Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
16,934 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • epidural

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chcem sa opytat. Pred tehotenstvom som trpela panickou poruchou brala som serlift. Cez tehotenstvo som nic nebrala.Som v 35tt. Akurat sa bojim pôrodu ak ked to uz bude môj 3 pôrod. Pomôže epidural ma trocha ukludnit alebo čo by som si mala pytat na ukludnenie aby na mna neprišiel strach. Čo by ste mi odporučál?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite by som doporučil ešte psychoterapiu, uvoľňujúce sedenia a rozhovory Vám pomožu prísť k porodu bez strachu. Epidurál Vám uľaví od bolesti, ale proti strachu pomože naozaj iba psychoterapia.

Podobné otázky

 • Prirodzený pôrod

  , Autor: Danushik

  Dobrý deň, pred 4 rokmi som mala 36tt akútnu sekciu, nemala som potom ani teraz žiadne komplikácie. Teraz čakám druhé dieťa a uvažujem, či je možné pokúsiť sa rodiť prirodzene. Aký je Váš názor na vaginalny pôrod po 1 sekcii? Na čo sa mám pripraviť, sú nejaké kontraindikácie?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prirodzený pôrod po cisárskom reze je odporúčaný odbornými spoločnosťami a v podstate jedinou kontraindikáciou je nesúhlas matky (samozrejme ak nepretrvávajú indikácie s predošlej tehotnosti, alebo všeobecné kontraindikácie prirodzeného pôrodu - napríklad vcestná placenta). Na našej klinike, ak sa rozhodne pacientka rodiť prirodzene po cisárskom reze, v 80% bez problémov porodí a v 20% to skončí opakovaným cisárskym rezom.
  V zahraničí sa % prirodzených pôrodov po cisárskom reze berie ako veľmi dôležitý ukazateľ kvality práce pôrodnice.
  Nemusíte sa pripravovať na nič neobvyklé, pôrod sa vedie rovnako ako u inej rodičky, iba nie sú povolené niektoré lieky na vyvolávanie pôrodu. Epidurál je plne bezpečný.

 • anestézia pri pôrode

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň, rada by som rodila spontánne/vaginálne s epidurálkou. chcem sa spýtať, či v prípade ak by bolo potrebné urobiť akútny cisársky rez (myslím tým situácie keď treba konať rýchlo, nie situácie kedy je čas rozhodovať sa o type anestézie), či je možné použiť ako anestézu epidurálku. viem, že v takých situáciách sa kvôli rýchlosti dáva narkóza, ak však už je zavedená epidurálka, nie je možné aj v urgentných prípadoch použiť epidurálku?

  zároveň sa chcem spýtať nakoľko je možné a bezpečné použiť narkózu ak mám astmu. moja pľúcna lekárka odporúčila v prípade potreby epidurálku resp. spinálnu anestéziu. neviem však či nemôžu nastať situácie kedy by bolo nutné použiť narkózu. mám ľahkú až stredne ťažkú formu astmy, pred tehotenstvom som užívala dlhodobo inhalačné kortikoidy, počas tehotenstva sa mi stav zlepšil, takže som ich vysadila, naposledy mi ich však lekárka zase predpísala pretože mám vraj výrazne zvýšené nejaké zápalové ukazovatele, aj keď subjektívne sa cítim ok. Som v 36. týždni tehotenstva, môj pôrodník sa k tomu nijako špecificky nevyjadril. Znamená to, že moja astma nepredstavuje problém ani keby bol potrebný cisársky rez? Mám to celé ešte nejako riešiť alebo to nechať tak?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  epidurálna analgézia sa dá použiť aj na cisársky rez, do katétru sa pridá vačšia dávka, ale problém je ten, že trvá istú dobu kým nastúpi účinok, preto na akútne stavy to nie je vhodné, dá sa to použiť v situácii, kedy je potreba porod ukončiť cisárskym rezom, ale dá sa počkať cca. 20 minút.
  Čo sa týka astmy, je potrebné, aby Vám popísala Váš stav vaša pneumologička, s podrobným doporučuením k vedeniu porodu a liečbe. Závisí hlavne na výsledkoch spirometrie.

 • pôrod po cisárskom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, prosím Vás, ako skoro po cisárskom odporúčate otehotnieť, ak chcem ďalšie dieťa rodiť spontánne. Tu v okolí je bežnou praxou, že do 5 rokov rodia opäť cisárskym, čo je pre mňa dlhá doba. Je možné pri druhom spontánnom pôrode využiť Epidurálku? alebo ak bude potrebné pôrod vyvolať, je nejakou prekážkou predchádzajúci cisársky? ďakujem

 • Dianatal alebo epidurál

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň!chcela by som sa opýtať čo je podľa Vás pre ženu pri pôrode lepšie či EPI alebo Dianatal, cena je rovnaká... ja som mala prvý pôrod dosť ťažký, 12 hodinové bolesti a potom som pri samotnom pôrode bola naozaj už veľmi vyčerpaná....ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ide o dve úplne rozdielne záležitosti.
  Epidurálna analgézia by mala by´t hradená z verejného poistenia, tak je to u nás.
  Dianatal uľahčuje vyšetrenie (je menej bolestivé), zmakčuje porodné cesty ale nerobí potlačenie bolestivých vplyvov.

 • Epidurál po sekcii

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som vedieť Váš názor na podanie epidurálnej analgézie po sekcii,ktorú mi robili v roku 2002.Viem,že každé pracovisko má svoje interné predpisy,ale pôrodnica kam pôjdem rodiť epidurálku neaplikuje ženám po sc:-(
  Dôvodom je,roztrhnutie jazvy....som z toho prekvapená,že pani doktorka anesteziológie mi neurobila ani konzultáciu:-((
  Aký máte názor na podanie PEDA v mojom prípade?
  Ešte si pichám clexane koli zrážanlivosti,predošlý pôrod 36tt sc pre nepostupujúci pôrod,predčasný odtok pv...Ďakujem Bibiana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa starších doporučení sa epidurálna analgézia ženám po cisárskom reze nepodávala, lebo by necítili roztrhnutie jazvy.
  To však je už dávno prekonané a analgézia sa podáva aj ženám po cisárskom reze. Jednak je riziko roztrhnutia jazvy malé (okolo 1%) a jednak ho často žena necíti ani bez epidurálu.