Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,155 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cysty

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor, ja by som vas chcela poprosit o radu. nemozm uz dlho otehotniet cca 2roky, povedala som to aj svojmu doktorovi, ten s tym nerobikl nic, tak som skuila prejst k druhemu, no ten povedal, aby som este skusala min,pol roka. mavam cysty na vajecnikoch, podstupila som aj laparoskopiu cca 7 cm cysta. mavam aj bolesti v okoli vajecnikov.minule som bola aj na vnutornom sone, no cysty som uz nemala,mne sa to tak strid, raz su, raz nie su. pan doktor mi dokonca povedal, ze mam ukazkovy hlien na plodne dni, bola som presne v obdobi ovulacie. ja aj citim , ze mavam ovulaciu, take pichlave bolesti, mavam aj hlien taky, no nie kazdy mesiac. moze to byt, ze mavam aj anovulacne cykly a koli tomu nemozm othotniet? dakujem vam krasne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak sa Vám 2 roky nedarí otehotnieť tak aj bez doporučenia Vášho gynekologa vyhľadajte centrum pre liečbu neplodnosti vo Vašom okolí. Naplánujú Vám vyšetrenia, ktoré určia možnú príčinu neúspechu, a podľa toho naordinujú liečbul. Príčin neplodnosti je veľké množstvo a nedá sa to takto určiť.

Podobné otázky

 • Malá maternica, PCO syndrom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán Doc. MUDr. Záhumenský,

  môj lekár mi diagnostigoval malú maternicu - 40,1x29,8, EM ostro ohraničené 5,1 mm. Okrem toho mám tenkú sliznicu a pretože mám anovúliu beriem antikoncepciu (Yaz) - podozrenie na PCO syndrom, už som mala niekoľko krát tak ako väčšie tak aj menšie cysty. PO: 29 x 18,1 , ĽO: 24,6 x 16,7. Lekár mi povedal, že budem mať problém s otehotnením ako aj s donosením. Veľmi sa preto trápim, pretože po dieťatku veľmi túžim. Mám 25 rokov. Poradte mi prosím Vás, aká liečba je v mojom prípade najlepšia a čo by som mala robiť. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia Vám neproadím, ale ja osobne som ešte "malú" maternicu nevidel, už som toľko krát počul rozne strašenia žien a nič z toho nebolo, ženy otehotneli a donosili plod. Dokonca aj tie, ktoré majú vrodenú vadu maternice a majú iba polovičnú. Preto by som si tieto strašenia až tak k srdcu nebral a normálne žil, až budete chcieť dieťa, tak otehotniete.

 • vaječník

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môže poškodený vaječník cystami a zápalom produkovať neplnohodnotné vajíčka, ktoré môžu spôsobiť potrat. Snažíme sa o dieťatko a ja mám strach, že ak nastane oplodnenie z tohto poškodeného vaječníka, aby nedošlo k potratu, ak nemá dostatočnú genetickú výbavu vplyvom zápalu a cýst, ktoré som prekonala. Či sa máme snažiť, aby došlo k oplodneniu z toho neporušeného vaječníka. Ďakujem.

 • Zlý vaječník?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné, aby môj pravý vaječník produkoval ,zlé" vajíčka, nakoľko som mala tento rok v máji missed abortus v 8týž. a v auguste mikropotrat, lebo v minulosti sa mi tvorili na pravom vaječníku vodné cysty a v súčastnosti mám v ňom často bolesti. Môj Dr. povedal na základe USG, že je v poriadku, len keď som mala mikropotrat, mala som vo vaječníku zväčšený bolestivý folikul. Hovorí, že bolesti môže spôsobovať ovulácia, len ja ich mávam každý mesiac v rôznom čase a sú tlakového, ťahavého charakteru. O ľavom vaječníku ani neviem, že mám :o). Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  potraty sú otázkou náhody, až 20% poznaných tehotností sa potratí a až 60% všetkých aj nepoznaných tehotností sa potratí, nezávisle od toho, či máte ovuláciu vpravo alebo vľavo, vaječníky majú spoločný genetický základ.

 • clostilbegyt,duphaston

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  chcela by som sa prosím opýtať. Snažíme sa s manželom o moje otehotnenie vyše roka. Doposiaľ to moja lekárka neriešila, čomu rozumiem, lebo do roka sa to nepovažuje za problém. Pred dvoma mesiacmi mi predpísala duphaston. Lebo som mala až 34 dňový cyklus. Urobila mi aj testy hormonálnych hladín, tiež sú v poriadku. Každý rok mi robí a vaginálne sono. Vždy mi povie, že mám aj cysty. Raz mi predpísala aj injekcie, keď mala cysta veľkosť 4cm. Z vašich príspevkoch som pochopila, že sa jedná len o cystické folikuly. Neviem, či boli aj väčšie ako 5 cm(t.j. cysty), to by som musela zistiť. Mám 30 rokov.

  Moja otázka:
  Doktorka mi predpísala clostilbegyt a duhpaston, nie som gynekológ, ale z informácií z rôznych stránok viem, že problémom otehotnenia môže byť aj to, že mi nepraskne folikul a preto ich pri sone vidieť. Robím si dosť často ovulačné testy a viem, že ovuláciu mám. Preto sa chcem opýtať, či je opodstatnená liečba prostredníctvom liekov, ktoré vyvolávajú ovuláciu a udržiavajú tehotenstvo, keď problém otehotnenia môže byť neuvoľnenie vajíčka. Nemala by mi lekárka predpísať liek na jeho uvoľnenie, ak je problém v tom a ako to prosím vás zistím, či sa jedná o tento problém?

  Otázka 2:
  Ak sa nejedná o cysty t.j. folikuly väčšie ako 5cm, tak je zrejme v poriadku užívanie clostilbegytu, problémom by to zrejme bolo, ak by sa jednalo o cysty.

  Ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku
  Ďakujem
  Lenka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  clostyrbegyt je liekom prvej voľby pri sterilite, ale osobne by som Vám doporučil určite aj endokrinologické vyšetrenie. Po clostyrbegyte sa vajíčka nielen tvoria ale aj uvoľňujú, preto ho možno skúsiť, vhodné je pri ňom ultrazvukové pravideľné sledovanie.

 • Endometrióza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  Otehotnieť nemôžem už cca 2 roky.Menštruačný cyklus mám dlhé roky nepravidelný.13.10.2009 mi robili diagnostickú laparoskopiu kvôli bolesti pri pohlavnom styku,kŕčom v brušnej dutine a vracaní po styku.Stanovili mi diagnózu endometrióza,cystu a zrasty.Ložiská boli odstránené,vajíčkovody mám priechodné.Následne som bola po LSK 3 mesiace liečená injekciami Lucrin Depot.Poslednú injekciu som dobrala 10.01.2010.Menštruačný cyklus mi nabehol v apríli.V júli 2010 sa mi vytvorila cysta znova.Doktor tvrdil,že keby to bola endometriózna cysta,tak by som neovulovala.Tak mi pichol injekciu Thiamin a predpísal tabletky Thiamin,tabletky Acidum Folicum a doporučil aj užívanie Indonalu.Toto všetko mám užívať 3 mesiace,potom nasleduje kontrola.Je daný postup správny?Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  thiamín na cysty je nezmysel, ale neškodí. Závisí na tom, ako uvedená cysta vyzerá, aký má obsah, može byť, že je to iba funkčná hormonálna záležitosť. Viac sa k tomu vyjadriť nedá, ak sa Vám viac ako 2 roky nedarí otehotnieť, je potrebná konzultácia v centre asistovanej reprodukcie.