je to nevyhnutne? lekar ma uz zacal posielat bud laparoskopia alebo asistovaná reprodukcia, do centra v Bratislave (GYN FIV)... alebo mame skúšať ešte...pokiaľ druhy vaječník je zdravý?...alebo cim skor sa do toho pustit, do tej operácie a budu lepsie predpoklady na otehotnenie....moc Vam ďakujem za odpoveď....

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čokoládová cysta nezvykne meniť svoj objem, zrejme sa nejedná o endometriozu. Ak sa Vámnedarí otehotnieť a máte nález na vaječníku, laparoskopia je určite potrebná.

 • Dotaz!

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. S manželom sme mali pohlavný styk 18.2., 20.2., 22.2. Robila som si ovulačný test, ten mi potvrdil ovuláciu 19.2. Môžem byť tehotná? Mám si urobiť tehotenský test? Robila som si ho 24.2. a bol negatívny. Mám ho zopakovať? Bojím sa, lebo som mala pozitívny výter a beriem vaginálne guľôčky, tak aby som niečo nezanedbala. Ďakujem veľmi pekne.
  Vaša odpoveď: Dobrý deň,
  prosím Vás neblbnite. Ak plánujete otehotnieť tak nepoužívajte antikonccpciu a normálne sexuálne žite. Test býva pozitívny cca. 10 - 14 dní po oplodnení, ale aj tak sa ešte veľká časť plodov potratí, preto je to zbytočné takto sa pozorovať.
  Takže veďte normálny život, ak Vám vynechá menštruácia tak si za týždeň spravte test a navštívte gynekologa.
  NEVIEM, KDE STE PRIŠLI NA TO, ŽE BERIEM ANTIKONCEPCIU. NEHNEVAJTE SA, ALE NAJPRV SI TREBA PORIADNE PREČÍTAŤ OTÁZKU A POTOM NA ŇU ODPOVEDAŤ. Brala som vaginálne guľôčky macmiror kvôli pozitívnemu výteru. Tak neviem, kto blbne. Jasné, že keď chcem bábätko tak nebudem brať antikoncepciu. Ani som ju v živote nebrala!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepísal som, že vy zrovna beriete antikoncepciu, bola to obecná fráza, takéto sebapozorovanie je strašne zhubné. Pretože ak sa zafixujete na to, že si od začiatku sledujete ovuláciu, sexuálne žijete podľa testera a robíte si tehotenské testy takmer hneď po styku, tak ste na najlepšej ceste k psychogénnej sterilite.
  Tehotnosť je prirodzená vec a tak je potreba k nej pristupovať. Iba veľmi málo vecí z nášho okolia ju može ohroziť, preto sa netreba obávať a normálne žiť, a až Vám vynechá menštruácia, tak si spravíte po týždni test a ak bude pozitívny navštívite gynekológa. Okrem toho plod je na začiatku vývoja veľmi málo citlivý na lieky a iné škodliviny, citlivý začína byť až okolo 7.-8. týždňa a to už budete o ňom vedieť. Macmiror je bezpečný.

 • po pichnuti pregnylu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor, chcela by som sa vas opytat, ze do kolkych hodin po pichnuti pregnylu dojde k ovulacii, bolo mi pichnuty na 12DC pregnyl, folikul som mala velkost 20mm, dr. nam povedal, ze sa mame snazit az na 14DC, do vtedy mame mat pauzu, ale docitala som sa, ze po pichnuti dojde k ovulacii do 24h. mohli sme to presvihnut? som po dobrati uz 3 cyklus clostilu a teram budem mat pauzu, tak sa obavam, ze to bola moja posledna ovulacia.velmi pekne dakujem za odpoved

 • dobrá správa

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor. Nemám na Vás ani tak otázku, ako informáciu, že napriek mojim obavám, o ktorých som Vám písala asi pred mesiacom-dvoma, sa mi podarilo otehotnieť - vlastne na prvý krát. Naozaj je to tak, že príroda si to zariadi tak, ako má. Vďaka za predchádzajúce rady.