Šťítna žľaza
, Autor: Registrovaný používateľDobrý večer. Chcem sa opýtať,či môžem otehotnieť hneď po diagnostikovaní zvýšenej funkcii šťítnej žľazy a následnom užívaní liekov. Ak nie hneď tak asi po akej dobe môže dôjsť k oplodneniu? Dakujem.
Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý večer. Chcem sa opýtať,či môžem otehotnieť hneď po diagnostikovaní zvýšenej funkcii šťítnej žľazy a následnom užívaní liekov. Ak nie hneď tak asi po akej dobe môže dôjsť k oplodneniu? Dakujem.
Dobrý deň,
musí sa stav hormónov upraviť, potom by mohla nastúpiť ovulácia a otehotniete.
Dobry den, pan doktor,
v novembri 2007 som prekonala zamlknuty potrat v 8 tyzdni, potom znova to iste v maji 2008 v 10 tyzdni. Po genetickom a hematologickom vysetreni mi bola stanovena diagnoza poruchy zrazanlivosti krvi. Takze som poucena, ze pri dalsom tehotenstve budem musiet brat injekcie nizkomolek. heparinu. Dovtedy mam brat tabletky podobne aspirinu, tu v Nemecku sa to vola a s s 50, ktore beriem. Pan doktor, pokusame sa znova o babatko od januara 2010 a doteraz sa to nepodarilo. Pri prvych dvoch pokusoch, ktore dopadli tak smutne sa nam to podarilo hned, vzdy v prvy mesiac snazenia. Okrem ineho mam znizenu funkciu stitnej zlazy, endokrinologicka mi podla hodnoty nasadila thyroxin 100, takze ju mam sledovanu. Manzelovi zo spermiogramu vyslo, ze rychlost a mnozstvo su v poriadku, ale ma len 10% spravne sformovanych spermii a norma je vraj 30. Nadvahu nemame, nefajcime. Pred mesiacom sme boli v takom jednom centre a podla instrukcii som 3-7 den cyklu brala Clomifen, mala som po nom 3 dobre vajicka, ktore mi uvolnili injekciou Brevactid, nasledne som brala 14 dni utrogest. Tehotenstvo sa nepodarilo. Doteraz som si privelke starosti nerobila, ale zacina ma to velmi trapit, kedze sa uz snazime dohromady 3 a pol roka. Ja mam 33 rokov a manzel 37. Pan doktor, aky je Vas nazor, moze byt problem v tom malom pocte dobre sformovanych spermii, alebo sa nieco mohlo stat po druhej kyretazi a ako by ste mi doporucili postupovat dalej.
Velmi pekne Vam dakujem za cas a odpoved.
Dobrý deň,
určite je potrebné, aby Vaša štítna žľaza bola správne zaliečená, lebo nesprávna funkcia štítnej žľazy može sposobiť problémy s ovuláciou. Osobne si myslím, že sa Vám podarí otehotnieť a že spermiogram na to nemá vplyv, ak sa to podarilo už 2x.
Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor. S manželom sa snažíme o bábätko asi tak rok. V auguste 2010 som navštívila gynekológa s týmto problémom, pri vyšetreniach mi zistili zvýšený prolaktín (momentálne 37). Užívam Norprolac. Pri poslednom vyšetrení 02/2011 mi môj gynekológ zistil zvýšenú hladinu hormónu S-TSH (hodnota 7,02). Poslal ma hneď na kontrolné vyšetrenie za mojou endokrinologičkou. So štítnou žľazou chodím na vyšetrenia tak raz ročne. V minulosti som užívala Euthyrox, avšak posledné 3 roky ho neberiem, nakoľko moja endokrinologička povedala, že je to v stave , ktorý si nevyžaduje lieky (posledné výsledky 02/2010). Pritom vie, že chcem otehotnieť. Aký je Váš názor? Môže to byť práve toto ten problém, ktorý spôsobuje, že nemôžem otehotnieť? Manžel je v poriadku. Ďakujem za Váš názor.
Martina
Dobrý deň,
znížená funkcia štítnej žľazy može zvyšovať hladiny prolaktínu, preto je potrebné dokladne zaliečiť štítnu žlazu, a eutyrox je podľa mňa indikovaný.
ahoj.chcem sa spytat ci moze stitna zlaza ovplyvnit vysledok tehotenskeho testu??lebo pri ovulacnom teste sa pisalo ze moze ovplyvnit vysledok....
Dobý deň,
neovplyvňuje výsledok tehotenského testu.
Dobry den p.doktor, z krvi na prolaktin mi vysiel vysledok- vysoky prolaktin, neviem presne kolko, k dr. idem az buduci tyzden, velmi som sa zlakla, co znamena vysoky prolaktin? Je mozne , ze mam aj ochorenie stitnej zlazy a budem neplodna? S manzelom sa pokusame o babatku 4 mesiacie a teraz mi vysli takto vysledky...Da sa to liecit? Dakujem
Dobrý deň,
je to nezmysel a presne to takto začína, ste na najlepšej ceste k neplodnosti.
Vyšší prolaktín býva veľmi častý, hladina prolaktínu reaguje na stres (návšteva lekára, jazda autom, autobusom), jeden odber nie je nijako podstatný a nič nehovorí.
VY NIE STE NEPLODNÝ PÁR, akokoľvek Vás stresovať vyšetrovaním a liečbou Vám výrazne znižuje šancu na otehotnenie.
Žiadna liečba nezvyšuje šancu na dieťa ak sa aplikuje v čase kratšom ako dva roky.
Preto žiadny lekár, žiadne stresy, iba zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť, optimizmus. Potom máte 85% šancu na otehotnenie. Každá liečba Vám túto šancu výrazne znižuje!!!!!!!!!!!
Dobry den pan doktor, velmi by som vas chcela poprosit o radu. V roku 2003 som prekonale missed AB v 11.tyzdni,v tomto roku v januari biochemicka gravidita zvysene HCG- bez kyretaze a v juni 2010 v 11 tyzdni hydrops fetus universalis NT 8,4 mm – evakuácia. Moj gynekolog ma poslal na rozne vysetrenie (stitna zlaza, tromfofilie), infekcne choroby, zistili mi ze si moje telo nevytvara zasoby kysliny listovej a preto ju musim uzivat min. 2 mesiace pred otehotnenim a tiez mi zistili z oberu krvi na toxoplazmu nasledovne: jedno laboratorium malo vysledky na toxo:IGG elisa 90,125 pozit, IGM elisa 0,332 – latentna toxo infekcia – protektivna imunita a druhe laboratorium vysledky na toxo: IGG 176IU/ml, IGM, IGA, KVR: neg., test avidity 43,6% - latentna forma toxoplazmozy. Chcem sa spytat ohladom tej toxoplazmy, ci je potrebne aby som sa preliecila alebo to uz nema vplyv na dalsie tehotenstvo a tiez ci vsetky tie straty babatiek boli skrz toxo. Alebo ake vysetrenie by som mala este absolvovat. Prvy missed AB bol s inym partnerom ako tieto v r. 2010. Dakujem vam moc za odboved. S manzelom velmi tuzime po babatku.
Dobrý deň,
toxoplazmoza nerobí opakované potraty, je to mýtus, ktorý žiaľ šíria aj niektorí odborníci.
Prekonala ste v minulosti akútnu toxoplazmózu a ste celý život pred ňou chránená. Niekto to nazýva protektívna imunita a niekto latentná forma toxoplazmozy (po prekonaní toxo ostáva v tele, kde neškodí, a protlátky Vás chránia pred novou akútnou infekciou).
Takže s toxoplazmozou si nelámte hlavu, doležité u Vás je genetické a hematologické vyšetrenie.