Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,944 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Kliešťovú pôrod

  , Autor: Danica2023

  Pekný deň, pán doktor. Mám takú otázku. Prvý krát dom rodila pred 5 rokmi. Môj pôrod trval od odtečenia plodovej vody 29 hodín. Voda mi odtiekla cca 1:30 v noci. Potom som bola v nemocnici a čakala kým nastúpi pôrodná činnosť resp kontrakcie. Tie začali na ďalší deň o 17:00 a trvali presne 12 hodín intenzívne sa opakujúce každé 3 min. syn sa narodil 7:08. Epiduralku som mala vybavenú, ale chcela som to zvládnuť bez, koniec koncov ani som si ju nemohla poprosiť, keďže som takmer celých 12 hodín bola otvorená len na 1 CM. O 5 nad ránom som sa už asi otvorila, lebo sme išli už rodiť. Už dom však nevládala, takže epidural mi pichli, ale zrejme aj toľko, že už som necítila kontrakcie. Osobne si myslím, že lekárka robila určite najlepšie ako vedela a zrejme vyhodnotila, že syna už nevytlačím, vraj bol na mňa moc veľký a nenaliehal temenom hlavičky ale lícom, tak mu pomohla kliešťami aj vakuumextraktorom počítajúc, že ma bude dlhšie zašívať. Preto zrejme pichla epiduralu viac, ale to je len moja amatérska dedukcia. Teraz čakám druhé dieťatko. Pôrodu ako takého sa nebojím. Bolesti pri prvom boli strašné, ale tešila som sa na dieťa. Zlý pocit dom získala až z reakcii lekárov, že preboha čím som si musela prejsť a že mi môže hroziť únik stolice po použití kliešťami. Našťastie sa tak zatiaľ nestalo, aj keď regenerácia mi naozaj trvala dva roky čo sa týka inkontinencie a trochu aj problémy s nekontrolovanou plynnatosťou. Veľmi rada by som rodila samozrejme aj druhé dieťa prirodzene, lebo viem, že je to lepšie aj pre dieťatko a ak je všetko ok aj pre mňa. Pôrodu sa nebojím, ale mám strach s následkov. Nemôže sa stať, že tie jazvy co tam mám budú náchylnejšie na potrhanie a urobilo by mi to problémy s udržatelnostou moču/stolice? Nepredpokladám a verím, že sa tak nestane, ale stalo sa Vám, že ste rodili ženu dva krát kliešťami a aj sa zregenetovsla, nemala potom zdravotné problémy tohto typu? Ďakujem krásne za odpoveď, s úctou DM

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takáto porucha naliehania, že by dieťa naliehalo lícom, neexistuje, ale zrejme išlo o tzv. deflexiu, kedy dieťa nalieha predhlavím - temenom (nie záhlavím). Riziko opakovania je minimálne.
  Čo sa týka vedenia pôrodu, to by sa malo riadiť rozsahom poranenia pri prvom pôrode a hlavne, či máte následky. Pri druhom pôrode je riziko závažného poranenia malé, ale ak máte poruchy udržania stolice, alebo iné problémy, je možné indikovať plánovaný cisársky rez. Ak píšete, že Vám občas unikajú plyny, to nemusí byť následok pôrodu, takýto stav je častý.
  Ja osobne nepoznám prípad, aby sa musela opakovať extrakčná operácia (kliešte) aj pri druhom pôrode, pretože pôrodné cesty už sú pri druhom pôrode volnejšie a hlavička dieťaťa cez ne prechádza ľahšie.