• treti cisarsky rez

    Dobry den,
    chcela som sa spytat na mozne rizika pri dalsom tehotenstve, kedze predchadzajuce dve boli ukoncene cisarskym rezom. Prve dieta sa cisarskym muselo narodit pre nepokracujuci porod, mala som aj uzsiu panvu a mala bola velka (53cm, 4200g) Do roka sa mi narodila druha dcerka, tam sa bali, aby nepraskla maternica, i ked podla sona bola v poriadku, no radsej mi spravili cisarsky.
    Je mozne mat dalsie dieta behom 2 rokov od narodenia druhej dcerky? Nemoze sa s maternicou nic stat? Zahojena je dobre. Preco sa u nas neodporuca viac tehotenstiev po cisarskom? Ake mozu byt behom tehotenstva komplikacie?
    Predom Vam dakujem za odpoved.

    Dobrý deň,
    pri opakovaných cisárskych rezoch, hlavne ak boli blízko pri sebe, narastá riziko rozostúpenia sa jazvy na maternici. Okrem toho sú aj iné riziká, umiestnenie plodu do jazvy, prerastenie placenty v jazve a tak.
    Preto je tehotnosť považovaná za rizikovú a je vhodné dokladné ultrazvukové sledovanie. Spontánny porod sa po dvoch cisárskych rezoch doporučuje iba výnimočne.