Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,520 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • tiky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán doktor.
    Moja otázka bude možno trošku odlišná od tých ostatných a možno ani celkom nesúvisí s tehotenstvom, ale práve preto sa obraciam na vás ,aby ste to posúdili, a zároveň mi poradili.
    Toto je moje druhé tehotenstvo, som v 21 tt, a už tretí deň pociťujem v oblasti nad pupkom asi dva-tri prsty, ale viac v pravo tiky, nie na povrchu pokožky, ale vnútri v brušku.CHcela by som od vás radu, pretože neviem či to nejako súvisí s maternicou, nie som si istá ,či už dosahuje tak vysoko,tieto tiky viac pociťujem pri ležaní, dosť ma to znepokojuje, pretože v prvom tehotenstve som také nič nepociťovala, nie sú to pohyby bábetka, to viem určite. Môže to súvisieť napr. s nervozitou? ( podvedome, strach o dieťa, apd.?) Ďakujem vám za radu a za pochopenie.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ide zrejme o tzv. fascikulácie, zášklby častí predných brušných svalov. Nie je to nič vážne, ide o zvýšený prenos vzruchov medzi nervom a svalom, nič nehrozí, nemusíte sa stresovať.

Podobné otázky

  • Nekompletný uterovaginalny prolaps

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den p. profesor. Mam 52 rokov a o desať dni by som mala podstúpiť operačný zákrok LAHV+SE bilat, eventuálne AE (cysta)+plastiky. Mam zníženú imunitu, syndróm dráždivého čreva a na genitaliach opakovane tvorbu abscesov. Bohuzial z okolia ma ženy strašia ako po operácii nastanú este väčšie problémy s inkontinenciu, možné komplikácie poranenia močového mechúra, čriev, ciev. Mam neskutočný strach. Chcem sa spytat ci sú takéto komplikácie časté, aj vzhľadom k môjmu zdravotnému stavu.(čreva, slabosť cievnych stien). Či radsej nepristúpit na nosenie pesaru a cvičenie panvoveho dna. Dakujem za Vas čas a odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    peroperačné komplikácie pri LAVH nie sú časté, výkon sa obvykle hojí veľmi pekne a pomerne rýchlo, často púšťame pacientku domov už 3. pooperačný deň. Dráždivé črevo nemá na výskyt komplikácii vplyv. Pesar nie je vhodná metóda, dáva sa predovšetkým vážne chorým ženám, pre ktoré je operácia neprípustná.

  • rast prs

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den. Mam 24 rokov mam dvojrocneho syna pred porodom som mala pekne prsia a plne nie moc velke ale take akurat a po porode sa mi uplne zmensili pritom som ich stale mala bujne teraz ich mam ako stara dama chcem sa opytat existuje nieco co by mi ich zase zvacsilo okrem plastiky? Brala som aj antikoncepciu no ta mi nepomohla prosim poradte mi. Dakujem

  • fetálna medicína

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, mala by som otázku, dúfam, že mi budete vedieť pomôcť, alebo ma aspoň správne nasmerovať. Chcela by som sa poradiť v oblasti klinickej genetiky, alebo aspoň, fetálnej medicíny, na internete som žial nenašla genetickú ani fetálnu poradnu, kde by som zadala otázku a odborník by na ňu odpovedal, tak to skúsim aspoň takto. Mám 28 r. a endokrinologickú diagnózu SGA. Jedná sa o nedostatok rastov. hormónu. Mám 149 cm. Jedná sa u mňa o neliečenú diagnózu SGA. Mám syna, ktorý má 2,5 r. a už sa aj uňho začína ochorenie prejavovať. No uňho sa dá liečba ras. hormónom ešte aplikovať. Čiže gén, ktorý bol aj u mňa nositelom tohto ochorenia zdedil môj syn. Okrem toho je tu diagnóza celiakia, kotrú tiež po mne zdedil génom.

    Moja 1 otázka však je, či existuje prenatálny, genetický skríning ktorý by bol určený na špecifické druhy diagnóz? Chceli by sme s partnerom aby neostal syn jedináčikom, no priznám sa mám obavy. Chcela by som totiž aby prípade ďalšie tehotenstvo pokračovalo ďalej aj po 12 týždni len za tých okolností, že sa jedná o zdravý plod bez týchto tvoch spomýnaných diagnóz. Bolo by toto možné?

    Moja 2 otázka je či je možné zistiť presne ktorý gén je nositeľom diagnózy. Napr. vyšetrí sa genofond matky, genofond dieťaťa a spraví sa záver napr áno tento a tento konkrétky gén s takýmto číselním označením je nositeľom genetic informácie diagnózy a áno dieťa gén zdedilo. Či je napríklad takéto niečo už v denšnej medicíne možné.
    Veď všetci vieme, že aj takí epileptici sa tiež snažia mať svoje potomstvo, zdravé bez epilepsie, hemofilici tiež zdravé potomstvo bez hemofílie atď. Predpokladám, že viete na čo sa pýtam. Nepočula som totiž na slovensku o žiadnych odborníkoch na fetálnu medicínu, existujú na toto nejaké centrá? Myslím si že pravdepodobnosť zdedenia SGA alebo celiakie buďe v ďalsom tehotenstve vyššia ako pravdepodobnosť napríklad dawnovho s. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    určite je potrebné dokladné genetické vyšetrenie. Doležitá je aj Vaša anamnéza, či sa jedná o tzv. mutáciu de novo alebo je to u Vás v rodine časté ochorenie.
    Doležitý je sposob prenosu, je viac možností, dominantný, recesívny, polygénový. Je to pomerne zložitá otázka a je doležité zistiť, či je možnosť to nejako ovplyvniť, alebo či všetci Vaši potomci budú postihnutí. Ak by existovala možnosť predporodnej prípadne predimplantačnej diagnostiky, tak je to možné aj nejako u Vašich potomkov ovplyvniť.
    Takže navštívte genetika, on si by mal zistiť akým sposobom sa Vaša choroba prenáša a navrhnúť možnosť opatrení.

  • menstruacia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den.Chcem sa opytat ci je normalne,ze od zaciatku kedy mi menstruacia zacala v 14 rokoch,som ju mala dost bolestivu a pri menstruacii mi okrem krvi vychadzali krvne zrazeniny niekdy aj vacsie kusky a preto ma asi aj tak dost boleo brucho dalo by sa povedat,ze som mala az dost velke krce a bolest v chbrovej oblasti priblizne tak kde su ladviny.No asi pred pol roko bolesti zacali ustupovat krvnych zrazenin mam coraz menej a pri poslednej menstruacii som nemala ziadne a ani ma vobec brucho ani chrbat.Moze to byt tym,ze v ten mesiac som pila taky zesky caj a boli tam roze bylinky alchemilka,rebricek,mysi chvostik a ets etri bylinky no neviem ake,ale pila som en jeden denne aj ked sa mozu byt az 3 denne.Alebo mi tie krvne zrazeniny niekde zatiekli inde?Lebo neskor som si precitala o chorobe endometrioza,tak som sa zlakla ci to neako s tym nesuvisi,aj som prilis nad tym premyslala,a chcem mat istotu,aby soms a nad tym dalej netrapila.Ci to nemoze mat nieco spolocne,kedze som mala vo vytere streptokoka?A este som vam pisala,o tom zapale obliciek a vy ste mi napisali,ze to vznika j v dosledku toho,ze krv adostane aj z inych lozisk tam kde netreba?To sa stava bezne?dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    bolestivá menštruácia býva pri začiatku ovulácie u mladých dievčat, časom sa to upraví, telo si akoby zvykne na nový hormonálny stav.
    Výtery, alchemilk ani chvostíky myšiek to neovplyvňujú.

  • dalsie tehotenstvo

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský Čo sa týka Vašej vyváženej translokácie, existuje možnosť ako zariadiť, aby ste mala zdravé dieťa. Urobí sa skúmavkové oplodnenie a embryá sa vyšetria geneticky, či sú v poriadku, a do maternice sa zavedie geneticky zdravé embryo.

    hovorila som o tom s mojou genetickou, ona hovorila, ze umele oplodnenie neodporuca, pretoze ja som v podstate zdrava, len budem musiet znasat niekolko potratov. A ze tieto centra asistovanej genetiky nedokazu aj tak zistit, ci to dieta je postihnute alebo nie, resp. ze sa zameriavaju len na niektore postihnutia a z odobratych buniek aj tak nie je mozne zistit tuto vyvazenu translokaciu, je mozne zistit prave iba niekolko tychto postihnuti (ako napr. Downov syndrom).

    Tak teraz neviem ...

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    napíšte email do Gennetu, pán primár Stejskal je veľký odborník na genetiku. Vaša genetička by mohla zájsť na školenie.
    Chyba je, že žiaľ zhubným vplyvom katolíckej propagandy na Slovensku nie sú tieto metódy priamo podporované a je možné, že si budete musieť všetko hradiť sama. V tomto duchu je vlastne aj odpoveď Vašej genetičky - budete mať niekoľko potratov spontánnych, niekoľko umelých v II. trimestry a potom sa možno ak boh dá pošťastí.
    Napíšte email na info@gennet.cz presne popíšte svoju situáciu, verím, že Vám poradia.