Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,246 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • folikulometria

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, s priateľom sa mi nedarí otehotnieť asi sedem mesiacov, lekárka ma poslala na folikulometriu, kde som mala výsledky echo endometria ostro ohraničená 4,3 mm, tripleine nepozorujem, ovarium I. sin 24 x 11 mm bez EF, I. dx. ovarium 34 x 24 mm bez EF, c. Douglasi bpn.m Záver: TVS SONO genitálu v norme, bolo to robené na 10 teň po menštruácii. Mám prísť na sono opäť o 4 dni? Je môj výsledok zlý, môže sa to zmeniť? Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    neplodnosť je vtedy ak sa páru nepodarí otheotnieť minimálne rok, 7 mesiacov nie je žiadny dovod na vyšetrenia a stresovanie, lebo sa tým znižuje šanca na otehotnenie.
    Normálne žite, majte zdravú životosprávu, zdravú stravu, nefajčiť, šport a otehotniete aj bez lekárov.

Podobné otázky

  • Folikulometria

    , Autor: Miroslava28

    Dobrý deň, pan doktor, chcem sa opýtať ohľadom dominantného folikulu. Môj lekár mi dnes a pred dvomi dňami robil folikulometriu. V stredu 18DC mal folikul podľa jeho slov 18 mm a dnes ráno 20 DC opäť vraj rovnako, čiže nenarastol. Môj menštruačný cyklus je 33, no niekedy aj 34 dní, čiže aj ovuláciu by som mala mat posunúť na neskôr. Moja otázka znie, čo znamená, že folikul nenarastol behom tejto doby a či ešte môže dôjsť k ovulácii a ci je veľkosť folikulu 18 mm dostatočná, aby praskol. Ďakujem pekne. Môjho lekára som akosi nepochopila, lebo povedal, že to teda nie je dominantný folikul a preto sa obraciam s týmto problémom sem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v čase ovulácie má folikul okolo 20-22 mm, je naozaj možné, že u Vás sa tento menštruačný cyklus vývoj folikulu zastavil a k ovulácii nepríde, bolo by vhodné pridať ešte jedno meranie. K ovulácii dochádza medzi 14.-16. dňom, zriedka neskôr.
    Avšak treba pvoedať, že sledovanie jedného cyklu je nedostatočné, pretože ovulácia je dynamický proces a ovplyvnený viacerými faktormi. Dokonca stačí aj stres z toho, že Vás začínajú sledovať a ovulácia môže tento cyklus vynechať.

  • Vysetrenie

    , Autor: Mima98

    Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať aké všetky vysetrenia sa robia pri nepravidelne menštruáciu a nezvolení ovulácie. Chcela by som vedieť či môj lekár postupuje spravne. Na nepravidelnú menštruáciu ki pichal vyvolávačku teraz už cca 5mesiac beriem duphaston a menstruacia pri tabletkách je pravidelná. Na ovulaciu mi len 2krat zmeral folikuly ktoré nenarastaju a nepreskakuj a dal mi clostylbegyt a povedal že ak po 2baleniach neotehotniem pošle ma na kliniku o babatko sa snažíme približne 8mesiacov dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    je to ešte veľmi krátko, 8 mesiacov. Na to, aby sa pár označil ako neplodný je potreba snaha rok až dva, žiadna liečba skôr nezvyšuje úspešnosť snahy.
    Folikulometria je v poriadku, ešte by bolo vhodné spraviť endokrinologické vyšetrenie. Mala by ste normálne sexuálne žiť, nestresovať sa a mať zdravý životný štýl. Duphaston na úpravu cyklu je dobrý postup.

  • prosim poradte mi

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý den pan doktor,
    s partnerom sa snažime o dieta 11 mesiacov, gynekolog mi spravil hormonalny-mam zvýšenu hodnotu a TP,poslal ma k endokrinologicke.Pani doktorka ma vysetrila a odobrala krv a zistila mi autoimunitnu tyreoiditídu v štadiu eufuknkcie šž a nasadila mi lieky v mensej davke euthyrox a odporucila cestou gyn.zvažit doplnenie progresteronu kt.som mala 1,90 nmol/l
    s týmito vysledkami som isal ku gynekologovi a predpisal mi CL.a duphaston to akože nemam ovulaciu?? MC mam pravidelny, partner odmieta ist na spermiogram vraj že este skoro. mam dilemu či brat tieto lieky, a folikulometria sa neda urobit bez liekov?

  • Ako ďalej

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som Vás poprosiť o Váš názor, resp. radu.
    Mám 32 rokov a v januári 2008 som porodila zdravú dcérku. Pred týmto tehotenstvom som dva krát potratila, v máji 2005 a v máji 2006. Doktorka ma poslala do centra asistovanej reprodukcie na zistenie príčin potratov. Príčina bola zistená - znížená funkcia štítnej žľaty, teraz po kontrolou, beriem Euthyrox 50 (obdeň pol tabletky). Teraz by sme chceli s manželom, má 32 rokov, ešte aspoň jedno dieťatko. Po roku neúspechu som zašla za gynekologičkou, tá mi povedala, že jediné čo môže pre mňa spraviť je folikulometria. Odsledovala 2 mesiace a prišla na to, že nemám ovuláciu. Poslala ma do centra asistovanej reprodukcie. Tam som absolvovala po nastimulovaní 1 IUI, žial neúspešne. Povedali mi, že mám ísť rovno na IVF. Manželov spermogram je nasledujúci: Objedm: 3 ml, Počet spermií 15x10(na šiestu)/ml, Motilné 9x10(na šiestu)/ml, Motilita a+b (80%), Patológia 65%, Liquifikácia +. Diagnóza Astenozoospermia. Povedali mi, že s týmto spermiogramom, by možno aj motyka vystrelila a podarilo by sa otehotnieť aj prirodzene, ale že či mám čas čakať a takto to skúšať. Odporučili rovno formou ICSI. Keď som si však bola po výsledky z apríla 2007, t. j. pred tehotenstvom, keď sa mi narodila dcéra, (január 2008) a otehotnela som teda hneď v máji 2007, výsledky boli rovnaké, rozdiel bol v: Motilné 12x10(na šiestu)/ml. A tiež bola diagnostikovaná Astenozoospermia.
    Pán doktor, čo máme robiť, ja nechcem ísť na umelé oplodnenie, myslím si, že by sme mali dať prírode šancu, možno by pomohol urológ, mne možno nasadiť lieky na stimuláciu ovulácie. Neviem, len uvažujem. Keď som bola už 3x tehotná, z toho som porodila zdravé dieťa, stále verím.

    Pán doktor, čo si o tom všetkom myslíte, aký máte odborný názor. Povedali sme si s manželom, že do konca roku dáme tomu všetkému čas a necháme to na prírodu. Alebo naozaj nemáme strácať čas a začať to riešiť navrhnutým riešením centra?
    Ešte chcem podotknúť, že obaja s manželom neužívame alkoholické nápoje, nefajčíme, zdravo sa stravujeme, manžel aktívne športuje, nemáme nadváhu.

    Ďakujem Vám veľmi pekne za ochotu, viem, že takto na diaľku je to veľmi ťažké, že nemáte k dispozícii výsledky, ale aj tak Vám budem nesmierne vďačná za Vašu radu.

    Ďakujem veľmi pekne.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    osobne si myslím, že je vhodné znovu endokrinologické vyšetrenie u Vás, hlavne na štítnu žľazu, prípadne úprava liečby. V tom vidím základ Vašich problémov.
    Samozrejmosťou je zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť a nechajte to na prírodu. Uvidíte, že sa to podarí, aj bez umelého oplodnenia. Ak to raz vyšlo, vyjde to znova.

  • postup vyšetrení

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň!
    S manželom sa takmer rok snažíme o bábätko a stále sa nám nedarí.
    Doteraz som u svojho gynekológa absolvovala bežnú prehliadku s odberom krvi, predvčerom HSG vyšetrenie a teraz nasleduje laparoskopia.
    Chcela by som sa spýtať, či treba robiť hneď laparoskopiu, či by som nemala užívať najprv nejaké tabletky, príp. folikulometria, hormonálny profil...
    Môj gynekológ tvrdi, že zatiaľ žiadne príznaky, prečo neviem otehotnieť nenašiel.
    Chcela by som sa spýtať aký je bežný postup vyšetrení.
    Za odpoveď vopred ďakujem.
    S pozdravom Eva.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    potrebný je minimálne rok snahy, akékoľvek vyšetrenie či liečba, ktoré sa robí v čase kratšom ako sú 2 roky snahy o otehotnienie, nezvyšuje šancu na otehotnenie oproti ženám bez liečby.
    Ak sa snažíte menej ako rok, nespĺňate kritériá pre neplodnosť a preto každé vyšetrenie je neindikované a škodlivé.
    Jediné čo sa dá je úprava životosprávy u oboch partnerov, zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť a sústrediť sex na stred cyklu, ale nie nasilu.
    Ako prvé sa doporučuje dokladné endokrinologické vyšetrneie.