• zápal krčka maternice

    Dobrý deň!
    Už rok sa snažíme otehotnieť, no nedarí sa. V novembri som bola prvykrat u gynekologa a zistili mi ťažký zápal krčka maternice (endo. aj exo.), ktory bol prelieceny antibiotikami. Kultivacia zo steru bola v poriadku. Na kontrolnom vysetreni v marci bola ta ista diagnoza: tazky zapal krcka maternice, ale vraj len exo. Kultivacia v poriadku. Dostala som vaginalne capiky Betadine.
    Na internete som sa docitala, ze nelieceny zapal moze prejst az do zapalu maternice, vajecnikov a vajickovodov. Neviem odkedy som mala tento zapal, lebo odjakziva som mala vytok z posvy - zltobiely alebo bledohnedy. Myslela som si, ze je to normalne. Toto je u mna jediny priznak zapalu. Vraj taketo zapaly mozu byt casto aj bezpriznakove.
    Ako mam teda vediet, ze som zdrava? Nemohol takyto nelieceny zapal prejst vyssie a sposobit neplodnost?

    Dobrý deň,
    mala by ste byť Vy aj partner preliečená antibiotikami, najlepšie nejakou dvoj až troj kombináciou (mne sa osvedčil Ciprofloxacín a Klaritromycín, prípadne k tomu ešte Metronidazol). Liečba by mala trvať minimáílne mesiac a na začiatku (7 dní) by ste sa mali vyvarovať styku.
    Okrem rizika zápalu vajcovodov a ich nepriechodnosti aj samotný zápal krčka može sposobovať zvýšené vychytávanie spermii a tzv. cerviálnu neplodnosť.