• Opakované výtoky

    Dobrý deň, už asi pol roka ma trápi opakovaný nezapáchajúci hustý biely výtok. Asi 3 krát som sa preliečila Canesten tabletkou a následne 1 bal. Lactovagu. Všetko bolo vždy OK, ale pri prechladnutí alebo po pohlavnom styku sa výtok objaví opäť. Ako by som mohla výtoku predchádzať? Boli by vhodné nejaké výplachy vždy po pohlavnom styku alebo niekoľko mesačné používanie Lactovagu? A ešte asi pred 2 mes. pri prev. prehliadke mi gyn. našla na krčku maternice nejakú léziu, kt. môže byť vraj zapríčinená nejakou infekciou alebo výrusmi, ale povedala, že to necháme na imunitu. Môže to súvisieť s náchylnosťou na výtoky?
    Za Vašu odpoveď vopred ďakujem!

    Dobrý deň,
    išlo zrejme o mykotické výtoky, ak zabral Canesten. Ja osobne nie som veľkým priaznivcom jedorázovej liečby, tá síce može potlačiť prejavy ale nemusí viesť k úplnemu vyliečeniu, mykóza by sa mala liečiť aspoň 6 dní. Lactovag je dobrá varianta, upravuje a posiľňuje nešpecifickú imunitu pošvy a chráni pred premnožením mykózy.
    Ak Vás znovu postihnú príznaky mykózy, kúpte si vaginálny krém aspoň na 14 dní liečby, dokladne sa preliečte a potom si dajte balenie lactovagu (postupne, nie naraz :).
    Chronický zápal krčka može byť rizikový zo vzniku opakovaných mykoz pošvy, hnis z krčka mení pH pošvy a zvyšuje riziko pomnoženia kvasiniek. Ak máte nález na krčku pripomínajúci zápal, je nutné ho preliečiť, kombináciou antibiotík, pretože lokálna liečba (do pošvy) je na zápal krčka núčinná.