Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,438 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • krč

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor,ja som vam uz pisala,ze som tehotna a momentalne som v 32 t.t toto bude moj 3 porod a pri 2porode som dostala krč na ústa neviem prečo a ani moj gynekolog sa s tým ešte nestretol,vy ste mi tiež napisali,že neviete aký krč som dostala.preto by som sa chcela opýtat,či by nebolo lepšie zvoliť cisársky rez,aby sa niečo horšie nestalo pri pôrode,ved niektorým ženám praskne aj cieva na mozgu.cim som bližšie k pôrodu tym viac na to myslim preto vás prosím o radu.dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cisársky rez vo Vašom prípade je pre Vaše zdravie cca. 10x nebezpečnejší ako spontánny porod, a to v zmysle vzniku trombózy, rozpadu rany, infekcie a iných komplikácii. Preto by som určite volil spontánny porod.

Podobné otázky

 • Pôrod po Leep konizacii (CA cervixu)

  , Autor: Mama540

  Dobrý deň, som po Leep konizacii (CA krčka maternice 1.st. mi odstranili, na 2 kontrolách u onko gynekológa boli výsledky ASCUS), chcela by som len orientačne vedieť ci ženy po takejto diagnóze zvyknú porodiť normálne vaginálne, lebo som sa pýtala 2 gynekológov na názor a jeden tvrdí že nevidí dôvod rodiť cisárskym, že skôr sa prikláňa k sekcii vtedy ak by sa CA cervixu zistilo počas tehotenstva a druhy odporúča skôr cisárskym rezom, tak som trochu nerozhodna, lebo ja by som chcela skúsiť rodiť vaginálne, som v 31tt, inak všetko je ok. Viem, že nič nie je na 100%.Vopred ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na cisársky rez nie je dôvod, ak máte teraz ASCUS a pri LEEP bol odstránený karcinom kompletne, a ak Vám lekári povolili graviditu s tým, že ste vyliečená.
  Indikácia k cisárskemu rezu je invazívna rakovina maternice v čase pôrodu, a väčšinou sa vykonáva rovno aj odstránenie maternice. To u Vás nie je indikované.

 • Bolesť krížov

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň
  Som asi v 19tt. 2dni cítim bolesť krížov. Občas kŕče. Iné ťažkosti nemám. Môže to byť nízkou váhou, alebo úzkou panvou? U lekára som bola 11.5 Mám vyhľadať lekára? A ešte sa chcem opýtať ohľadom priberania. Je normále pribrať za týžden 800g , a to naozaj nejem veľa. Tlak nízky, bielkoviny v moči nemám. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  úzka panva je aboslútny nezmysel a tak trochu slovenský gynekologický folklór. Meranie panvy sa už nikde na svete nerobí, lebo to iba zbytočne stresuje ženy a nemá to žiadny klinický význam, často sa zbytočne kvôli tomu indikujú plánované cisárske rezy zdravým ženám a ničí sa tým ich ďalšie zdravie, nielen im, ale hlavne aj ich deťom.
  Čo sa týka bolestí krížov, tie sú veľmi časté, pretože sú zapájané nové skupiny svalov do udržania vzpriamenej polohy a potom vzniká svalovica a bolesti. Okrem toho sa rozvoľňujú klbne spojenia a mení sa celkovo postoj. Občasné krče aj v podbrušku môžu súvisieť s naťahovaním závesného aparátu maternice.
  Priberanie je individuálne, niekedy sa viac zadrží voda, takže sa tým netreba stresovať.

 • Pozit. streptokok, alergia na Pnc

  , Autor: tincatko

  Dobrý deň, chcem sa informovať. Dnes mi sestrička volala, že mi vyšiel pozit. streptokok. Som však alergická na penicilín a ampicilin, a tie atb sa vraj dávajú penicilinove. Je tam nejaká náhrada alebo sa robí sekcia? Na prvú kontrolu do nemocky idem až vo stvrtok, budem sa isto pýtať, ale vŕta mi to od rána hlavou. Som druhorodicka tak už mi idú scenáre hlavou, že čo ak mi tie atb ani nestihnú dat a dieťatko sa nakazí.
  Som aktuálne 36+5, od 30 tt som bola na rizikovom, pre skrateny krcok na 21 mm, pri zatlačení 9 mm. 2 týždne som bola hospitalizovana, a preliecovana aj na nejakú baktériu v moči. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  "alergiu" na penicilínové antiboitiká udáva pomerne veľa ľudí, pritom však viac ako 90% sa jedná o nesprávny údaj z detstva a nesprávne vyhodnotené vyrážkové ochorenie počas liečby penicilínom.
  Ak je to Váš prípad, že ste pri užívaní mala vyrážky, tak je úplne bezpečné podanie lieku zo skupiny cefalosporínov (napríklad cefazolín - vulmizolín), na ktorý je streptokok veľmi dobre ciltivý. Ak ste však mala v minulosti dusenie a vážny opuch tváre a dýchacích ciest, potom je potreba siahnuť po inej skupiny antiobiotík - napríklad po linkosamidoch (klindamycín - dalacín). V zahraničí sa u žien, ktoré udávajú alergiu na penicilín odporúča otestovať citlivosť na antibiotiká u zisteného streptokoka, aby sa zvolilo správne antibiotikum. Inak pozitivita streptokoka neznamená okrem podania antibiotík žiadnu zmenu v medicínskych postupoch, ak by sa aj nestihli podať, novorodeneckí doktori si odsledujú stav novorodenca a prípadne začnú včasnú liečbu u neho, ak by sa prejavila nákaza.

 • 33tt

  , Autor: Maigas

  Dobrý deň, aktuálne sa nachádzam v 33tt (32+4) a mám časté tvrdnutie brucha. Moja otázka znie, môže to spôsobovať skrátenie krčka aj ked okrem tvrdnutia nemam iné príznaky ako kŕče v podbrušku, bolesť krížov či tlak na konečník a spodok? A ešte sa chcem spýtať, občas mám časté nutkanie na močenie a tiež aj bolesť močovej rúry, môže to byť zápal? Nič mannesvrbi, nestipe... Ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tvrdnutie steny maternice v 33. týždni je normálny nález a nemusí signalzovať hroziaci predčasný pôrod. Ak máte bolesti pri močení (aj v rúre) je vhodné vyšetrenie, môže sa naozaj jednať o zápal močových ciest.

 • prenasanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcem sa spytat na 2 otazky.
  1. som v 39tt a uz 3tyzden mam stale nezmeneny vaginalny nalez, dr.vravi, ze porod urcite nehrozi.a ze budem prenasat. je to pravda? lebo podla mna sa nalez moze zmenit z hodiny na hodiny, z minuty na minutu, nie? a aj ked som teraz uzavreta, zajtra moze byt situacia ina, hlavne ked som 2rodicka..alebo sa mylim a da sa tak s urcitostou v 39tt povedat, ze budem prenasat?
  2. chcela by som pocut vas nazor, ci babske recepty , ako je sex , pitie ostruziny malinovej, teply kupel, dlhe prechadzky, skakanie na fitlopte, pikantne jedla...ci ozaj sposobuju urychlenie porodu, alebo su to len vedecky nepodlozene babske povery???
  dakujem pekne.
  Vanda

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1. nález sa može zmeniť a nie je vhodné pacientku dopredu strašiť
  2. snáď ten sex má nejaký význam, prostaglandíny v ejakuláte možu upravi´t nález na krčku, ale nie všetky štúdie to potvrdili.