• zamlkly potrat

    Dobry vecer, pan doktor. Mam na Vas par otazok...vcera som porodila v 18.tyzdni mrtvy plod...zistili mi to UZV, predtym mi robili posledny UZV v 13.tom, napriek tomu ze som mala pozitivny triple test aj pozitivny AFP test v 16.tyzdni. Nemyslite si, ze mi moj doktor mohol urobit ten UZV skor, kedze som mala zle triplle testy? Ktovie, ako dlho bol ten plod mrtvy, mohol byt aj 3 tyzdne...Myslim si, ze so ten hrozny porod mohla podstupit skor, keby sa viac staral...co si tom myslite?
    Potom sa chcem opytat, ako je to mozne, ze som mala dieta s nejakou tazkou vadou, nikto v nasej ani manzelovej rodine nemal ziadne vady ani v tretom kolene...ja mam tiez jedneho krasne zdraveho synceka, ktoreho som rodila u Vas na BUlovke a chvilku aj za Vasej asistencie :) A este posledna otazocka: kedy mozem znovu otehotniet? po pol roku? A aku mam sancu ze to bude opat krasne zdrave dietatko...Dakujem Vam pekne za odpovede. Daniela.

    Dobrý deň,
    ak ste mala pozitívne testy, bolo potrebné genetické vyšetrenie a amniocentéza. Inak nie je veľký rozdiel medzi potratom v 16. a 18. týždni - dokonca v 18. týždni to može byť ľahšie, lebo maternica je citlivejšia na hormóny.
    Genetická vada je často vecou náhody, vajíčko nebolo zdravé, alebo spermia nebola v poriadku. Nie je potrebné sa stresovať, počkáte pol roku a znovu možete otehotnieť.