Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Krvné testy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, všade čítam o prvotrimestrálnom skríningu, tripple testoch... ale musím sa priznať že je to trochu mätúce pre mňa. Čakám druhé dieťa - pri prvom mi skríningy neboli robené, iba odber na AFP..to bolo v poriadku, tak som sa ani nad možným poškodením dieťaťa nezamýšlala. Teraz však pri odbere krvi v prvom trimestri dala doktorka urobiť aj PAPP a free beta hcg - hodnoty mi vyšli papp znížené a beta hcg zvýšené. Žiadne sono mi robené nebolo, lebo by mi že vraj nemali kde vyhodnotiť riziko poškodenia?! MUDr povedala, že u nás je toto vyšetrenie, aj odbery ešte len "v plienkach" a že samostatné hodnoty nič neznamenajú (laboratórium začalo robiť papp a free beta hcg ešte len pred časom). Potom v 14 tt som bola na sono, kde zmerali iba dĺžku bábätka, aby vedela určiť týždeň tehotenstva na odbery - AFP som mala v norme, HCG mierne zvýšené. Pre istotu ma poslala na genetické vyšetrenie do iného mesta - tu mi bol urobený podrobný ultrazvuk, morfologia plodu (bez zjavných patologii), následne bolo určený podľa BPD 36 (17tt), podľa FL 24,7 (17/3 tt), AC 10,69 (16/4tt) presný termín (podľa odberu ktorý mi robila moja mudr tam bol rozdiel cca 5-7 dní) - genetička mi urobila druhý odber krvi - dala urobiť skríning, riziko vyšlo na DS 1:417 a na iné vady (rázštepy...) 1: 6677. Keď som volala, tak hovorila že je to OK, že ona tomuto laboratóriu verí a nemám predispozíciu ísť na odber plodovej vody. Ja som potom doma dlho uvažovala či ísť, alebo neísť, nakoniec som sa rozhodla pre amnio, ktorú som absolvovala minulý týždeň. A teraz sa chcem spýtať, či bývajú niekedy tieto hodnoty krvi falošne pozitívne, alebo či má zmysel hodnotiť každú hodnotu samostatne? Genetička tvrdí, že samostatné hodnoty nie sú vôbec smerodajné. Tak teraz pevne verím a dúfam že všetko bude v poriadku....

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    Váš príspevok ukazuje chaos a neporiadok v tehotenskom skríningu na Slovensku. V Čechách bol pred rokom prípad úmrtia ženy na otravu krvi po amniocentéze, bavilo by ma, či Vás o takejt možnosti informovali predtým, než Vám spravili zbytočnú amniocentézu.

Podobné otázky

  • Kojenie a bolesti

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, mám,15.mes.3.dieťa a aj ďalšie dve deti sú ešte školkári, chcem sa opýtať keď kojím či môžem vplyvom hormónov pociťovať častejšie bolesti kostí, kĺbov, šliach,príp. či stále môžem zadržiavať nejakú vodu v tele, nikdy som s tým nemala predtým problém,, bolesti sú striedavé,je to celková záťaž aj nosenie dieťatka a nemám priestor zatiaľ niečo cvičiť, pociťujem aj zášklby svalov, pichanie v nohách, či mi viete odporučiť nejaké vitamíny, krvné testy mám ok, ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dojčenie je záťaž na organizmus, predovšetkým na metabolizmus vápnika, čo by sa mohlo prejavovať uvedenými príznakmi. Skúste si nasadiť D vitamín (hoci teraz máme dostatok slnka, a nemal by byť s tým problém). Zvýšte aj príjem mliečných výrobkov, ideálne jogurty a iné probiotické výrobky.

  • downov syndrom

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, pan doktor. Vazim si Vasich rad, nakolko aj mne ste dobre poradil a uistil ma, ked som mala problemy. Teraz vas prosim o radu pre kamaratku. Narodilo sa jej babatko s downovym syndromom. Vysledky triple testu mala negativne, sono pocas celeho tehotenstva tiez. Len v 8.mesiaci jej povedali, ze ma kratsiu nozicku, no hned to lekar aj nejak zahovoril, ze aby sa nad tym netrapila. Pred koncom tehotenstva ju prikazali sledovat na sone, pre znizenu funkciu placenty, aby popr. mohli spravit cisarsky, ak by nieco nebolo v poriadku. Ale v 38.tt sa jej spontane podarilo porodit dievcatko. Teraz sme z toho vsetci v soku. Srdiecko ma vraj zdrave, caka na sono hlavicky, krvne testy jej na 100% potvrdenie downovho syndromu budu robit o 3 tyzdne. Da sa teda s istotou podla vonkajsich znakov povedat, ze to babatko ma downov syndrom? Alebo je este nadej, ze sa pomylili? Doteraz som sa stretla s opacnou skusenostou - pozitivne testy a dieta zdrave. Velmi Vam dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    triple testy v tehotnosti iba stanovujů riziko Downovho syndrómu, nie ho na 100% vylučujů. Napríklad riziko 1:1000 berieme ako negatívny výsledok, ale jedna z žien s 1000 ktoré majů rovnaký výsledok bude mať dieťa s Downovým syn. 100% istotu dá odber plodovej vody na geneticků analýzu, ale je tu riziko 1:200, že po odbere dôjde k potratu, preto sa rutinne odber nerobí.
    Známky DS u novorodenca môžu byť nenápadné, že sa na to prijde až neskoršie a naopak, aj zdravé dieťa môže vzhľadom pripomínať postihnuté, okrem toho existujů aj tzv. mozajky, kedy má dieťa postihnuté iba určité percento buniek a ostatne má zdravé.

  • problemy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den!
    som v 10 tyzdni tehotenstva a robily mi krvne testy ktore vysly:BWR-pozitiv a TPHA-negativ.Neviem aky je rozdiel medzi BWR a TPHA.bola som u kozneho lekara ktory mi odobral este raz krv a poslal do Kosic mam cakat mesiac na vysledky.Keby to bolo nahodou pozitivne tak by som sa liecila 21 dni.No velmi sa bojim o dietatko moze to mat vrodene?ake rizika su pre moje dieta...neviem co robit som zufala.je chranene do urciteho mesiaca niakym vakom?Prosim o radu a vysvetlenie...dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    BWR je nešpecifický test na sifylis a býva pozitívny aj u iných ochorení, či stavov, ak by ste mala syfilis, tak budete preliečená a o plod sa nemusíte obávať.

  • krvné testy a klimakterium

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aké sú približné hodnoty hormónov v krvi , ktoré potvrdzujú menopauzu. Môžu sa ešte striedať ovulačné a anovulačné cykly?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    áno možu sa striedať ovulačné a anovulačné cykly. Presné hormóny sa nedajú napísa´t, lebo každé laboratŕoium má iné referenčné hodnoty, obecne platí, že v menopauze sú vysoké hladiny FSH a nízke hladiny estrogénov.

  • Anembiomola, poškodené plodové vajce, nehydatidózna mola

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať čo je to anembriomola, prečo k tomu dochádza,čo je príčinou, ako sa dá tomu predísť, respektíve čo urobiť preto aby ďalšie tehotenstvo bolo úspešné! Mám 39 rokov mám jednu 18 ročnú dcéru,koncom decembra som otehotnela, všetko bolo v poriadku, myslím tým krvné testy, výtery.
    Vo februári bolo všetko OK. Keďže mám vyšší vek tak som v 12 týždni išla na prvý ultrazvuk NT bol zameraný na genetické testy-merania. bolo to 8.3.2011 a tam mi zistili anembriomolu, nechali si ma v nemocnici Košiciach-Šaci urobili kyretáž. Na prepúšťacej správe ešte boli diagnózy poškodené plodové vajce a nehydatidózna mola. Teraz som už psychicky na tom lepšie preto hľadám obšírnejšie odpovede. Rada by som bola ešte tehotná a chcem pre zdravie toho malinkého urobiť všetko. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    anembryomola je nesprávny názov pre anembryon. Je to tzv. plodové vajce, kde sa nevyvinie plod. Najčastejšou, respektíve takmer jedinou príčinou je genetická vada, ktorá najčastejšie vzniká náhodne (vyhrala nezdravá spermia, ovulovalo nezdravé vajíčko) alebo je to dosledok skrytej genetickej choroby rodičov (extrémne zriedka).
    Nič sa proti tomu nedá robiť, je to vec náhody a je to neovplyvniteľné, až 20% gravidít podobne dopadne.
    Vo Vašom prípade mi to však na diagnozu anembryon nesedí. Ak ste mala potvrdený živý plod v maternici v 8. -9. týždni a v 12. tam už nebol, tak to nie je anembryon ale normálny zamlknutý potrat. Ale je to jedno, aj pre to platí to čo som uviedol vyššie.