Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Anovulačné cykly

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, od mája tohto roku som vysadila antikoncepciu. Som už dlhodobejšie liečená na vysoký prolaktín, momentálne užívam norprolac a prolaktín mám v norme. Na endokrinológii mi bol odsledovaný menštruačný cyklus, všetko mám v norme, okrem na 14.deň. mc som mala FSH 5,8 IU/l a norma bola 10-20 IU/l. Môže byť v tomto problém, pretože od vysadenia antikoncepcie mám všetky cykly anovulačné. Mám aj nepravidelný menštruačný cyklus. Pani doktorka na endokrinológii mi povedala, že podľa všetkého by som mohla spontánne otehotnieť, lenže vzhľadom k tomu, že mám nepravidelný cyklus je pre mňa ťažké určiť kedy nastane ovulácia, robím si aj ovulačné testy, ale všetky sú s negatívnym výsledkom. Chcela by som sa aj opýtať či anovulačné cykly môžu byť aj vzhľadom k tomu, že nemám ideálnu váhu výška 163cm a 49kg. Snažím sa aj pribrať.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Váš Body mass index je hraničný a nemyslím si, že tu je príčina s nepravideĺným cyklom, ale nič sa nestane ak kilo dva priberiete.
  Vhodné by bolo doplniť gestagény od 14. dňa cyklu na 10 dní, tým by sa cyklus spravideľnil a je možné, že sa upraví aj ovulácia. Doporučil by som vyšetrenie na skrytú cukrovku.

Podobné otázky

 • cysty

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor, ja by som vas chcela poprosit o radu. nemozm uz dlho otehotniet cca 2roky, povedala som to aj svojmu doktorovi, ten s tym nerobikl nic, tak som skuila prejst k druhemu, no ten povedal, aby som este skusala min,pol roka. mavam cysty na vajecnikoch, podstupila som aj laparoskopiu cca 7 cm cysta. mavam aj bolesti v okoli vajecnikov.minule som bola aj na vnutornom sone, no cysty som uz nemala,mne sa to tak strid, raz su, raz nie su. pan doktor mi dokonca povedal, ze mam ukazkovy hlien na plodne dni, bola som presne v obdobi ovulacie. ja aj citim , ze mavam ovulaciu, take pichlave bolesti, mavam aj hlien taky, no nie kazdy mesiac. moze to byt, ze mavam aj anovulacne cykly a koli tomu nemozm othotniet? dakujem vam krasne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak sa Vám 2 roky nedarí otehotnieť tak aj bez doporučenia Vášho gynekologa vyhľadajte centrum pre liečbu neplodnosti vo Vašom okolí. Naplánujú Vám vyšetrenia, ktoré určia možnú príčinu neúspechu, a podľa toho naordinujú liečbul. Príčin neplodnosti je veľké množstvo a nedá sa to takto určiť.

 • Ovulácia a hmotnosť

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pri výške 162cm vážim 46kg. Chcela by som otehotnieť, no akosi sa nedarí, dokonca mávam občas aj anovulačné cykly. Môj gynekológ zatiaľ nič závažné nezistil, hormonálny profil mám v norme. Myslíte si, že moja hmotnosť môže mať vplyv aj na ovuláciu? Vždy som však bola takáto útla. Diéty nedržím. Mám 31 rokov. Ďakujem. Janka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  aj príliš nízka hmotnosť može byť problém, ale znovu podotýkam, ak sa rok nesnažíte otehotnieť, tak sú zbytočné všetky opatrenia. Neplodnosť a plodnosť sa dá zistiť iba tým, že sa to dva roky skúša (u nás sa žiaľ berie iba rok)

 • anovulacne cykly

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry deň p. doktor,
  chcela by som vedieť príčiny anovulačných cyklov (všetky, ak sa dajú vymenovať). Mám nepravidelné anovulačné cykly, nemám nadváhu (168 cm a 51 kg) a diéty som nikdy nedržala, aj endokrinologické vyšetrenie je v poriadku. LPK- apríl 2009-žiadna endometrióza, vaječníky úplne priechodné. Aké ešte vyšetrenia by som mohla podstúpiť, aby som zistila príčinu anovulácie?
  ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  metabolické vyšetrenie - záťažový glukozový test, hladinu inzulínu, lipidy.
  Ďalšia vec je, či naozaj máte anovulačné cykly, ovulácia sa nedá nidky na 100% vylúčiť, všetky vyšetrenia sú iba orientačné.
  Často však býva porucha ovulácie bez zjavnej príčiny.
  Aj chronicky stres, vrcholový šport, psychické príčiny, genetické vady, autoimúnne ochorenia žliaz s vnútronou sekréciou.

 • otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor.Mala by som na vas otazku ohladom liecby clostilbegitom.Kedze mavam anovulacne cykly,lekar mi navrhol liecbu clostilbegitom.Uzila som ich po dva cykly,ale ani tak som neotehotnela.Teraz mi lekar navrhol ze tento cyklus si mam nasadit tri tabletky denne,kedze doteraz som brala len po dve.Prosim vas aka je sanca otehotnenia ked je zvysena davka?Co by ste mi vy navrhovali da sa tomu este nejako inak dopomoct. myslim tym ci nie su nejake vitaminy co by som si mohla kupit.Velmi by sme chceli babetko.Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vhodné je pátrať po príčine neovulačných cykov, najčastejšou príčinou je nadváha, alebo iná endokrinologická alebo metabolická choroba.
  Ak sa naozaj snažíte rok otehotnieť a máte normálnu váhu, vhodné je endokrinologické vyšetrenie a základné interné vyšetrenie a prípadná liečba. Ak sa na nič nepríde, až potom je čas na clostyrbegyt. Vitamíny nepomáhajú.

 • Ovulácia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  ovulácia vraj nastane vždy 14 dní pred dalšou menštruáciou (nech je cyklus akýkoľvek dlhý, vždy to je 14 dní pred). Chcem sa preto spýtať, čo pre mna znamená, ked mám ovuláciu (teda pozitívny ovulačný test) napr. 7 dní pred menstruáciou? Znamená to nejakú hormonálnu poruchu? Mohlo by to nejako znemožňovať otehotnenie? Myslím, či sa mi náhodou netvorí málo hormonu, ktorý je potrebný na uchytenie a vyživenie plodu? Aj ovulačný test som ešte nikdy nemala jasne pozitívny (čiarky by mali byť rovnako viditeľné a tá moja testovacia je vždy slabšia). Tých 14 dní pre dalšou menštr. tú testovaciu čiarku skoro ani nevidno. Môže to byť, že mám anovulačné cykly, teda že sa mi neuvolnujú vajíčka? Mám v tom už akosi chaos. dakujem Ala

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nechápem prečo si robíte ovulačné testy.
  Nepozorujte sa, nesledujte sa a netestujte sa. Všetky testy sú zaťažené chybou a zbytočne sa začnete stresovať.