Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,138 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Duphaston

  , Autor: romana699

  Dobrý deň. Pán doktor,prosím Vás o radu. Moj lekár mi predpísal Duphaston tbl. na úpravu menštruačného cyklu. mám ho brať na 16 deň od menzesu 10 dní 2x1 tbl. Na 24 deň som dostala slabé špinenie a na 28 deň som dostala silnejšiu menštruáciu. Duphaston berium prvý mesiac. Poradte mi od ktorého dňa si mám vypočítať Duphaston, či od 24 alebo 28 dňa.Ďakujem za radu a prajem pekný deň.

Podobné otázky

 • Som tehotná?

  , Autor: Ria12

  Dobrý deň, poslednú menštruáciu som mala 7.2., cyklus mám dlhý 35 dní, nasledujúca menštruácia má byť 14.3. a beriem duphaston. Od 24.2. ma bolia prsia (nikdy predtým ma ešte neboleli), taktiež ma začala po večeroch páliť záha, v podbrušku pociťujem akoby menštruačné kŕče, som veľmi unavená a cítim sa byť nachladená. V posledných dňoch som si spravila 5 tehotenských testov a všetky mi vyšli pozitívne. Nedávno som si zlomila ruku a som po dvoch operáciách a tento týždeň mi začalali rehabilitácie a potrebujem potvrdiť alebo vylúčiť graviditu aby nenastala kontraindikácia s procedúrami. Problém je, že na gynekologickej ambulancii mi dali termín na vyšetrenie až o tri týždne. Volala som tam dneska opäť a prosila som ich o skorší termín vzhľadom na situáciu a sestrička mi povedala, že musí mi meškať menštruácia inak ma nevyšetria, že hcg môžem mať zvýšené z ovulácie, že pozitívny test ešte nič neznamená a že iné ženy nato prídu až v neskorších mesiacoch a dovtedy fungujú normálne. Lenže ak je tu možnosť, že naozaj som tehotná, tak nerozumiem prečo mi nemôžu spraviť aspoň krvný odber ešte pred termínom očakávanej menštruácie. Tie rehabilitácie sú pre mňa dôležité aby som mala čím skôr ruku plne funkčnú a mohla sa vrátiť do zamestnania ale na druhej strane prečo by som mala zbytočne ohrozovať plod ak je tu možnosť, že som tehotná. Tiež nevylučujem možnosť, že som mohla otehotnieť ešte pred poslednou menštruáciou počas januára. Zatiaľ sa neteším predčasne aby som nebola sklamaná ale neviem ako mám postupovať, na rehabilitaciach som dneska oznámila možnú graviditu ale potrebujú k tomu lekárske potvrdenie. Mám skúsiť ísť za obvodnou lekárkou alebo na pohotovosť?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám vyšiel pozitívny tehotenský test, tak ste tehotná. Nič to však nehovorí o tom, či je tehotenstvo správne uložené v maternici alebo či je prosperujúce, to sa potvrdí ultrazvukom cca. 6. týždňov od vynechania menštruácie. Je zaujímavé, že sa nechránite, ak nemáte vyriešený zdravotný stav.

 • dovolenka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  uvedomujem si, že možno môj problém je oproti ostatným banálny, ale predsa. V dňoch 15.9.- 26.9.2011 idem s priateľom na dovolenku. Poslednú normálnu menštruáciu som mala 3.8.2011, čiže ďalšia mi mala prísť 31.8.2011, čo by bolo úplne v pohode, do dovolenky by som stihla odkrvácať, avšak mne zvykne menzes meškať niekedy aj 14 dní. ta som sa chcela poistiť a išla som na sono, kde mi lekárka videla dominantný folikul, ale nevedela povedať, či a kedy dozrie a budem mať ovuláciu, to bolo minulý štvrtok, čiže 18.8.2011 a tak sme to poistili a pichla mi agolutín. čiže som mala tú menštruáciu teoreticky dostať normálne podľa cyklu. ale ja som začala krvácať už včera, 22.8., nerozumiem tomu a vlastne ani neviem, čo teraz, aby som sa vyhla menštruácií na dovolenke. ak by som rátala, že je to normálne menštruácia, tak ďalšiu by som mala dostať práve na dovolenke. môžete mi poradiť ako sa jej mám vyhnúť? a najlepšie tak, aby som nemusela celú dovolenku brať Norethisteron alebo nejaký podobný hormón? resp. prečo som začala krvácať už 4. deň, po injekcií?

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím, že to nebol úplne nalepší nápad. Podaním Agolutinu sa zvýšila hladina gestagénov, po jeho rozložení klesa a vy ste začala krvácať. Miesto Agolutinu ste mala radšej brať niekoľko dní gestagény kontinuálne (napríklad Duphaston, Proveru) a vysadiť pred menštruáciou. Alebo najlepšie, nemalo sa podať nič.
  Teraz už Vám neviem poradiť, lebo nie je jasné, ako dlho budete krvácať, či Vaše žlté teliesko zanikne, alebo bude udržovať nejakú hladinu gestagénov až do konca cyklu.
  Asi by bolo najlepšie nechať to teraz tak, a od nejakého 5.9.2011 začať brať Norethisteron 2x1 tbl až do konca dovolenky.

 • problémy s menštruáciou

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň!Mám 30 rokov. cca pred 6 rokmi som začala mať problém z vynehanim menštruácie, bolo že som nemala 3-4 mesiace.Vtedajšia pani doktorka mi tvrdila že je to hormonálny problém. Liečila ma všeliakymi liekmi. Druhý doktor tvrdil že mi nefunguje jeden ženský hormon(ďalej to nerozvijal) a pri opakovaných ultrazvukoch,že nemám z čoho mať menštruáciu. Liečil ma z Duphaston-nom asi 3 roky. Podľa endokrinológa pred 2 rokmi a aj toho roku nemám žiadné hormonálné problémy.Pred rokom po skoro 6 týždňovom krvácani ma vyčistili (miestami cistické endometrium) a odvtedy už iba s inekciou som dostala menštruáciu každé 2 mesiace.Tohto mesiaca som prvýkrát dostala bez inekcie a trvá to už 17 deň(slabšie krvácanie ,špinenie).Nasadili mi Duphaston.Podľa terajšieho doktora tieto problémy nie sú hormonálné ale kvôli mojej obezite(140kg).Keď sa to všetko začalo mala som o 30 kg menej.A aby som nezabudla vždy som priberala od homonálných tabliet...Chcela by som vedieť Váš názor!!Bola dlhoročná liečba s hormonmi potreba?Čo ďalej?Či mám vyhladať iného špecialistu?A že pri takýchto problémoch budem môcť mať ďalšie dieťa (skúšame 3,5 roka)? Vopred Vám ďakujem za odpoveď!!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  príčinou toho všetkého je naozaj obezita. Musíte schudnúť, dovtedy ani nepremýšľajte nad tehotnosťu, pri Vašej váhe by Vám hrozila smrť.
  Porodný stol má nosnoť 150 kg, ak by ste ešte v tehotnosti pribrala, tak by Vás ani nemali kde porodiť.
  Určite vyhľadajte špecialistu obezitológa, ste vážne chorá a je potreba s tým niečo urobiť. Kým neschudnete na aspoň približne ideálnu hmotnosť (neviem aká ste vysoká) tak je tehotnos´t nepravdepodboná.

 • Duphaston a vysoká teplota hneď po MS

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  mám jednu otázku ohľadom vysokej teploty hneď po MS. Duphaston beriem len od 13.1. tohto roku a Dr. mi ho dala na 21. - 25. DC s tým, že ak mi bude pekne chodiť MS, skráti mi to na 23. - 25. DC. Beriem jednu tabletku ráno a druhú večer.
  Prvú tabletku som vzala 13.1. (no to som už bola 22.DC) a poslednú 16.1. MS došla pekne tak, ako mala (20.1.) a bola slabá. Skončila mi 24.1., no nejako sa mi to zblblo a 31.1. mi prišla znova. Potom som znova brala tabletky (9.-13.2.) a MS prišla pekne tak, ako mala (od 16. do 20.2.). V marci som brata tabletky od 8. do 12.3. a MS prišla 16. (do 19.). Potom som šla v apríli k Dr., že mi pekne chodí MS a ona mi to skrátila na tie tri dni. Prvú som vzala 7.4. a poslednú 9.4.
  (dúfam, že ešte nemáte chaoz zo mňa:) )
  Podľa fertilitytriend.com mi OVU vyšla na 29.3 10.4. sme mali s priateľom sex, no zatial mimino mať nemôžme kvôli mojej škole (aj keď po ňom obaja veľmi túžime a ja by som ho hrozne chcela ), takže sme si dávali pozor ( tak na 50%, lebo u nás slovo kondóm nič neznamená ).. MS mi však prišla o deň skôr, ako mala (12.4.), no bola dlhšia, ako tie pred tým ( skončila mi 18.4.). A či bola silná? No tak prvý deň stredná, druhý silná, 3 -4 znova stredná a potom slabá (dúfam, že viete, ako to myslím:) ). Prvý deň po MS som zaspala, takže som BT nemerala, no deň po tom (20.4.) som namerala 36,9 a dnes ráno (21.4.) tiež. BT meriam o 5:30 ráno, takže pokiaľ dobre viem, tak skoro ráno zvykne byť BT nižšia, ako keby som si ju merala neskôr.
  Je normálne, aby bola teplota pár dní po skončení MS taká vysoká? Mohlo sa stať, že sa nám podarilo miminko?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to celé nezmysel, dieťa neplánujete, tak si dajte napísať antikoncepciu. Upraví Vám cyklus a halvne neotehotniete neplánvoane. Až sa rozhodnete mať die´ta, vysadíte antikoncepciu a budete normálne pohlavne žiť a otehotniete.
  nechápem všetko okolo, je to najlepšia cesta ako prísť k psychogénnej neplodnosti.

 • pomale stupanie HCG

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, pan doktor.
  Mam na Vas jednu dlhu otazku, uz som Vam raz davno pisala...Mam za sebou 2 bezproblemove tehotenstva (porody 12/2005 a 03/2007) a nasledne 2 zamlknute potraty (16.tt- 06/2009, 6.tt- 05/2010).Zacalo sa to vzdy jemnym spinenim, potom bol plod mrtvy, takze ma obidva razy cistili. Hladala som aj pricinu, nenasla sa, bola som na vysetreniach a na hematologii mi vysli mozne problemy so zrazanim- predispozicia na trombozu- homozygot PAI-1 4G/5G, heterozygot MTHFR A1298C, nasledne tehotenstvo sa malo sledovat aj na hematologii.
  Teraz som zasa tehotna a zasa problemy. 1.12. som mala poslednu menstruaciu a 30.12. mi vysiel pozitivny tehotensky test, ale velmi slabucka ciarka.
  Zacala som zasa slabucko spinit hned po 2 dnoch od testu, tak som sla v nedelu 2.1.na pohotovost. Tam mi robili UZV - vtedy este negat. a aj zistovali HCG v krvi. Tie hodnoty boli vraj na hranici, takze sme cakali na dalsi narast. Hospitalizovali ma v nemocnici, dnes 7.1. ma prepustili.
  Od pondelka vecera mi uz aj pichali nizkomolekularny heparin a beriem duphaston. Mali podozrenie na mimomatern. tehot., pri dnesnom vaginalnom UZV zistili, ze v maternici je drobny gestacny vak.
  HCG v krvi-
  2.1.- 329. – hodnotilo jedno laboratorium,
  Dalsie tri odbery boli zasa v inom laboratoriu, ich hodnoty boli:
  3.1.- 304
  5.1.-349
  7.1.- 389

  V pondelok idem na odber krvi na HCG znovu, vraj sa to potom bude riesit.
  Po svojich skusenostiach uz nechcem nic riesit skor.
  Ja som totiz uz v nemocnici nespinila, ani nemam ziadne problemy, citim sa v pohode. Stale budem brat aj duphaston a aj injekciu proti zrazaniu.

  Chcela by som vediet Vas nazor, ako dlho je mozne vyckavat a ci je mozne, ze HCG naraz prudko stupne a uz to bude dalej normalne. Pripadne, ci su nejake rizika.

  Dakujem za Vas cas a odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak objavili vnútri maternice gestačný váčok, je už nebezpečenstvo mimomaternicovej gravidity minimálne, preto nie je potreba nič podnikať, stačí počkať 14 dní a zopakovať ultrazvuk.