• Toxoplazmóza, listerióza

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať tak teoreticky alebo informatívne. Môže oslabená imunita (napr. po covide) zvýšiť rizko prenosu toxoplazmózy alebo listeriózy na plod cca do 5tt pri prvotnej nákaze ženy týmito baktériami alebo organizmami? Alebo takto oslabená imunita na to vplyv nemá? Ďakujem

    Dobrý deň,
    myslím si že oslabená imunita nemusí mať vplyv na prenos infekcie na plod. Riziko prenosu ovplyvňuje veľmi veľa faktorov, hlavne veľkosť tzv. bakteriálnej nálože, teda koľko sa dostalo baktérií a prvokov do tela matky.
    Samozrejme výrazne znížená imunita, napríklad u AIDS môže spôsobiť reaktiváciu aj skrytej infekcie, ale to je iná kapitola.