Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Indukcia porodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcem sa informovat kolkokrat sa da opakovat vyvolanie porodu kombinaciou infuzie (oxitocin) a tabletky pred tym ako sa lekar rozhodne pre sekciu? Pytam sa, lebo v pripade mojej manzelky uz to robia druhykrat - opat neusesne. Za Vasu odpoved vopred dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie o indukcii porodu.
  Doležitý je hlavne nález na čípku maternice jeho tzv. zrelosť. Podľa toho sa postupuje, ak je čípok nezrelý, tak sa robí tzv. preindukcia (to nie je indukcia !!) dáva sa tableta do pošvy na dozretie nálezu a nie na vyvolanie porodu.
  Ak je nález zrelý, tak sa dáva tableta priamo do čípku (nie do pošvy) a vtedy sa porod indukuje.
  Spravidla platí, že ak po 2 indukciách (pozor nie preindukciách) nedojde k porodu, je potrebné zvážiť cisársky rez.
  Pri veľmi priaznivom náleze sa dá priamo podať infúzia s oxytocínom.

Podobné otázky

 • Indukcia porodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Moj porodnik chcel vyvolat porod este pred stanovenym terminom porodu.Dovod: zazmluvnila som si ho k porodu a on odchadzal na dovolenku. Nesuhlasila som s vyvolanim porodu pred terminom a zmluvu zrusila.Som zhrozena, ked citam a dozvedam sa, ze vela mamin takto rodila a rodi-dovody napriklad, aby malo pekny datum, aby sa mi nerodilo tazko a pod. Chcem sa opytat na Vas nazor na takto indukovany porod. Ake riziko so sebou prinasa predovsetkym pre babatko? A kedy je uz vhodny cas porod vyvolat. Pise sa, ze tehotenstvo trva 40tyzdnov +/- 2 tyzdne. Kedy vsak porod vyvolat, kedy je ten najvyssi cas v pripade, ze monitoring babatka je v poriadku, prietoky, plodova voda a aj mamina.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  existuje termín tzv. programovaný porod - je to normálny legálny postup, kedy sa vyvolá porod skor (ak sú splnené podmienky), z iných ako medicínskych príčin (napríklad služobná cesta partnera a tak). Ak sú splnené podmienky a porod sa vyvoláva lege artis, tak sú riziká komplikácii malé.
  Čo sa týka času vyvolania porodu, je to pomerne zložitá tematika, po 38. týždni je už plod zrelý.