• Vysetrenia

    Dobry den p.Dr. Neviem preco,ale vy mi vzdy dobre poradite vo vsetkym mojich problemov,aj ked nieste moj lekar:)
    Mam problem. Ma 31 rokov,zena naj veku,zdrava,ziadne problemy z hladiska interneho.
    Ale...ako 24 rocna som otehotnela, a 22tt som o dieta prisla. Povedali ,stava sa!Sprosta mlada,neriesila som to. Bola som v nemocnici skoro 5 tyz,lezala,nohy hore,velmi velmi som sa otvorila,zasili ma a na druhy den abortion.
    Teploty nastali atd...takze moje prve tehotenstvo:Stava sa,znela diagnoza.
    Dalsie po 7 rokoch v 11 tyzdni diagnoza:missed abortion,cela happy,ze cakame dieta,a znova.Rana pod pas.
    POdotykam,ze 7 rokov som sa ani nesnazila otehotniet,ale slo to na 1 x.
    Takze moja otazka smeruje k vysetreniam. Uz ma unavuje pocuvat,ze to je priroda,to je OK. AKo moj lekar,co by ste mi odporucil,aku radu vysetreni? Uznajte sam,ako lekar,ze psychika je prvorada pre kazde tehotenstvo,znizit mozne potraty a zvysit tym realne sance byt v poriadku aj po tejto casti.Nie len ze sa to stava. Mam 31 rokov,citim sa ako 22,stale plna optimizmu ale co je vela,to je vela!!
    Chcem konat,chcem ist na dokladne vysetrnia a nie len skuste do 3 a potom ak nie aj do 4 to uz bude OK.
    Dakujem Ivana

    Dobrý deň,
    ďakujem za kompliment, to je snáď dovod, prečo robím šéfa porodnice na pražskej klinike.

    K Vášmu problému:
    podľa mňa ide o dve nesúvisiace záležitosti. Prvý potrat, ktorý prebehol v druhom trimestry - tu je v naprostej vačšine príčinou infekcia. Žiaľ vieme to teoreticky, máme aj podozrenie na konkrétne baktérie, ale to je tak všetko, žiadna liečba ani príprava pred otehotnením podľa štúdii neznižuje riziko opakovania.
    Ja však osobne pred ďalšou graviditou zvažujem antibiotickú liečbu, dvojkombináciou antibiotík na dlhší čas 3 týždne až mesiac, ako prevenciu chronického zápalu sliznice maternice, ktorý može byť príčinou. Je to však skor moj výmysel, nemám to podložené štúdiami.
    Missed abortus v 11. týždni je naprosto bežná záležitosť, naše rozmnožovanie je otázkou náhody, či zrovna dozrelo zdravé vajíčko a či ho oplodnila zdravá spermia. Ak nie, vačšina chorých plodov sa potratí, a to je dobre.

    Takže konkrétne u Vás:
    Ak máte problémy typu: nejasné občasné pobolievanie v podbruší, nejaké problémy s močením (častejšie močenie), špinenie mimo cyklu, alebo opakované výtoky či bolesti pri styku, pred otehotnením by som zvážil antiboitká. Inak nie je potreba robiť nič.