Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,511 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Amniocenteza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    ..prepacte, ale musim este jeden dotaz....prave som sa dozvedela, ze netreba cakat na vysledky krvi, kym sa rozhodnem pre amniocentezu, lebo vraj tie mozu byt v poriadku a pri amniocenteze sa ukaze problem...t.j. neda sa vraj nimi riadit...naco sa teda robia ?!...je to pravda??!!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    skríning určí individuálne riziko genetického poškodenia plodu. A na základe rizika sa žena rozhodne, či chce alebo nechce amniocentézu. Tak to chodí v civilizovanom svete. Na Slovensku aj vďaka zhubnému vplyvu katolickej cirkvy genetický skríning a prenatálna diagnostika fungujú veľmi zle. Preto je aj záchytnosť genetických vád cca. 10x nižšia než inde.

Podobné otázky

  • Amniocentéza a nádcha

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň p.doktor,

    môžem podstúpiť amniocentézu keď mám trocha nádchu? Teplotu, kašel ani bolesť hrdla nemám, len smrkám. Hrozi dieťatku infekcia alebo nejaký iný problém?
    Nerada by som vyšetrenie odsunula lebo už som v 19.týždni tehotenstva.

    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak máte naozaj dôvod na odber plodovej vody, tak potom ju netreba kvôli nádche odložiť, lokálna infekcia horných dýchacích ciest neovplyvní riziko komplikácii.

  • Free - beta hCG

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň p.doktor,

    chcem sa Vás spýtať na Váš názor. Bol mi robený TRIPPLE-test. Hodnota AFP mi vyšla 32,200 kiu/L (1,17 MoM); uE3 1,430 nmol/L (1,12 MoM); PaPP-A 1,37 iu/L (0,89 MoM).

    Avšak vyšli mi abnormálne vysoké hodnoty total hCG a free-beta hCG a to:
    total hCG 119,493 kiu/L (3,68 MoM)
    Free-beta hCG 193 iu/L (3,93 MoM)

    Celkový screening mi vyšiel negatívny.
    Dávala som si robiť aj TRISOMY test ktorý tiež vyšiel negatívny.
    Genetik ma aj napriek tomu posiela na amniocentézu, ktorú sa bojím podstúpiť. Prosím poraďte mi, či je amniocentéza nevyhnutná a na čo môžu tak vysoké hodnoty týchto parametrov poukazovať.

    Je to moje prvé tehotenstvo, mám 33 rokov. Iné zdravotné problémy nemám ani nikto v mojej rodine.

    Ďakujem krásne za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    vyššie hladiny voľné beta hCG v krvi sú spojené okrem genetického postihnutia plodu aj s vyšším rizikom iných tehotenských komplikácií, ako je pôrod dieťaťa s nízkou váhou alebo predčasný pôrod, ale závisí aj na týždni, v ktorom sa hodnoty stanovili. Ak máte negatívny TRISOMY tak riziko najčastejších porúch v zmysle chybného počtu chromozómov je extrémne nízke. Bolo by vhodné prebrať s genetikom, čo konkrétne očakáva od výsledku amniocentézy, či nemá v pláne pátrať po nejakej aberácii, ktorá nie je zachytená trisomy. Navrhujem opakovanú konzultáciu a nech Vám genetik podrobne vysvetlí, prečo je podľa neho odber plodovej vody prínosný.

  • Toxoplazmoza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor,
    velmi pekne by som Vas poprosila o Vas nazor, pripadne o radu. Som v 15 tt tehotenstva. v 6 tyzdni mi brali krv, vysledky na toxoplazmozu som mala nasledovne: IgG 18 IU/ml. poz., IgM 1:2636 poz., IgA 22 AU/ml. hranicna hod., KFR 1:32. kedze hodnoty boli hranicne, v 10 tt mi zobrali krv znova a vysledky boli nasledovne: IgG 187 IU/ml. poz., IgM 1:3000 poz., IgA 117 AU/ml poz., IgG avidita 1,5%. gynekolog ma poslal na infekcne, kde mi doktorka doporucila amniocentezu, ktoru som odmietla a nasadila mi antibiotika ROVAMYCIN, ktory mam uzivat 3x denne po 3 tyzdne, potom 2 tyzdne pauza, potom znova 3 tyzdne uzivat, znova 2 tyzdne pauza... a takto az do konca tehotenstva co je este pol roka. za 3 mesiace mi povedala nech si dam znova spravit test a nech pridem na kotrolu. Doktorky som sa spytala ci po 3 mesiacoch uzivania ATB sa mi tie vysledky aspon upravia, povedala, ze nie. na otazku ci je naozaj nutne az pol roka uzivat ATB mi doktorka odpovedala "Tak sa pise v mudrych knihach". ATB som nebrala si 20 rokov, nakolko sa vzdy priklanam skor k homeopatickej liecbe pokial to je mozne, preto uzivanie pol roka ATB sa mi moc nepozdava. naozaj ta liecba je taka dlha? nepostacia prve 3 tyzdne? este by ma zaujimal Vas naozor, v jednom prispevku ste napisali, ze st enazoru, ze testy na toxo by sa mali zrusit, ze boli zrusene aj v Cechach. tento nazor ma zaujal, vedeli by ste mi prosim napisat, preco ste tohto nazoru a preco boli testy v Cechach zrusene? Taktiez by ste mi vedeli povedat, ci pri testoch moze vzniknut falosna pozitivita toxo bakterie s inou bakteriou?
    vopred velmi pekne dakujem za Vasu odpoved. Andrea

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    akútna toxoplazmóza v gravidite je veľmi zriedkavá, ale stále sa ešte vyskytuje. Z ekonomického hladiska je testovanie nerentabilné, lebo sa testuje obrovská neselektovaná populácia, a výskyt ochorenia je menej ako 10%.
    Vy ste však žiaľ zrejme ten jeden prípad, ktorý má tu smolu, že prekonal akútnu toxo v gravidite. Určite bola plne indikovaná amniocentéza, bola obrovská chyba ju neabsolvovať, dokaz toxoplazmy v plodovej vode pred 20. týždňom je najlepší ukazateľ možného poškodenia.
    Antibiotická liečba je plne indikovaná, parazit je citlivý na antibiotiká, tie sa dokonca ukladajú v placente a tvoria akoby ochranný štít pred infekciou. Homeopatiká sú nezmysel a zabudnite na ne.
    Teraz je určite potrebné sledovanie plodu ultrazvukom, či sa netvoria vápnikové usadeniny v mozgu, to je zlý ukazateľ a či plod symetricky rastie. Ak sa nenájdu ultrazvukové známky poškodenia, tak by mala byť prognóza pri dodržaní liečby dobrá.

  • zamlkly potrat

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry vecer, pan doktor. Mam na Vas par otazok...vcera som porodila v 18.tyzdni mrtvy plod...zistili mi to UZV, predtym mi robili posledny UZV v 13.tom, napriek tomu ze som mala pozitivny triple test aj pozitivny AFP test v 16.tyzdni. Nemyslite si, ze mi moj doktor mohol urobit ten UZV skor, kedze som mala zle triplle testy? Ktovie, ako dlho bol ten plod mrtvy, mohol byt aj 3 tyzdne...Myslim si, ze so ten hrozny porod mohla podstupit skor, keby sa viac staral...co si tom myslite?
    Potom sa chcem opytat, ako je to mozne, ze som mala dieta s nejakou tazkou vadou, nikto v nasej ani manzelovej rodine nemal ziadne vady ani v tretom kolene...ja mam tiez jedneho krasne zdraveho synceka, ktoreho som rodila u Vas na BUlovke a chvilku aj za Vasej asistencie :) A este posledna otazocka: kedy mozem znovu otehotniet? po pol roku? A aku mam sancu ze to bude opat krasne zdrave dietatko...Dakujem Vam pekne za odpovede. Daniela.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak ste mala pozitívne testy, bolo potrebné genetické vyšetrenie a amniocentéza. Inak nie je veľký rozdiel medzi potratom v 16. a 18. týždni - dokonca v 18. týždni to može byť ľahšie, lebo maternica je citlivejšia na hormóny.
    Genetická vada je často vecou náhody, vajíčko nebolo zdravé, alebo spermia nebola v poriadku. Nie je potrebné sa stresovať, počkáte pol roku a znovu možete otehotnieť.

  • genetika

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, chcela by som sa opytat ci preplaca poistovna geneticke vysetrenie ak sa v rodine vyskytlo ochorenie svalova dystrofia ( dieta mojej sestry ) ?
    Pripadne, ak nepreplaca poistovna je mozne si on poziadat a zaplatit si ho?
    Stacia odbery krvi oboch partnerov? alebo treba robit genetiku embrya? alebo az genetiku plodu (amniocenteza)?
    Dakujem za odpoved!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    áno určite by to mala poisťovňa hradiť, je na to dovod.
    Nech Vás gynekolog pošle na genetickú konzultáciu, genetik stanoví riziko a podľa toho určí vyšetrenia.