• postup vyšetrení

    Dobrý deň!
    S manželom sa takmer rok snažíme o bábätko a stále sa nám nedarí.
    Doteraz som u svojho gynekológa absolvovala bežnú prehliadku s odberom krvi, predvčerom HSG vyšetrenie a teraz nasleduje laparoskopia.
    Chcela by som sa spýtať, či treba robiť hneď laparoskopiu, či by som nemala užívať najprv nejaké tabletky, príp. folikulometria, hormonálny profil...
    Môj gynekológ tvrdi, že zatiaľ žiadne príznaky, prečo neviem otehotnieť nenašiel.
    Chcela by som sa spýtať aký je bežný postup vyšetrení.
    Za odpoveď vopred ďakujem.
    S pozdravom Eva.

    Dobrý deň,
    potrebný je minimálne rok snahy, akékoľvek vyšetrenie či liečba, ktoré sa robí v čase kratšom ako sú 2 roky snahy o otehotnienie, nezvyšuje šancu na otehotnenie oproti ženám bez liečby.
    Ak sa snažíte menej ako rok, nespĺňate kritériá pre neplodnosť a preto každé vyšetrenie je neindikované a škodlivé.
    Jediné čo sa dá je úprava životosprávy u oboch partnerov, zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť a sústrediť sex na stred cyklu, ale nie nasilu.
    Ako prvé sa doporučuje dokladné endokrinologické vyšetrneie.