Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,069 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Hrozí brušné tehotenstvo?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Mala som GEU a následne na to mi odstránili pravý vajcovod. Chceme sa znovu pokúsiť o bábätko.Je potrebné chodiť ku svojmu gynekológovi na folikulometriu,aby mi povedal,ktorý mesiac dozrie vajíčko na strane s vajcovodom? Bojím sa totiž,či u mňa nemôže nastať brušná tehotnosť z dôvodu,že by sa oplodnilo vajíčko zo strany bez vajcovodu,ktoré sa vyplaví do brušnej dutiny.Môžu sa spermie ku nemu dostať aj tam,alebo to nie je možné? Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na to aby sa oplodnilo vajíčko, musia sa k nemu dostať spermie, k oplodneniu dochádza v ampule tuby. Takže ak dojde k ovulácii na strane, kde nie je vajcovod, buď sa vajíčko aj tak nasaje do tuby a dojde k zdravému oplodneniu, alebo k oplodneniu nedojde vobec, nie je potrebné žiadne plánovanie a vyšetrovanie. Riziko brušnej tehotnosti je minimálne.