Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • TSH

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Aka optimalna hodnota by mala byt pre TSH ak sa mi nedari otehotniet a na genetike mi pani doktorka povedala,ze sa zbytocne trapime roznymi vysetreniami ak nemame optimalne nastavene TSH.Ja sa liecim rok Eutiroxom 25 a manzel berie 50.Po prestudovani materialov z endokrinologie sme si vsimli,ze nam obom sa postupne zvysuje TSH ja mam teraz 3,2 a manzel 3,8..Geneticka mam tvrdila,ze nalepsie je to udrziavat medzi 1,5-1,8.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite by ste mala znovu absolvovať kompletné endokrinologické vyšetrenie a upravi´t liečbu štítnej žľazy tak, aby ste mala všetky hormonálne hladiny v norme, to je podmienka na úspešné otehotnenie.

Podobné otázky

 • otázka

  , Autor: NinaM

  Dobrý deň, mám 39r, o dieťa sa s partnerom snažíme neúspešne pol roka. Folikulometriou mi bola potvrdená ovulácia, hormonálny profil je v poriadku, až na hranicné AMH 1,0 a TSH zvýšené na 4,8. Som sledovaná na endokrinológii pre subklinickú hypotyreózu, bez liečby. Partnerov spermiogram jev poriadku, morfológia spermií 3,9, čo bolo vyhodnotené ako dostatočné. Máme podľa Vás šancu na prirodzené otehotnenie alebo už bude rozumnejšie rovno konzultovať CAR? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neplodnosť je definovaná až po roku snaženia, samozrejme u Vás hrá veľkú úlohu vyšší vek. Na zváženie je, či nie je potrebné nasadiť liečbu na štítnu žľazu, potom ešte 3 mesiace skúšať otehotnieť, ak nebude úspech, osloviť CAR.

 • Hormonálny profil

  , Autor: Mafi22

  Dobrý deň p. doktor, chcela by som sa informovat na moj hormonalny profil, ktory bol robeny treti den menstruacie, menzes mam pravidelny 29dnovy cyklus, mam 33 rokov a pol roka sa snazim otehotniet, nadvahu nemam. Vsimla som si, ze mam nizsi progesteron, neviem ci je to problen pocas menzesu. Ktory den by bolo vhodne urobit este kontrolny hormonalny profil. Dakujem

  S-TSH. = 2.850 mIU/l
  0,27 - 4,20

  S- ft4. = 16,10 mIU/l
  12.0 - 22

  S-PROG. = 0.93 nmol/l
  Fáza:
  folikul. <0.159 - 0.616
  ovulácia 0.175 - 13.2
  luteálna 13.1- 46.3
  postmen. <0.159 - 0.401

  S-PRL = 29,33 ug/l
  netehotné: 2.8-29.2
  tehotné: 9.7-208.5
  postmenopauza: 1.8-20.3

  S-FSH = 5,9 IU/l
  Fáza: IU/l
  folikul. 3.5 - 12.5
  ovulácia 4.7 - 21.5
  luteálna 1.7- 7.7
  postmen. 26.0 -135.0


  S-LH = 13,30 IU/L

  Fáza: IU/l
  folikul. 2.4 - 12.6
  ovulácia 14.0 - 95.6
  luteálna 1.0-11.4
  postmen. 7.7 - 58.5

  S-E2 211.0. pmol/l
  Fáza:
  folikul. 114 - 332
  ovulácia 222 1959
  luteálna 222 - 854
  postmen. <18.4 - 505

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hormonálny profil je zbytočné vyšetrenie, hlavne ak sa robil tretí deň cyklu, tak nič nehovorí o podstatnej informácií, či prebehla daný cyklus ovulácia. Progesteron stúpa až po ovulácií, teda po 14. dni.
  Ak máte pravideľný cyklus, tak sa odporúča rok nechránený styk, potom začať robiť nejaké opatrenia. Po pol roku nesplňate žiadne kritériá na vyšetrenie a iba Vás to zbytočne stresuje, stále je skoro 80% šanca, že do roka otehotniete.

 • štítna žľaza a neplodnosť

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor. S manželom sa snažíme o bábätko asi tak rok. V auguste 2010 som navštívila gynekológa s týmto problémom, pri vyšetreniach mi zistili zvýšený prolaktín (momentálne 37). Užívam Norprolac. Pri poslednom vyšetrení 02/2011 mi môj gynekológ zistil zvýšenú hladinu hormónu S-TSH (hodnota 7,02). Poslal ma hneď na kontrolné vyšetrenie za mojou endokrinologičkou. So štítnou žľazou chodím na vyšetrenia tak raz ročne. V minulosti som užívala Euthyrox, avšak posledné 3 roky ho neberiem, nakoľko moja endokrinologička povedala, že je to v stave , ktorý si nevyžaduje lieky (posledné výsledky 02/2010). Pritom vie, že chcem otehotnieť. Aký je Váš názor? Môže to byť práve toto ten problém, ktorý spôsobuje, že nemôžem otehotnieť? Manžel je v poriadku. Ďakujem za Váš názor.
  Martina

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  znížená funkcia štítnej žľazy može zvyšovať hladiny prolaktínu, preto je potrebné dokladne zaliečiť štítnu žlazu, a eutyrox je podľa mňa indikovaný.

 • ne-istota

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Ďakujem za odpoveď, pán doktor, dnes som si bola po výsledky prog- je okolo 4 /deň odber 23 deň cyklu/, čo je v luteálne fáze v pásme normy, ako mi môj p.dr. povedal, vraj ovulácia prebehla trochu neskôr. Takže zatiaľ sa žiadna hormonálna liečba nekoná..a máme sa stretnúť najskor s pozitívnym tehot.testom:) a najneskôr o rok..
  Endokrinologické vyšetrenie som už robené mala, dr.mi odporúčala kontraceptívnu liečbu s nízkou dávkou estradiolu na úpravu cyklu a diagnostikovala mi autoimúnnu tyreotídu, no eutyreózu, bez klinic.príznakov a bez nutnosti liečby, len pozorovať. Kontrol.výsledky TSH atď. opakovane v norme.Na základe toho mi bola predtým predpísaná antikoncepcia. Čo vy na to?
  Vďaka ešte raz za realistickú a vecnú odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  znovu by som zopakoval testy na štítnu žľazu, eventuálne i ostatné endokrinné vyšetrenia a v prípade normálneho nálezu by som to nechal na prírodu.

 • struma a otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som vas poprosit o info … od 8/2009 som sledovana kvoli štítnej žlaze. Vtedy mi doktorka brala krv a mala som FT3: 4,58 FT4 :9,91 TSH: 1,57 ATG: 1,05 ATPO: 0,18 kortizol: 286 … s tym, ze vysledky su v norme a objednala ma na USG na marec 2010, krv mi už viac nebrala a na sono mi zistila, ze PL: 9,0 ml I: mm ĽL: 6,7 ml … Z: struma diffusa parva 1.dx colloides – Eutyreóza.... lieky neberiem žiadne

  s manželom uz jedno dieťa máme / 5 ročne/ a chceli by sme ďalsie, no už je to 6 mesiacov a stále nic … nie je to sice dlho, niektori sa snažia podstatne dlhšie, ale začína ma to znepokojovať... može to byt prave kvoli strume???? u gynekologa som bola min tyzden, robil mi USG vsetko je OK

  dakujem martina

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pol roka je veľmi krátka doba, nie je potrebné žiadne vyšetrenie ani stresy, do roka sa nemá do toho prcoesu nijako zasahovať, lebo to iba zbytočne vyvolá psychogénnu sterilitu. Ak máte normálne vyýsledky štítnej žľazy, tak by to nemalo mať vplyv.