Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,513 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • druhe tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Snazime sa s manzelom o druhe babo.Mam osemrocneho syna s prvym otehotnenim som nemala ziaden problem hoci mam uterus duplex asi po piatich rokoch od narodenia mojho prveho syna som otehotnela ale zistilo sa mimomaternicove tehotenstvo ptom som dost pribrala chcela som znovu otehotniet ale lekarka zistila ze nedochadza u mna k ovulacii ani po liecbe clostilbegyt a mala som aj zvyseny prolaktin pri hormonalnom odbere lekarka mi odporucila schudnut na predoslu vahu z osemdesiat kil na petdesiatosem podarilo sa mi to za rok a pol bola som na prehliadke som v poriadku skusame babo ale nedari sa ani teraz bola som na ultrazvuku ci mi dozrieva folikul folikul pritomny bol v dvanasty den cyklu mal sedemnast cm ale ci dozrel neviem lebo boli sviatky a nebolo mozne ist k lekarke odporucila mat styk v tychto dnoch ale nepodarilo sa otehotniet este mi povedala ze mozno skusime nasadit clostelbegyt na ovulaciu a este chcem dodat ze menstruaciu mam pravidelnu a pri sledovani hlienu pri ovulacii bolo take ako malo byt myslite ze mam priechodne vajcovody chcem poznat vas nazor dakujem za odpoved este chcem podotknut ze po schudnuti sa pokusame o babo uz vyse roka mam 32rokov a manzel ma34 teraz beriem femibion 800 pozdravujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vhodné by bolo znovu vyšetriť partnera a u Vás previesť roentgen maternice a znovu hormonálny profil, verím, že budete úspešná. Ak by sa po pol roku liečby Clostirbegytom nezadarilo, asi by som uvažoval o umelom oplodnení.

Podobné otázky

 • jazva po cisarskom reze

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň ,
  Asi rok po pôrode cisárskym rezom mi lekár povedal, že mám stenčenú stenu maternice na 4mm. Priala by som si ešte jedno dieťa. O normálnom pôrode už ani neuvažujem. Akú má šancu stenčená maternica vydržať druhé tehotenstvo?
  Ďakujem.

 • nadváha

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor.
  Vďaka Vašej poradne som usúdila, že asi neotehotniem, kým neschudnem.
  Keď som pred 3 rokmi prvý krát otehotnela pri váhe 63kg, výške 167cm (a veku 35 r.), nemala som vôbec žiadne problémy.
  Druhé tehotenstvo (počiatočná váha 69 kg) skončilo zamĺknutým potratom v 10.-11. týždni. Mohol byť dôvod nadváha?
  Po potrate (v apríli) som do novembra ešte pribrala skoro 5 kg a až potom som začala chudnúť (zatiaľ -4kg). Teraz mám 70kg a váha ide pomaličky dolu...
  Ak by som teraz už otehotnela, môžem zase potratiť kvôli tomu, že ešte nemám ideálnu hmotnosť?
  A ak v najbližšej dobe otehotniem, mám sa ešte snažiť trochu chudnúť?
  Ako sa dajú už v tehotenstve vykompenzovať problémy spôsobené nadváhou?
  Chudnem len miernym obmedzovaním jedenia a občasným cvičením. Cyklus mám (pri pití alchemilky) stále 26-dňový a krvácanie trvá asi len 4 dni (pred a po je asi 2-dňové špinenie). Snažíme sa o dieťa už 7 cyklov (po potrate). Má význam navštíviť svojho gyn.lekára alebo ešte nie?
  Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čo sa týka nadváha a obezity a spontánnych potratov, niektoré práce to potvrdily iné vyvrátili, určite však nie je to Váš prípad, pretože sa jednalo o práce s extrémne obéznymi ženami. V tom problém nevidím.
  Problém nadváhy pri otehotnení je čisto hormonálny, tuk obsahuje estrogény, ktoré narúšajú ovulačný cyklus, okrem toho v tuku sú rozpustné aj priemyselné jedy a škodliviny z okolia.
  Samozrejme ideálna hmotnosť je veľmi dobrá vec, hlavne aj v tehotnosti, obezita v tehotnosti zvyšuje riziká mnohých komplikácii, vrátane úmrtia plodu.
  Aj v tehotnosti sa dá cvičiť a zdravo stravovať.

 • neplodnosř a druhé tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,rada by som Vás poprosila o radu. Pred dvomi rokmi mi pri laparoskopii zistili nepriechodnosť obidvoch vajíčkovodov. Na základe toho sme s manželom absolvovali umelé oplodnenie, našťastie úspešné. Radi by sme mali samozrejme viac detí. Myslíte, že máme šancu otehotnieť prirodzenou cestou? Koľko máme čakať? alebo máme ísť rovno do centra asistovanej reprodukcie. Ďakujem za radu

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najjednoduchší sposob je roentgen maternice a vajcovodov, ak zostali vajcovody nepriechodné, potom je jediná možnosť asistovaná reprodukcia.

 • druhé tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, chcela by som vedieť, či sa v praxi často stretávate sproblémom, že žena otehtonie prvýkrát bez problémov, tehtoenstvo, pôrod, taktiež bez problémov. O 4-5 rokov sa rozhodne pre druhé dieťa a vôbec sa nedarí.Partner je stále ten istý.Ako to vo väčšine prípadov dopadne nakoniec?Môj gynekológ mi povedal, že keď som otehotnela prvý krát , tak otehotniem aj druhý krát a vlastne nebude nič riešiť.Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najčastejšou príčinou v týchto prípadoch je zmena hmotnosti u ženy. Ak máte nadváhu, je vhodné sa dostať na povodnú hmotnosť, inak súhlasím s Vašim lekárom v naprostej vačšine prípadov sa podarí otehotnieť aj bez liečby a zásahov.