Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Druhé dieťa

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý den pán doktor,
    prvé dieťa som počala pre pco po 6, mesačnej liečbe metforminom. Mam pco nie som však obezna a nemam ani zvyšene ochlpenie. Bola mi potvrdena inzulinova rezistencia. Chceli by sme druhe babo. Vysadila som tabletky lyndinette 30. Prvy cyklus som mala 28dnovy druhy 33 dnovy. Navštivila som svojho gynekologa povedal že cyklus nieje taky hrozny, urobil mi sono pozrel aj vaječniky, vraj su tam nejake cysty ale nieje to nič hrozne. Odporučil nam snažiť sa ešte cez leto a potom sa vraj uvidí čo bude dalej. Aká je moja šanca prirodzene otehotnieť vzhladom na predchadzajucu anamnezu. Zaujíma ma vás názor na prístup mojho lekára. Nemyslite, že by som už mohla začať liečbu a vyhnuť sa mrhaniu časom.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    začal by som Duphastonom na druhú fázu cyklu, neuškodí to, a podporí to ovuláciu pri PCO. Metformin by som dal po pol roku neúspechu Duphastonu.

Podobné otázky

  • Sekcia rozšírená do obráteného písmena T a prirodzený pôrod?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán prof. Mudr. Záhumenský. Čítala som, že ste jeden z mála doktorov, ktorý umožňuje ženám rodiť prirodzene po cisárskom reze. Zaujímalo by ma, či by to bolo možné aj v mojom prípade. Tento rok sa mi narodilo prvé dieťatko, žiaľ, pre priečno-šikmú polohu prišla na svet neplanovaným cisárskym rezom v Topoľčanoch deň pred termínom. Doktorom sa nedala vybrať, na stole mi odtiekla plodová voda, museli urobiť rez v tváre prevráteného písmena T. Plánujeme v budúcnosti ešte druhé dieťatko, ak by bolo všetko v poriadku a malo by správnu polohu, mohla by som napriek "T" rezu rodiť prirodzene? Mali ste aj také rodičky? Lebo všade čítam, že to už je veľké riziko. Veľmi ma mrzí, že som nezažila prirodzený pôrod, mám z toho traumu a výčitky. A zaujímalo by ma, nemohla som ja spôsobiť zmenu polohy bábätka za to, že som sa jednu noc tak viac prehadzovala v posteli, čo som nemohla zaspať a ráno som mala už brucho iné na pohmat? Dá sa takto bábätko pretočiť vonkajšími hmatmi a jemnou masážou do správnej polohy?
    Vopred ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v prvom rade Vám chcem napísa´t, že polohu plodu vy sama nemáte nijako šancu ovplyvniť a priečna poloha je jedna z mála nespochybniteľných indikácii k cisárskemu rezu. Aj ten cisársky rez môže byť pri priečnej polohe náročný, ako je to vo Vašom prípade.
    Preto nie sú na mieste žiadne výčitky a ani trauma, sú veci, ktoré žiaľ idú mimo nás, mimo naše predstavy a priania a musíme sa s tým zmieriť. Je zaujímavé, že obrat plodu u prvorodičky pri priečnej polohe je častejšie neúspešný než u naliehaní zadočkom, pričom sa pri jednom obracia o cca. 90 stupňov a pri druhom o 180 stupňov. Priečne polohy plodu sú naozaj veľmi nevyspytateľná pôrodnícka komplikácia.

    Žiaľ T rez na maternici je určite indikáciou k pôrodu plánovaným cisárskym rezom, pretože riziko prasknutia jazvy je asi 10%, čo je neakceptovateľné riziko, pretože pri tom hrozí smrť novorodenca.
    Mrzí ma, že nemám pre Vás lepšiu odpoveď, ale skutočne by bolo riziko neakceptovateľné a ja by som pokus o plánovaný prirodzený pôrod u Vás neodporúčal.

  • Kliešťovú pôrod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Pekný deň, pán doktor. Mám takú otázku. Prvý krát dom rodila pred 5 rokmi. Môj pôrod trval od odtečenia plodovej vody 29 hodín. Voda mi odtiekla cca 1:30 v noci. Potom som bola v nemocnici a čakala kým nastúpi pôrodná činnosť resp kontrakcie. Tie začali na ďalší deň o 17:00 a trvali presne 12 hodín intenzívne sa opakujúce každé 3 min. syn sa narodil 7:08. Epiduralku som mala vybavenú, ale chcela som to zvládnuť bez, koniec koncov ani som si ju nemohla poprosiť, keďže som takmer celých 12 hodín bola otvorená len na 1 CM. O 5 nad ránom som sa už asi otvorila, lebo sme išli už rodiť. Už dom však nevládala, takže epidural mi pichli, ale zrejme aj toľko, že už som necítila kontrakcie. Osobne si myslím, že lekárka robila určite najlepšie ako vedela a zrejme vyhodnotila, že syna už nevytlačím, vraj bol na mňa moc veľký a nenaliehal temenom hlavičky ale lícom, tak mu pomohla kliešťami aj vakuumextraktorom počítajúc, že ma bude dlhšie zašívať. Preto zrejme pichla epiduralu viac, ale to je len moja amatérska dedukcia. Teraz čakám druhé dieťatko. Pôrodu ako takého sa nebojím. Bolesti pri prvom boli strašné, ale tešila som sa na dieťa. Zlý pocit dom získala až z reakcii lekárov, že preboha čím som si musela prejsť a že mi môže hroziť únik stolice po použití kliešťami. Našťastie sa tak zatiaľ nestalo, aj keď regenerácia mi naozaj trvala dva roky čo sa týka inkontinencie a trochu aj problémy s nekontrolovanou plynnatosťou. Veľmi rada by som rodila samozrejme aj druhé dieťa prirodzene, lebo viem, že je to lepšie aj pre dieťatko a ak je všetko ok aj pre mňa. Pôrodu sa nebojím, ale mám strach s následkov. Nemôže sa stať, že tie jazvy co tam mám budú náchylnejšie na potrhanie a urobilo by mi to problémy s udržatelnostou moču/stolice? Nepredpokladám a verím, že sa tak nestane, ale stalo sa Vám, že ste rodili ženu dva krát kliešťami a aj sa zregenetovsla, nemala potom zdravotné problémy tohto typu? Ďakujem krásne za odpoveď, s úctou DM

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    takáto porucha naliehania, že by dieťa naliehalo lícom, neexistuje, ale zrejme išlo o tzv. deflexiu, kedy dieťa nalieha predhlavím - temenom (nie záhlavím). Riziko opakovania je minimálne.
    Čo sa týka vedenia pôrodu, to by sa malo riadiť rozsahom poranenia pri prvom pôrode a hlavne, či máte následky. Pri druhom pôrode je riziko závažného poranenia malé, ale ak máte poruchy udržania stolice, alebo iné problémy, je možné indikovať plánovaný cisársky rez. Ak píšete, že Vám občas unikajú plyny, to nemusí byť následok pôrodu, takýto stav je častý.
    Ja osobne nepoznám prípad, aby sa musela opakovať extrakčná operácia (kliešte) aj pri druhom pôrode, pretože pôrodné cesty už sú pri druhom pôrode volnejšie a hlavička dieťaťa cez ne prechádza ľahšie.

  • Prirodzený pôrod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pred 4 rokmi som mala 36tt akútnu sekciu, nemala som potom ani teraz žiadne komplikácie. Teraz čakám druhé dieťa a uvažujem, či je možné pokúsiť sa rodiť prirodzene. Aký je Váš názor na vaginalny pôrod po 1 sekcii? Na čo sa mám pripraviť, sú nejaké kontraindikácie?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    prirodzený pôrod po cisárskom reze je odporúčaný odbornými spoločnosťami a v podstate jedinou kontraindikáciou je nesúhlas matky (samozrejme ak nepretrvávajú indikácie s predošlej tehotnosti, alebo všeobecné kontraindikácie prirodzeného pôrodu - napríklad vcestná placenta). Na našej klinike, ak sa rozhodne pacientka rodiť prirodzene po cisárskom reze, v 80% bez problémov porodí a v 20% to skončí opakovaným cisárskym rezom.
    V zahraničí sa % prirodzených pôrodov po cisárskom reze berie ako veľmi dôležitý ukazateľ kvality práce pôrodnice.
    Nemusíte sa pripravovať na nič neobvyklé, pôrod sa vedie rovnako ako u inej rodičky, iba nie sú povolené niektoré lieky na vyvolávanie pôrodu. Epidurál je plne bezpečný.

  • dôvody sekcie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň.
    Zasielam Vám svoju otázku do poradne gynekológa a prosím o Váš názor.
    Mám 30 rokov, v máji 2010 sa nám narodil prvorodený syn. Bolo to spontánne otehotnenie po 2-ročnej liečbe neplodnosti. Ku koncu tehotnosti ma môj lekár upozorňoval, že bábätko bude veľké a preto mám vzhľadom k tomu a aj vzhľadom na môj vek (29) počítať so sekciou. Doplním, že mám 155 cm, 50 kg a bábätko malo mať okolo 4 kg. Na príjme v pôrodnici UZV ukázal, že dieťatko má 3900 g a naozaj vzhľadom na pomer jeho a mojich rozmerov a aj kvôli tomu, že mám úzku panvu a vraj som bola málo elastická, urobili sekciu, aby predišli komplikáciám. Malý mal nakoniec 3600 g. Na kontrole po šestonedelí mi môj lekár povedal, že aj 2. pôrod bude určite sekcia, lebo v našej nemocnici (Nové Zámky) sa to tak robí vždy, keď bol 1. pôrod sekciou kvôli veľkosti bábätka. Vraj ich nezaujíma, že dieťa je menšie ako bolo prvé, robia to automaticky. Druhé dieťa plánujeme po odporúčaných 2 rokoch a rada by som mala i tretie a preto chcem rodiť prirodzene, no môj lekár mi to neodporúča.
    Môžem odmietnuť sekciu? Aký je Váš názor na takéto sekcie?
    Ďakujem za Váš názor.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    je mi veľmi ťažko sa fundovane k danej problematike vyjadriť.
    Ide o to, že ak vám urobili cisársky rez pre hroziaci nepomer medzi plodom a panvou, tak už málokto sa pustí do spontánneho porodu vo Vašom prípade, pretože okrem stálej hrozby toho nepomeru, hrozí k tomu aj prasknutie jazvy.
    Sekciu možete odmietnuť, budete musieť podpísať informovaný súhlas, že beriete zodpovednos´t za následky na seba.
    Inak tretia gravidita po dvoch cisárskych rezoch je možná.

  • Sekcia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pan doktor,chcem sa vas spytat čakam druhe babätko,prvy porod bol ťažky som bola v nemocnici 7hod.v riadnych bolestiach a až po tolkych hodinach sa rozhodli doktori,že bude nakoniec sekcia(lebo vraj mam uzku panvu a dietatko by som klasickym sposobom neporodila)a to mala malinka len 3310gr. a 50cm chcem sa informovat či aj toto druhe dietatko porodim cisarskym alebo nie(nechcem aby sa opakovalo to čo pri prvom porode)dakujem za odoved

    Dobry deň p.doktor na tuto otazku som sa pytala minula ospravedlnujem sa,ale zle som to uviedla prvy porod netrval 7hod.ale od rana 5:30hodaz do 17:30 hod vtedy sa rozhodli že bude sekcia dovtedy odrana som bola v bolestiach a ešte poobede okolo tretej mi podali čipky na otvaranie lebo som sa neotvarala tak ako bolo treba ale aj tak nakoniec doktor prišiel o 17:00hod a povedal že bude sekcia vraj mam uzku panvu a babätko neporodim normalne,a neviem ked som mala prvy krat takyto problem či je možne pri druhom rodit normalny sposobom,ale už sa možu rozhodnut pre sekciu hned?za tu predošlu otazku sa ospravedlnujem dakujem moc

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    na to je veľmi ťažká odpoveď, ale ak plod nevošiel do panvy pri plne otvorenej branke, tak je veľká pravdepodobnosť, že naozaj máte úzku panvu a cisársky rez je teraz metódou prvej voľby. Ak Vám urobili operáciu pri neotvorenej branke, tak to nebolo kvoli úzkej panve.