Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,443 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • sactosalpinx

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň!
  Veľmi som sa tešila, keď som Vás zbadala na internete, lebo u Vás som rodila svojho syna v roku 1997 v Podunajských Biskupiciach. Teraz už mám druhého manžela a mám problém s otehotnením. Viac ako 2 roky sa snažíme. Partner má zistený veľmi zlý spermiogram. Absolvovali sme už jedno umelé oplodnenie, bohužiaľ neúspešne. Teraz mi lekár odporúča laporoskópiu (či náhodou nemám sactosalpinx). Musíme sa rozhodnúť, či to chceme dať spraviť, alebo nie. Samozrejme chceme skúsiť znovu aj umelé oplodnenie. Je laporoskópia podľa Vás opodstatnená? Za odpoveď Vám ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to už je dávno, čo ? Hneď by som sa tam vrátil.
  osobne si myslím, že ak už ste v programe IVF, tak nie je laparoskopia prínosná, saktosalping síce znižuje šancu na otehtonenie, ale nemáte na to príznaky ani anamnézu, a dobrým ultrazvukom sa dá veľký saktosalpinx poznať.

Podobné otázky

 • sanca

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry vecer pan doktor,
  nakolko sa mi pacia a vazim si vase triezve nazory,
  rada by som pocula Vas nazor aku mam sancu normalne otehotniet.

  Som 4 tyzdne po laparotomii, dg.: prvotne sactosalpinx l.sin. a pri dg.laparoskopii konvertovanej na laparotomiu zisteny tuboovarialny absces - robena salpingectomia l.sin, resectio l.sin. ovarii partialis. Pravy vajecnik aj vajcovod by mal byt v poriadku. Chapem to spravne, že ovulacia bude kazdy druhy mesiac a taka bude aj sanca otehotniet? Mam 30 rokov, nemame este dietatko, snazime sa viac ako 1 rok, Cyklus pravidelny 32d. ovu prebiehala bez problemov na 16.dc., hormonalny profil ok, caka ma liecenie. Doktor nam navrhol hormonalnu TH a neskor navstevu v centre. S manzelom sa veeelmi milujeme :), milovanie si uzivame vsetkymi desiatimi :) myslite, ze je sanca otehotniet aj bez hormonov? Co by ste nam doporucili ? Po akej dlhej dobe je vhodne navstivit centrum? Aka je Vasa skusenost s pacientkami co maju rovnaku dg. ako ja ?

  Dakujem Vam za odpoved, krasny vecer.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  naozaj závisí na tom, aký je funkčný druhý vajcovod. Ak nebol postihnutý zápalom, tak je šanca na otehotnie vysoká. Ovuláciu budete mať každý mesiac, a každý mesiac možete otehotnieť, aj keby ovulácia prebiehala na zbytku postihnutého vaječníka.
  Dajte si ešte pol roka snahy a ak to nevyjde, potom je vhodné ďalšie vyšetrenie a liečba, šanca na spontánne otehotnie, ak sa Vám rok nedarilo zrejme bude po roku a pol malá. Držím palce, verím, že to vyjde.

 • sactosalpinx

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň! Ďakujem Vám za odpoveď. Otázka bola taká, či mám ísť na laporoskópiu po jednom neúspešnom IVF kvôli sactosapinx. (v roku 1997 som u Vás rodila svojho syna). Vy ste mi napísali, že by laporoskópia nebola prínosná. Takisto píšete, že nemám na to príznaky ani anmnézu. Na aké príznaky myslíte! Ďakujem za odpoveď!

 • Endometrioza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den pán doktor
  ja mám pre Vás otázku.pred dvoma rokmi operovali s tým že mám cystu na lavom vaječníku.Ja vám napíšem moju prepúštaciu správu a ja vás poprosím aby ste podla toho povedali či mám šancu otehotniet s prirodzenou cestou,alebo len pomocou centier na asistovanu reprodukciu.
  TO:Prijatá na oddelenie s rezist v oblasti lavých adnex-cysticky útvar
  VAG:Ut v AVP nezv.Adnexa v pravo bpn v lavo zväčšené o 7-8cm
  OPERAČNÁ DIAGNÓZA:Cystis ovarii sin.endometriotica
  Endometriosis pelvis minoris,adhaesiones
  VÝKON:Adhaesiolysis
  Resectic part.ovarii sin
  Appendectomis
  To bolo 30.07 2007

  Potom 15.5.2008 my robili laparoskopiu.
  DG:Sterilitas primaris,stp,part.resect.ovarii l.sin.,endometrios pelvis minoris
  VÝKON:CA-LPSK-dg.
  Dna 15.05.2008 vykonaná LPSK diagnostická.Nález pri LPSK:uterus prav.nezväčšený,bpn.,bez zrastov.Ovárium v pravo folik.štrukt.,tuba volná sj fimberál.koniec.Adnexe vlavo-ovár.v tul zrastoch s tubou.v.s.sactosalpinx.Oblast CD hnedá krv,oblast SU viacpočet.morfypo endometrioze a štriktúra peritones.Výkon nekomplikovaný,


  To je všetko čo som vám mohla napýsat.Ja v takýchto veciach sa nevyznám a půreto by som chcela vediet váš názor,lebo už 2 roky skúšame a nič.Boli sme aj na IVF,1 Pokus bol úspešný,ale v 4 týždni som potratila.Potom sme boli aj na 2 IVF-ku ale neúspešne.
  Dakujem vám za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  teoreticky sa zdá, že aspoň jeden vajcovod je priechodný, takže spontánne otehotnenie nemožno vylúčiť. Na druhej strane, ste 2 roky neúspešná, čo znižuje pravdepodbonosť spontánneho otehotnenia na minimum.
  Existuje teoretická možnosť opakovanej laparoskopie s kompletným operačným odstránením ložísk endometriózy, zvyšuje sa tým aj pravdepodobnosť úspechu IVF.