• Syndróm PCO

    Dobrý deň.
    Bol mi diagnostikovaný syndróm PCO a chcela by som sa informovať ohľadom možnosti otehotnenia s touto diagnózou. Môj gynekológ mi o tom ešte veľa nepovedal, povedal mi, že to budeme riešiť, až keď budeme riešiť tehotenstvo.
    Tehotenstvo by som chcela riešiť koncom tohto roka, prípadne v priebehu budúceho roka, preto som sa chcela spýtať, kedy je potrebné začať s liečbou.
    Antikoncepciu som vysadila minulý rok v januári, a odvtedy mam dosť nepravidelnú menštruáciu a krvácanie je o dosť slabšie.
    Možno najväčším problémom, ktorý má momentálne trápi je moja hmotnosť... Asi pred 3-4 rokmi som mala na 3 mesiace vynechané užívanie antikoncepcie (Minerva) a neviem, či to bolo vplyvom tabletiek, alebo len zhoda náhod, po opätovnom nasadení antikoncepcie som v krátkom čase pribrala asi 15 kg a odvtedy sa snažím nadbytočné kilogramy zhodiť, ale akosi sa mi nedarí.
    V rôznych diskusiách ohľadom syndrómu PCO som sa dočítala, že niektorým ženám s touto diagnózou predpisujú nejaké tabletky, ktoré pomáhajú aj pri chudnutí.
    Chcela by som sa informovať, či o predpis stačí požiadať lekára, alebo treba na to nejakú špeciálnu diagnózu.. A hlavne by ma zaujímalo, ku ktorému lekárovi mám s touto požiadavkou ísť.
    Prosím Vás, ako spoznám, kedy je ten vhodný čas navštíviť nejakého odborníka na chudnutie, napr. dietológa, obezitológa... alebo za kým mám ísť, keď chcem niečo urobiť so svojou hmotnosťou. Existuje nejaký taký lekár na Slovensku?
    So syndrómom PCO som už navštívila endokrinológa, diabetológa a gynekológa.
    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pekný deň. S pozdravom Lenka

    Dobrý deň,
    najčastejšou príčinou PCO je práve nadváha a obezita, lebo zvýšené hladiny inzulínu, ktoré pri obezite sú, napádajú vaječníky a rušia produkciu hormónov.
    Na chudnutie je vhodný pohyb a úprava životosprávy.