Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,641 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • oxytocín

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký máte názor na podanie oxytocínu v infúzke v 41. týždni, pokiaľ je krčok stále na 1 - 1,5 cm. Okamžite sa mi pokazili ozvy plodu, infúziu mi hneď zastavili. Aký je ďalší postup, myslíte že by som mala súhlasiť, ak by to chceli zopakovať?
    Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    zrejme Vám robili oxytocínový záťažový test, ak sa po kontrakciách "pokazili" ozvy, je veľmi pravdepodobné, že dieťa nebude tolerovať porod a asi by som uvažoval o cisárskom reze.

Podobné otázky

  • Vakuumextrakcia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, pred nejakym casom som rodila v Ruzinove. Kedze porod prebiehal pomerne dlho, aj ked na prvorodicku nic neštandardné (kontrakcie zacali poobede, porod prebiehal po prepichnhti plodoveho obalu na dalsi den skoro rano) - nebolo mozne podat epiduralnu analgeziu co bolo pre mna nevyhodou. Po nepokracujucej 2. dobe porodnej bol zvoleny porod per VEX - kiwi. Porod bol velmi bolestivy, necítila som ziadny tlak alebo prirodzenu volu ci potrebu tlacit ako to všetci opisuju, citila som len silne kontrakcie a chcela som mat po vsetkom, kedze sa mi to zdalo nekonečné. Velka vdaka lekarom za ukoncenie tohto porodu velmi kvalitnym sposobom, kedze dieta nemalo na hlavicke ziadne nasledky, avsak od tej doby ma prenasluduju traumatizujuce spomienky a mnozstvo otazok. To, ze som takto rodila som nevedela az do prepustenia, chybali mi informacie. Bola to moja chyba? Nezvladla som porod? Nebola som dost silna? Zle som tlacila? Mam slaby prah bolesti? Neviem, ci je mozne na to odpovedat, aj ked nepoznate detaily, avsak za kazdu doplnujucu informaciu budem rada, kedze ma to uz par mesiacov máta. Dakujem!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ďakujem za spätnú väzbu, budem veľmi rád, ak ma navštívite osobne (kľudne aj s partnerom) a Váš pôrod spoločne podrobne preberieme.
    Mrzí ma, že sa to nestalo už počas Vašej hospitalizácie. Prosím napíšte mi email
    jozef.zahumensky@ru.unb.sk
    Napíšem pár všeobecných informácii.
    Vakuumextrakcia je pôrodnícka operačná metóda, ktorou sa pomáha ukončenie pôrodu úplne v závere, kedy už je hlavička natoľko vstúpená v panve matky, že cisársky rez nie je možné vykonať bez toho, aby nebola ohrozená matka aj plod poranením. KIWI vakuum je najmodernejší nástroj, veľmi elegantný a jednoduchý, pri ktorom sa vytvorí ručne podtlak v takej umelohmotnej malej miske, ktorá sa prisaje na hlavičku novorodenca. Tento nástroj nevytvára veľký podtlak, preto sa nepoužíva na samotné vytiahnutie hlavičky plodu, ale iba ako pomoc matke pri tlačení.
    Vakuumextrakcia je používaná všade na svete, zvlášť obľúbená je v škandinávskych krajinách, u nás v nemocnici tak končí cca. 6% pôrodov.
    V žiadnom prípade sa nejedná o žiadne zlyhanie nikoho. Niekedy stačí, aby novorodenec počas prechodu pôrodným kanálom trocha narovnal krčnú chrbticu, čím sa výrazne zvýši obvod hlavičky a matka napriek svojej obrovskej snahe potrebuje pomoc s ukončením pôrodu. Vy ste naopak všetko perfektne zvládla a naozaj prídite ma navštíviť a spoločne preberieme dokumentáciu, aby ste stratila všetky zbytočné pochybnosti.
    S kolegami preberiem, prečo ste nebola podrobne informovaná už počas pôrodu, je to samozrejme dôležitá súčasť. Avšak niekedy sa stane, že celkovo pôrodný stres a vyplavený oxytocín zahladí spomienky, preto je dobré informovať rodičku ešte raz aj pred prepustením.

  • Syntophyllin

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať z akej indikácie sa podáva syntophillin i.v. počas pôrodu. Počas druhej doby mi tiekol oxytocin v infúzii i.v. a podali mi aj syntophilin i.v. bolus. Nemám astmu ani iné pľúcne ochorenie a nesťažovala som sa na dyspnoe. Chvíľu mi ale dávali aj kyslík kyslíkovými okuliarmi. Dcéra bola v poriadku pokiaľ viem, pôrod postupoval dobre, bola som vtedy otvorená asi na 8cm. Tak ma teda zaujíma, z akej indikácie sa syntophiln zvykne dávať.

    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v minulosti bola na Slovensku povera, že pri známkach nepohody plodu počas pôrodu sa má podať syntophyllin, ktorý by mohol rozširovať cievy v placenta a zlepšovať výmenu kyslíka. Alebo sa ešte uvažovalo, že rozšírením dýchacích ciest matke zvýši obsah kyslíka v krvi matky a tým sa zlepší okysličenie aj krvi plodu.
    Nie je to dokázané a nikde na svete sa to nedáva, preto som prekvapený, že to ešte niekde majú vo svojom repertoári. Ale neublíži to.

  • Prirodzeny porod po sekcii?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry vecer pan doktor. Moj prvy porod pred 2 rokmi neprebehol uplne hladko. Maly sa vypytal 37tt+2d odtokom plodovej vody. Kontrakcie vsak ziadne, az na druhy vecer v porodnici som mala pravidelne po 7min. Zaspala som vsak od unavy a kontrakcie ustali. Dostala som nasledne rano oxytocin, ale ani po 7 hodinach som sa neotvorila viac ako na 4cm, tak doktor navrhol sekciu, kym plodu nezacnu klesat ozvy. Musim ale podotknut, ze vzdycharen bola hrozna miestnost, samy chaos, ziadne sukromie, nic, nenohla som sa riadne ani napit vody. O spravani sestriciek radsej pomlcim. V prepustacej sprave mam napisane cefalopelvicky nepomer, aj ked nechapem, lebo rozmery panvy som mala v norme.Tetaz som druhykrat tehotna a velmi by som chcela rodit prirodzene, lenze vraj to doktori neradi takto robia. Je podla Vas mozne, ze by sa mi podarilo porodit prirodzene este? Nakolko namerane rozmery panvy vypovedaju o tom, ci sa dieta zmesti alebo nie? Z tej sekcie mam totiz dost traumu v zmysle ze som nedokazala porodit sama...Dakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    prirodzený pôrod po cisárskom reze je bezpečný a podľa zahraničných odborných spoločností sa má ženám odporúčať. Musia sa však dodržať isté pravidlá.
    Zapátrajte po pôrodnici v okolí, ktorá to umožňuje. U nás ženy po cisárskom reze, ktoré chcú rodiť prirodzene v 86% prirodzene bezpečne porodia. Preto ak nie ste ďalej ako 100 km od Bratislavy, ponúkam Vám naše služby.
    Cefalopelvický nepomer je na 100% nezmysel a myslím, že sa tam dostal omylom. Nepomer medzi panvou a hlavičkou sa dá diagnostikovať iba v prípade, že má žena plne otvorenú bránku a napriek kontrakciám a pritlačovaniu hlavička nevojde do panvy. Na 4 cm sa to nedá zistiť, vy ste mala proste nedostatočnú činnosť pri predčasnom odtoku plodovej vody, napriek podaniu oxytocínu a bránka sa neotvárala.

  • Obmotaná šnúra

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    som už pol roka po porode, ale stále mi nedá spávať jeho priebeh a potrebovala by som aj iný pohľad na to. V skratke, mala som bezproblémového tehotenstvo, v 39. týždni som isla na klasickú poradňu, na pasoch boli vraj ozvy bábätka zle a bola potrebná akútna sekcia. Kým sa na všetko pripravovali ozvy sa vraj zlepšili a navrhli čakať. Po par hodinách sa rozhodli nerobiť cisársky rez nakoľko sa to zlepšilo a vyzeralo v poriadku ale nechali si ma na pozorovanie, hypoxia plodu Po víkende mi navrhli radšej vyvolať pôrod. Predtým mi este spravili oxytocinovy zaťažovy test. Všetko prebehlo v poriadku a tak mi dali najpr balónik začala mi odtekat voda cely den sa nic nedialo a na druhy mi aplikovali tabletky. Porod sa spustil, rodit som začala asi po 6 hodinách od zavedenia tabletky bez epi. Všetko prebiehalo v poriadku avšak maly sa narodil s obmotanou šnúrou, nedychal bolo potrebné ho resuscitovať. Napil sa vraj aj už zelenej plodovej vody. Placenta zo mňa vraj doslova vypadla. Nastastie je maly uplne v poriadku avšak bude stále sledovaný v rôznych ambulanciách a patriť medzi rizikových novorodencov. Pevne verím ze ho to do budúcna nijak neovplyvní.
    Moje obavy a otázky na vás, dalo sa tomu včas zabrániť keby sa urobil hned cisársky rez? Mohol mať už vtedy tu šnúru obmotanú? Da sa tomu nejako zabrániť?Nemôžem povedať zeby ma za ten čas strávený v nemocnici nasledovali, ale ked uz sa im raz niečo nezdalo, prečo ma nechali čakať cely víkend.
    Naozaj si neviete predstaviť aký traumatizujuci zážitok mam z toho...

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    plne rozumiem Vašim obavám a myšlienkam. Možno to, čo Vám napíšem Vás prekvapí.
    Novorodenci sú evolučne vynikajúco pripravení na prechodný nedostatok kyslíka počas pôrodu, pretože k nemu dochádza takmer vždy. Počas kontrakcií sa stláčajú cievy v maternici a klesá prívod okysličenej krvi do placenty. Na to, aby došlo k prekonaniu kompenzačných mechanizmov a k trvalému poškodeniu, musí byť nedostatok kyslíka veľmi výrazný, a pomerne dlhý. Pupočník okolo krku má asi 1/3 novorodencov a nezvyšuje sa tým nejaký výskyt dlhodobých komplikácií.
    Nemám k dispozícií Vaše nálezy ani krivku oziev ani trvanie pôrodu. Ale Vaše dieťa je zdravé, takže perfektne vykompenzovalo problémy, ktoré počas pôrodu vznikli, pretože je na to stavané a plne pripravené. Samozrejme detskí lekári odporúčajú tieto deti sledovať, pretože chceme vedieť, či naozaj plne zvládli takýto ťažší príchod na svet.
    Naopak pôrod plánovaným cisárskym rezom je pre deti absolútne neprirodzený a nie sú na neho pripravené. Hoci môžu mať lepší "štart", z dlhodobého hľadiska sú deti vybrané z tela matky bez pôrodného deja výrazne častejšie choré a majú celoživotne vyššie riziká závažných ochorení. Preto by sa mal cisársky rez robiť iba vtedy, ak je naozaj prirodzený pôrod reálne rizikový pre dieťa alebo pre matku.
    Toto potvrdila aj veľká štúdia pri deťoch, ktoré sa rodia zadočkom dopredu. Porovnávala deti, ktoré sa tak rodili prirodzene a ktoré sa tak rodili plánovaným cisárskym rezom. Deti rodené prirodzene mali horší štart, mali častejšie podozrenie na nedostatok kyslíka počas pôrodu. Ale po 2 rokoch, keď sa porovnal zdravotný stav oboch skupín detí, mali rovnaké výsledky neurologické a vývojové, iba deti rodené cisárskym rezom boli častejšie choré a častejšie boli ošetrované lekárom.
    Je škoda, že s Vami Váš pôrod nikto takto podrobne neprebral a máte z neho traumatizujúci zážitok. Hoci nemám všetky informácie, nazdávam sa, že medicínsky postup kolegov bol správny, iba s Vami nedostatočne prebrali všetky okolnosti.

  • VBAC

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    Som v 40tom týždni tehotenstva, druhé, obe bez komplikácií, prvé (2020) skončilo sekciou po odtečení PV v termíne ale bez kontrakcií (alebo časti z nej, teda), potom po 24h čakaní, či sa pôrod začne sám a nakoniec niekoľkohodinovom vyvolávaní oxytocínom (neotvorila som sa dosť ani napriek častým kontrakciám). Teraz chcem pokus o vaginálny pôrod a našťastie ma nikto do ničoho iného nenúti (môj gynekológ ma najprv trochu „vystrašil“, povedal, že ak chcem prirodzený, nech idem radšej do Ružinova :), Antolskú mám ale oveľa bližšie), lenže po kontrole v tomto týždni som ešte stále úplne zatvorená a ohľadne vývoja situácie po termíne sa už tvária všelijako, lebo vyvolávanie nie je vraj po sekcii úplne dobré, prenášanie tiež nič moc a ja tiež rozmýšľam, ako by to vyvolávanie vôbec dopadlo. Budú sa ma vraj najbližšie pýtať aj na to, čo chcem ja, a vraj sa zohľadní všetko a uvidí sa, ale ja vlastne dosť dobre neviem, čo chcem.
    Otázky sú:
    1. Ako dlho sa dá po sekcii bezpečne prenášať a čakať na spontánny nástup pôrodnej činnosti? (Nemám vôbec žiadne zdravotné problémy alebo komplikácie.)
    2. Bolo by – pre bábätko – bezpečnejšie vyvolávanie a pokus o vaginálny pôrod alebo rovno pristúpiť k druhej sekcii?
    3. Dieťaťu namerali v 37tt+2 3400g, nebude už na VBAC priveľké?
    4. Prečo je moje telo schopné bez najmenších problémov „zasadiť a vypestovať“ deti, ale porodiť ich ani za svet? (na toto nemusíte odpovedať, som len trochu frustrovaná)
    A menej súvisiaca otázka:
    5. Ak by bola sekcia, po akom čase môžem znovu začať behávať? (trate okolo 10K)
    Ďakujem za odpoveď a aj za celý váš prínos slovenskému pôrodníctvu, pekný deň

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    vaginálny pôrod po cisárskom reze odporúčajú všetky odborné spoločnosti, úspešný VBAC je jedným zo základných parametrov ukazujúcich kvalitu pôrodníckej starostlivosti.
    U nás v Ružinove je pravdepobonosť prirodzeného pôrodu u ženy, ktorá je po cisárskom reze a chce rodiť prirodzene viac ako 80%.
    Odhad váhy na UZV je nepresný a 3400 g je normálna váha, okrem toho vyšší váhový odhad nezvyšuje riziko komplikácií pri pôrode po cisárskom reze.
    U nás žena po sekcii prenáša kľudne aj 10 dní a ak treba vyvolávame pôrod jemnými mechanickými metódami. V roku 2021 sme vyvolávali pôrod u žien po cisárskom reze 35 krát, z toho iba 3 mali cisársky rez, všetky ostatné porodili prirodzene.
    Schopnosť prirodzeného pôrodu v súčasnej dobe nie je iba o tele rodičky ale závisí na viacerých faktoroch, preto kolíše percento cisárskych rezov v slovenských pôrodniciach od 16 do 52% na rovnakej populácií rodičiek. Pritom výsledky novorodeneckej úmrtnosti aj chorobnosti sú rovnaké.