• USG

    Dobrý deň, som objednaná na USG vyšetrenie v centre prenatálnej diagnostiky v KE. Moja gynekologička povedala, že nemá dôvod, aby ma tam posielala, tak si to hradím sama.Lekárka v centre však poznamenala, že mi ten výmenný lístok mohla dať s ohľadom na vek- 34 rokov. Ja to chcem absolvovať, aby som bola pokojná. V čase vyšetrenia budem v 11 t.t.+3 dni podľa PM podľa ultrazvuku 11tt+0. Budú robiť vyšetrenie nuchálnej translucencie a vyšetrenia na zistenie prípadných genetických a vývojových chýb. Čítala sa, že sa tieto všetrenia robia v 11 až 14 t.t. Nakoľko sú výsledky týchto zistení spoľahlivé? Dá sa už v tomto období zistiť aj pohlavie dieťaťa? Čo všetko sa dá ešte zistiť na kvalitnom prístroji? KeĎže si to sama zaplatím, chcem sa toho dozvedieť čo možno najviac. Mám radšej posunúť termíín o týždeň, dva? Ďakujem

    Dobrý deň,
    Vaša lekárka má pravdu, 34 rokov nie je indikácia na vyšetrenie v centre prenatálnej strasotlivosti, vy ste si to pre vlastnú istotu a pokoj zaplatila a tak je to správne. Keby všetci kolegovia takto šetrili peniaze poisťovni, určite by sa mnohé problémy vyriešili.
    NT sa je súčasťou skríningu Downa v I. trimestry, kedy sa dáva do vzťahu vek ženy, hodnoty krvných testov, a gestačný vek plodu. Z toho program vypočíta individuálne riziko genetických porúch plodu.