• kyretaz-upt

    Dobry den.Ja sa chcem spytat kyretaz a interupcia je to iste alebo je v tom niaky rozdiel?..A stava sa casto ze zena ostane po nej neplodna?..Musela som absolvovat interupciu pred 2 rokmi,po zakroku som nemala ziadne problemy..je tu velka sanca ze ostanem po nej neplodna?:-/ dakujem za odpoved

    Dobrý deň,
    je vhodné urobiť v pojmoch trošku poriadok.
    Potrat (abortus) je ukončenie tehotnosti (umelé alebo samovoľné) pred dosiahnutím životaschopnosti plodu.
    Interupcia (interrruptio) je umelé ukončenie tehotnosti (vlastne umelý potrat) buď z lekárskej indikácie (vada plodu, choroba matky) alebo zo sociálnej indikácie - prianie rodičky
    Spontánny potrat (abortus spontaneus)- je samovoľné vypudenie časti plodu
    Zamĺkly potrat (Missed abortus) je úmrtie plodu v maternici, bez vonkajších prejavov (bez krvácania)
    Pri všetkých týchto indikáciách sa a ko výkon robí "kyretáž" = čistenie = výškrab = revizia dutiny maternice
    Takže Interupcia je názov pre umelý potrat pri ktorom sa robí výkon kyretáž.
    Riziko neplodnosti po výkone je malé.
    Inak nazov interupcia = prerušenie je nepresný, ide o ukončenie a malo by sa to volať terminácia.