Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,155 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • PCO syndróm a meškajúci menzes

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýta´T na pár otázok ohľadom mojich problémov...mam 25 rokov a menzes som mala vždy pravidelný až do novembra minulého roka..z ničoho mi začal menzes mešká 2-3 týždne a pretrváva to až do teraz..mala som zvýšené hormóny a hrozné akné na tvári,tak mi dala kožná lekárka antibiotiká doxyhexal 100mg na 3 mesiace,čo mi s akné pomohlo no nič viac..na prehliadke u gyn.mi zistil že mám syndróm PCO a žiadnu ovuláciu,tak mi dal na úpravu Femibion 800(kyselina listová),keďže sa snažím aj otehotnieť..beriem to už mesiac a menzes mi stále mešká 2 týž.pričom mam príznaky na menzes(bolestivé prsia,jemné bolesti v podbrušku)no stále nič.
  Myslíte že mi Femibion pomôže s upravením menzesu a ovuláciou,či mi treba ešte nejaké špeciálne vyšetrenie?No proste len nechápem z jakého dôvodu mi začalo meškávať,keď nič v mojom živote sa neudialo čo by by tomu naznačovalo ako stres,pričom to mi bolo povedané že je príčinou toho všetkého..
  A dá sa z PCO syndrómu dostať a otehotnieť,či bude treba umelé oplodnenie?
  Snažíme sa uz trištvrte roka a nič..:-(

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najčastejšou príčinou PCO je obezita a nadváha, ak máte nadváhu, musite bezpodmienečne schudnúť. Ak nie, potom je potrebné dokladné endokrinologické a metabolické vyšetrenie.
  Vy sa snažíte iba trištvrte roka, čo nie je žiadna doba a preto nie ste neplodný pár. Až sa nebude dariť viac ako rok či dva potom je potrebná liečba. Ak by sa cyklus po úprave hmotnosti neupravil, vhodné je dodať gestagény na druhú fázu cyklu.