Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,179 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nadváha

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor.
  Vďaka Vašej poradne som usúdila, že asi neotehotniem, kým neschudnem.
  Keď som pred 3 rokmi prvý krát otehotnela pri váhe 63kg, výške 167cm (a veku 35 r.), nemala som vôbec žiadne problémy.
  Druhé tehotenstvo (počiatočná váha 69 kg) skončilo zamĺknutým potratom v 10.-11. týždni. Mohol byť dôvod nadváha?
  Po potrate (v apríli) som do novembra ešte pribrala skoro 5 kg a až potom som začala chudnúť (zatiaľ -4kg). Teraz mám 70kg a váha ide pomaličky dolu...
  Ak by som teraz už otehotnela, môžem zase potratiť kvôli tomu, že ešte nemám ideálnu hmotnosť?
  A ak v najbližšej dobe otehotniem, mám sa ešte snažiť trochu chudnúť?
  Ako sa dajú už v tehotenstve vykompenzovať problémy spôsobené nadváhou?
  Chudnem len miernym obmedzovaním jedenia a občasným cvičením. Cyklus mám (pri pití alchemilky) stále 26-dňový a krvácanie trvá asi len 4 dni (pred a po je asi 2-dňové špinenie). Snažíme sa o dieťa už 7 cyklov (po potrate). Má význam navštíviť svojho gyn.lekára alebo ešte nie?
  Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čo sa týka nadváha a obezity a spontánnych potratov, niektoré práce to potvrdily iné vyvrátili, určite však nie je to Váš prípad, pretože sa jednalo o práce s extrémne obéznymi ženami. V tom problém nevidím.
  Problém nadváhy pri otehotnení je čisto hormonálny, tuk obsahuje estrogény, ktoré narúšajú ovulačný cyklus, okrem toho v tuku sú rozpustné aj priemyselné jedy a škodliviny z okolia.
  Samozrejme ideálna hmotnosť je veľmi dobrá vec, hlavne aj v tehotnosti, obezita v tehotnosti zvyšuje riziká mnohých komplikácii, vrátane úmrtia plodu.
  Aj v tehotnosti sa dá cvičiť a zdravo stravovať.

Podobné otázky

 • Stimulácia

  , Autor: Katuska322

  Dobrý deň, mám 37 rokov a som v druhom cykle IVF, momentálne stimulujem už 16ty deň decapeptyl a pergoveris 300, predtým gonal 300, vzhľadom na nízku ovarialnu rezervu AMH 0,84 a vyššia nadváha, po včerajšej kontrole utz budem mať odber vajíčok v utorok, jedno je už dokonca prezreté, avšak mam ešte do zajtra pichať, problém je však v tom, že mám už asi týždeň veľmi nafúknuté a tvrdé bruško, bolesť v pravom vaječníku a nevoľnosť, povedali mi, že to je normálne, chcem sa preto opýtať aj na druhý názor lekára, či je v poriadku pokračovať ešte v stimulácii aj napriek značne nafúknutému brušku a ci prip nehrozí Ohss, ďakujem vopred za malo

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ste vysoko riziková z OHSS, ale takto Vám neviem povedať, či máte ukončiť podávanie liekov, to musí posúdiť Váš ošetrujúci lekár z centra asistovanej reprodukcie.

 • Ovulacia

  , Autor: Mima98

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Netvori sa mi ovulacia. Vôbec. Mám to potvrdené doktorom. Momentálne beriem duphaston na úpravu cyklu. Čo by som mohla brat voľnopredajný na podporu tvorby ovulácie prosim? Dakujem krasne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nič voľno predajné nepomôže na vyvolanie ovulácie. Duphaston môže pomôcť, lebo môže urovnať hormonálne hladiny. Ak máte nadváhu, potom je potrebné upraviť životosprávu, lebo nadváha môže robiť problémy. Ak sa Vám nedarí otehotnieť dlhšie ako rok, potom je na zváženie endokrinologické vyšetrenie a prípadne lieky na podporu ovulácie.

 • Mám nádej?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor, mám 37 rokov, 30 kg nadváhu a som po dvoch abdominálnych operáciách, čiže je možné, že mám po nich zrasty. Mám za takýchto okolností nádej na otehotnenie, alebo je to z lekárskeho pohľadu úplne nemožné?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  možné je všetko, ale pri Vašej nadváhe bude tehotnosť pre Vás aj tak strašne riziková (vek+nadváha = cukrovka, vysoký tlak, preeklampsia), takže máte pol roka, aby ste schudla 20 kg (ide to) a potom otehotnela.

 • Syndróm PCO

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Bol mi diagnostikovaný syndróm PCO a chcela by som sa informovať ohľadom možnosti otehotnenia s touto diagnózou. Môj gynekológ mi o tom ešte veľa nepovedal, povedal mi, že to budeme riešiť, až keď budeme riešiť tehotenstvo.
  Tehotenstvo by som chcela riešiť koncom tohto roka, prípadne v priebehu budúceho roka, preto som sa chcela spýtať, kedy je potrebné začať s liečbou.
  Antikoncepciu som vysadila minulý rok v januári, a odvtedy mam dosť nepravidelnú menštruáciu a krvácanie je o dosť slabšie.
  Možno najväčším problémom, ktorý má momentálne trápi je moja hmotnosť... Asi pred 3-4 rokmi som mala na 3 mesiace vynechané užívanie antikoncepcie (Minerva) a neviem, či to bolo vplyvom tabletiek, alebo len zhoda náhod, po opätovnom nasadení antikoncepcie som v krátkom čase pribrala asi 15 kg a odvtedy sa snažím nadbytočné kilogramy zhodiť, ale akosi sa mi nedarí.
  V rôznych diskusiách ohľadom syndrómu PCO som sa dočítala, že niektorým ženám s touto diagnózou predpisujú nejaké tabletky, ktoré pomáhajú aj pri chudnutí.
  Chcela by som sa informovať, či o predpis stačí požiadať lekára, alebo treba na to nejakú špeciálnu diagnózu.. A hlavne by ma zaujímalo, ku ktorému lekárovi mám s touto požiadavkou ísť.
  Prosím Vás, ako spoznám, kedy je ten vhodný čas navštíviť nejakého odborníka na chudnutie, napr. dietológa, obezitológa... alebo za kým mám ísť, keď chcem niečo urobiť so svojou hmotnosťou. Existuje nejaký taký lekár na Slovensku?
  So syndrómom PCO som už navštívila endokrinológa, diabetológa a gynekológa.
  Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pekný deň. S pozdravom Lenka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najčastejšou príčinou PCO je práve nadváha a obezita, lebo zvýšené hladiny inzulínu, ktoré pri obezite sú, napádajú vaječníky a rušia produkciu hormónov.
  Na chudnutie je vhodný pohyb a úprava životosprávy.

 • ovulacia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor,
  mam nepravidelny cyklus, pohybuje sa to od 33 do 38 dni, ovulacia nastava podla bazalnej teploty a ovulacnych testov okolo 20 dna cyklu, pokusame sa s manzelom o babo uz rok, myslite si, ze je pricinou neuspechu je prave ten nepravidelny cyklus?dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno može, vhodné je dokladné endokrinologické vyšetrenie, na zistenie príčiny, ktorí može byť aj v inom hormonálnom systéme, než sú vaječníky. Častou príčinou je nadváha.