Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,944 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Epidural

  , Autor: Zuzannasz

  Dobrý deň pán doktor, za dva mesiace ma čaká druhý pôrod. Od začiatku tehotenstva beriem clexane injekcie z dôvodu zlej zrážanlivosti krvi môžem pri pôrode žiadať epidural alebo nie. Pri prvom pôrode som to neriešila ale mala som veľké bolesti preto by som si rada pri druhom už dala epidural len neviem či je to možné pri tých injekciách. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na dávke Clexane, ale obvykle sa môže epidurálna analgézia podať, ak je dlhšie ako 12 hodín od podania (pri clexane do 0,4 ml). Závisí od indikácie, ale niekedy je vhodné okolo termínu liečbu vynechať.

Podobné otázky

 • Kliešťovú pôrod

  , Autor: Danica2023

  Pekný deň, pán doktor. Mám takú otázku. Prvý krát dom rodila pred 5 rokmi. Môj pôrod trval od odtečenia plodovej vody 29 hodín. Voda mi odtiekla cca 1:30 v noci. Potom som bola v nemocnici a čakala kým nastúpi pôrodná činnosť resp kontrakcie. Tie začali na ďalší deň o 17:00 a trvali presne 12 hodín intenzívne sa opakujúce každé 3 min. syn sa narodil 7:08. Epiduralku som mala vybavenú, ale chcela som to zvládnuť bez, koniec koncov ani som si ju nemohla poprosiť, keďže som takmer celých 12 hodín bola otvorená len na 1 CM. O 5 nad ránom som sa už asi otvorila, lebo sme išli už rodiť. Už dom však nevládala, takže epidural mi pichli, ale zrejme aj toľko, že už som necítila kontrakcie. Osobne si myslím, že lekárka robila určite najlepšie ako vedela a zrejme vyhodnotila, že syna už nevytlačím, vraj bol na mňa moc veľký a nenaliehal temenom hlavičky ale lícom, tak mu pomohla kliešťami aj vakuumextraktorom počítajúc, že ma bude dlhšie zašívať. Preto zrejme pichla epiduralu viac, ale to je len moja amatérska dedukcia. Teraz čakám druhé dieťatko. Pôrodu ako takého sa nebojím. Bolesti pri prvom boli strašné, ale tešila som sa na dieťa. Zlý pocit dom získala až z reakcii lekárov, že preboha čím som si musela prejsť a že mi môže hroziť únik stolice po použití kliešťami. Našťastie sa tak zatiaľ nestalo, aj keď regenerácia mi naozaj trvala dva roky čo sa týka inkontinencie a trochu aj problémy s nekontrolovanou plynnatosťou. Veľmi rada by som rodila samozrejme aj druhé dieťa prirodzene, lebo viem, že je to lepšie aj pre dieťatko a ak je všetko ok aj pre mňa. Pôrodu sa nebojím, ale mám strach s následkov. Nemôže sa stať, že tie jazvy co tam mám budú náchylnejšie na potrhanie a urobilo by mi to problémy s udržatelnostou moču/stolice? Nepredpokladám a verím, že sa tak nestane, ale stalo sa Vám, že ste rodili ženu dva krát kliešťami a aj sa zregenetovsla, nemala potom zdravotné problémy tohto typu? Ďakujem krásne za odpoveď, s úctou DM

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takáto porucha naliehania, že by dieťa naliehalo lícom, neexistuje, ale zrejme išlo o tzv. deflexiu, kedy dieťa nalieha predhlavím - temenom (nie záhlavím). Riziko opakovania je minimálne.
  Čo sa týka vedenia pôrodu, to by sa malo riadiť rozsahom poranenia pri prvom pôrode a hlavne, či máte následky. Pri druhom pôrode je riziko závažného poranenia malé, ale ak máte poruchy udržania stolice, alebo iné problémy, je možné indikovať plánovaný cisársky rez. Ak píšete, že Vám občas unikajú plyny, to nemusí byť následok pôrodu, takýto stav je častý.
  Ja osobne nepoznám prípad, aby sa musela opakovať extrakčná operácia (kliešte) aj pri druhom pôrode, pretože pôrodné cesty už sú pri druhom pôrode volnejšie a hlavička dieťaťa cez ne prechádza ľahšie.

 • Prirodzený pôrod

  , Autor: Danushik

  Dobrý deň, pred 4 rokmi som mala 36tt akútnu sekciu, nemala som potom ani teraz žiadne komplikácie. Teraz čakám druhé dieťa a uvažujem, či je možné pokúsiť sa rodiť prirodzene. Aký je Váš názor na vaginalny pôrod po 1 sekcii? Na čo sa mám pripraviť, sú nejaké kontraindikácie?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prirodzený pôrod po cisárskom reze je odporúčaný odbornými spoločnosťami a v podstate jedinou kontraindikáciou je nesúhlas matky (samozrejme ak nepretrvávajú indikácie s predošlej tehotnosti, alebo všeobecné kontraindikácie prirodzeného pôrodu - napríklad vcestná placenta). Na našej klinike, ak sa rozhodne pacientka rodiť prirodzene po cisárskom reze, v 80% bez problémov porodí a v 20% to skončí opakovaným cisárskym rezom.
  V zahraničí sa % prirodzených pôrodov po cisárskom reze berie ako veľmi dôležitý ukazateľ kvality práce pôrodnice.
  Nemusíte sa pripravovať na nič neobvyklé, pôrod sa vedie rovnako ako u inej rodičky, iba nie sú povolené niektoré lieky na vyvolávanie pôrodu. Epidurál je plne bezpečný.

 • epidural

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chcem sa opytat. Pred tehotenstvom som trpela panickou poruchou brala som serlift. Cez tehotenstvo som nic nebrala.Som v 35tt. Akurat sa bojim pôrodu ak ked to uz bude môj 3 pôrod. Pomôže epidural ma trocha ukludnit alebo čo by som si mala pytat na ukludnenie aby na mna neprišiel strach. Čo by ste mi odporučál?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite by som doporučil ešte psychoterapiu, uvoľňujúce sedenia a rozhovory Vám pomožu prísť k porodu bez strachu. Epidurál Vám uľaví od bolesti, ale proti strachu pomože naozaj iba psychoterapia.

 • Epidurál po sekcii

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som vedieť Váš názor na podanie epidurálnej analgézie po sekcii,ktorú mi robili v roku 2002.Viem,že každé pracovisko má svoje interné predpisy,ale pôrodnica kam pôjdem rodiť epidurálku neaplikuje ženám po sc:-(
  Dôvodom je,roztrhnutie jazvy....som z toho prekvapená,že pani doktorka anesteziológie mi neurobila ani konzultáciu:-((
  Aký máte názor na podanie PEDA v mojom prípade?
  Ešte si pichám clexane koli zrážanlivosti,predošlý pôrod 36tt sc pre nepostupujúci pôrod,predčasný odtok pv...Ďakujem Bibiana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa starších doporučení sa epidurálna analgézia ženám po cisárskom reze nepodávala, lebo by necítili roztrhnutie jazvy.
  To však je už dávno prekonané a analgézia sa podáva aj ženám po cisárskom reze. Jednak je riziko roztrhnutia jazvy malé (okolo 1%) a jednak ho často žena necíti ani bez epidurálu.

 • Epidural po cisarskom reze

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,

  som 16mes. po cisarskom reze(nepostupujuci porod, ziadne komplikacie) chcela by som sa spytat aky je vhodny cas otehotnenia po sekcii a tiez ci je mozne, aby som poziadala o epidural.Po druhom dietati velmi tuzime, vsak moj gynekolog ma odbil odpovedou, ze je prilis skoro.

  Za odpoved Vam velmi pekne dakujem