Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,641 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Sekcia.

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den.Deviateho februara mam naplanovanu sekciu a t.p. je 20.2.Chcem sa opytat ci by mi nemohli ju naplanovat aj skor kedze to bude uz tretia.Pri oboch mi povedali,ze som mala tenku maternicu a dobre,ze som rodila takto.Prva sekcia bola v r.2006,druha v r.2007.Obive boli naplanovane ale mala som ich o 4dni skor pre porodne bolesti.Pri prvej mi dietatko zomrelo.Teraz mi odporucaju steril. no neviem sa rozhodnut.Plati sa za to 1OO eur.Je to tak vsade?Je to nejaky velky operacny zakrok?Poradte mi prosim.DAKUJEM.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    my robíme cisársky rez v ukončenom 38. týždni, skor sa to nerobí, lebo dieťa ešte nemusí byť na 100% zrelé. Poplatky v zdravotnícte sú strašne nízke, 100 euro som platil u veterinára za bežnú prehliadku.

Podobné otázky

  • Prirodzený pôrod s rizikami po sekcii

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    mám 25 rokov a pred 2,5 rokmi som mala akútnu sekciu v 34tt kvôli preeklampsii. 2 týždne po pôrode som dostala trombózu do nohy, neskôr embóliu. Na hematológii mi boli následne zistené vrodené trombofilné stavy Leiden V heterozygot a PAI1 heterozygot. Preeklampsia bola spôsobená vraj tiež trombotizáciou placenty. Aktuálne žijem zdravý, aktívny život a našťastie mi neostali takmer žiadne následky ani po trombóze, neberiem už ani antikoagulačné lieky, cítim sa dobre. S manželom plánujeme ďalšie dieťatko. Keď som sa u môjho gynekológa a na hematológii pýtala na opatrenia ohľadom ďalšieho tehotenstva, všade sme sa dostali k tomu, že ďalší pôrod zrejme bude tiež sekcia. Nedostala som však odpoveď na otázku prečo to musí byť sekcia. Len mi povedali, že ma zrejme nikto nenechá rodiť prirodzene. Viem, že je to ešte ďaleko, no sekcia je môj najhorší zážitok z toho celého a pre psychické nastavenie by som chcela vedieť, či naozaj mám na prirodzený pôrod úplne zabudnúť? Viem, že budem na fraxiparine a pod dohľadom, ale podľa informácií, ktoré som našla, ani jedno z mojich rizík nie je priama indikácia pre opakovanú sekciu. Alebo ide o nejakú kombináciu rizík? Vopred vďaka.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak budete brať preventívne anopyrín v tehotnosti, a ak sa nerozvinie preeklampsia, aleob iná komplikácia, prirodzený pôrod je možný a bezpečný.

  • Cisársky rez alebo prirodzený pôrod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň som 39+2tt TP 24.10. v nemocnici mi tvrdia že bábätko najprv bolo hlavičkou dolu za 5dni už ze je priečne hlavičkou vpravo že počkáme na TP či sa otočí tak vyvolajú pôrod alebo keď nie tak sekcia.Moze v takomto týždni babo ešte meniť polohu?Sekciu mi moc nechceli robiť jeden dr v nemocnici povedal že by mi poškodili vraj maternicu, hrdlo je 2,5 CM bránka t.c.uzavreta, klenby voľné placenta PS + Fundus, normohydramnion môj gynekológ že je hlavičkou dolu a že má väčšiu hlavu tak nenalieha na krčok a že z dôvodu veľkosti podľa biometrie už vychádza na 39+6tt váha 3900g a že odporúča sekciu som prvorodička. V nemocnici namerali hodnoty BPD 96 HC 342 AC 359 FL 75 EFW cca 3806 +/- 556g (94pctl) PI AU 0,86 -59 pctl PI ACM 1,24- 13pctl CPR 19pctl.Neviem čo mám robiť v nemocnici som hovorila že chcem prirodzený pôrod skôr môj gynekológ je za cisársky. Som po Ivf , cukrovku nemám 164cm meriam váha 97 pred otehotnením 88kg.Picham clexane 0,4.Je bábätko fakt väčšie a čo znamenajú tie hodnoty? Že vraj bude problém ho vytlačiť.záver situs obliquus hraničná veľkosť plodu.dakujem pekne

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ja nevidím jeden jediný dôvod na cisársky rez. Až začne pôrod, dieťa sa otočí hlavičkou dole a krásne porodíte. Šikmá poloha je prechodná a vždy sa napraví. Ak Vám to samozrejme niekto nepokazí zbytočným cisárskym rezom pred začiatkom pôrodu.

  • Obmotaná šnúra

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    som už pol roka po porode, ale stále mi nedá spávať jeho priebeh a potrebovala by som aj iný pohľad na to. V skratke, mala som bezproblémového tehotenstvo, v 39. týždni som isla na klasickú poradňu, na pasoch boli vraj ozvy bábätka zle a bola potrebná akútna sekcia. Kým sa na všetko pripravovali ozvy sa vraj zlepšili a navrhli čakať. Po par hodinách sa rozhodli nerobiť cisársky rez nakoľko sa to zlepšilo a vyzeralo v poriadku ale nechali si ma na pozorovanie, hypoxia plodu Po víkende mi navrhli radšej vyvolať pôrod. Predtým mi este spravili oxytocinovy zaťažovy test. Všetko prebehlo v poriadku a tak mi dali najpr balónik začala mi odtekat voda cely den sa nic nedialo a na druhy mi aplikovali tabletky. Porod sa spustil, rodit som začala asi po 6 hodinách od zavedenia tabletky bez epi. Všetko prebiehalo v poriadku avšak maly sa narodil s obmotanou šnúrou, nedychal bolo potrebné ho resuscitovať. Napil sa vraj aj už zelenej plodovej vody. Placenta zo mňa vraj doslova vypadla. Nastastie je maly uplne v poriadku avšak bude stále sledovaný v rôznych ambulanciách a patriť medzi rizikových novorodencov. Pevne verím ze ho to do budúcna nijak neovplyvní.
    Moje obavy a otázky na vás, dalo sa tomu včas zabrániť keby sa urobil hned cisársky rez? Mohol mať už vtedy tu šnúru obmotanú? Da sa tomu nejako zabrániť?Nemôžem povedať zeby ma za ten čas strávený v nemocnici nasledovali, ale ked uz sa im raz niečo nezdalo, prečo ma nechali čakať cely víkend.
    Naozaj si neviete predstaviť aký traumatizujuci zážitok mam z toho...

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    plne rozumiem Vašim obavám a myšlienkam. Možno to, čo Vám napíšem Vás prekvapí.
    Novorodenci sú evolučne vynikajúco pripravení na prechodný nedostatok kyslíka počas pôrodu, pretože k nemu dochádza takmer vždy. Počas kontrakcií sa stláčajú cievy v maternici a klesá prívod okysličenej krvi do placenty. Na to, aby došlo k prekonaniu kompenzačných mechanizmov a k trvalému poškodeniu, musí byť nedostatok kyslíka veľmi výrazný, a pomerne dlhý. Pupočník okolo krku má asi 1/3 novorodencov a nezvyšuje sa tým nejaký výskyt dlhodobých komplikácií.
    Nemám k dispozícií Vaše nálezy ani krivku oziev ani trvanie pôrodu. Ale Vaše dieťa je zdravé, takže perfektne vykompenzovalo problémy, ktoré počas pôrodu vznikli, pretože je na to stavané a plne pripravené. Samozrejme detskí lekári odporúčajú tieto deti sledovať, pretože chceme vedieť, či naozaj plne zvládli takýto ťažší príchod na svet.
    Naopak pôrod plánovaným cisárskym rezom je pre deti absolútne neprirodzený a nie sú na neho pripravené. Hoci môžu mať lepší "štart", z dlhodobého hľadiska sú deti vybrané z tela matky bez pôrodného deja výrazne častejšie choré a majú celoživotne vyššie riziká závažných ochorení. Preto by sa mal cisársky rez robiť iba vtedy, ak je naozaj prirodzený pôrod reálne rizikový pre dieťa alebo pre matku.
    Toto potvrdila aj veľká štúdia pri deťoch, ktoré sa rodia zadočkom dopredu. Porovnávala deti, ktoré sa tak rodili prirodzene a ktoré sa tak rodili plánovaným cisárskym rezom. Deti rodené prirodzene mali horší štart, mali častejšie podozrenie na nedostatok kyslíka počas pôrodu. Ale po 2 rokoch, keď sa porovnal zdravotný stav oboch skupín detí, mali rovnaké výsledky neurologické a vývojové, iba deti rodené cisárskym rezom boli častejšie choré a častejšie boli ošetrované lekárom.
    Je škoda, že s Vami Váš pôrod nikto takto podrobne neprebral a máte z neho traumatizujúci zážitok. Hoci nemám všetky informácie, nazdávam sa, že medicínsky postup kolegov bol správny, iba s Vami nedostatočne prebrali všetky okolnosti.

  • Plánovaná sekcia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    Chcem sa spýtať, kedy najskôr pred termínom sa zvykne robiť plánovaná sekcia. Aktuálne som v 34tt a posledné dni som začala mať bolestivú oblasť jazvy (po sekcii). Viem to nejak ovplyvniť termín aj ja, alebo len pôrodník.
    Prvú som mala urgentnú pred 2 rokmi.
    Ďakujem za odpoved

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    plánovaný cisársky rez predstavuje pre dieťa celoživotne zvýšené riziko niektorých ochorení, preto by sa mal robiť iba keď je naozaj plne indikovaný. A mal by sa vykonávať čo najbližšie k termínu, ktorý by mal byť na 100% overený pomocou prvého ultrazvukového vyšetrenia. Nemal by sa robiť skôr ako 7 dní pred stanoveným termínom, pretože narastá riziko zdravotných komplikácii plodu.
    Bolesti v oblasti jazvy sú časté, bývajú spôsobené zrastami alebo aj vytiahnutým močovým mechúrom. Dokiaľ nie na ultrazvuku známka vyklenovania jazvy do mechúra, nemali by v tehotnosti hroziť komplikácie. Zahraničné odborné spoločnosti odporúčajú prirodzený pôrod po cisárskom reze.

  • sekcia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,mam 39 rokov a som v 35 tyzdni tehotenstva. Teraz ku koncu tehotenstva mi bola zistena trombocytopenia stredne tazkeho stupna a od hematologa doporucena sekcia.Chcem sa opytat na Vas nazor,ci je ta sekcia pre mna nutna. Dakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    je potrenbé zapátrať po príčine trombocytopénie, ak je to HELLP syndrom tak je sekcia nutná okamžite.
    Ak nie, tak určite je vhodný porod normálny, lebo práve pri sekcii hrozí krvácanie a trombocytopénia je práve indikáciou k normálnemu vedeniu porodu.