Meningitída môže ZABIŤ kohokoľvek a nečakane

Andrea Mániková | 12. november 2017
Meningitída môže ZABIŤ kohokoľvek a nečakane

Zápal mozgových blán či známu otravu krvi má na svedomí baktéria Neisseria menigitis. Ide o nebezpečné invazívne ochorenia.

Chorobné stavy postupujú veľmi rýchlo a o tom, či pacient vôbec prežije, rozhodujú doslova minúty. Preto je lepšie o nich vedieť a, samozrejme, najlepšie je oblúkom sa im vyhnúť.

Baktéria zvaná meningokok

Meningokoky existujú vo viacerých skupinách, označovaných písmenami. Typické epidémie meningokových infekcií majú na svedomí predovšetkým séroskupiny A a C.

Neisseria meningitis má tvar kávového zrnka, je citlivá na slnečné svetlo, vysychanie, dezinfekčné prostriedky a na vzduchu rýchlo hynie.

Jej šíreniu však praje chladnejšie počasie spojené s nízkymi teplotami. Vyskytuje sa takmer na celom svete, dokonca aj na Arabskom poloostrove, preto sa na základe odporúčaní WHO vyžaduje, aby sa cestujúci do týchto krajín nechali zaočkovať.

Prečítajte si: Meningitída – nečakane agresívna a rýchla...

Čo spôsobuje ochorenie?

  • Meningitídu – meningokový zápal mozgových blán.
  • Meningokovú sepsu – známu pod laickým názvom otrava krvi.
  • Tzv. Watehouse-Friederichsenov syndróm – ide o masívne krvácanie do nadobličiek či iných vnútorných orgánov, ale aj kože.

Spôsob prenosu meningitídy

Je preukázané, že meningokoky sa šíria kvapôčkovou infekciou, čo predstavuje cestu prenosu vzduchom. Odborné štúdie uvádzajú, že 1 – 15 % ľudskej populácie sú bacilonosiči, pretože sa u nich ochorenie neprejavilo, nemusia mať o ňom ani tušenie a v prostredí ich nosohltanu sa baktéria môže vyskytovať dlhých 16 mesiacov.

Bacilonosiči tak poľahky môžu nakaziť citlivých jedincov, ktorým protilátky chýbajú a vyvolať u nich závažné invazívne ochorenie.

Prečítajte si: Sú vaše deti chránené pred meningokokmi?

Koho najviac meningitída ohrozuje?

Najvnímavejšími jedincami sú ľudia s oslabeným imunitným systémom, deti vo veku 1-4 roky, pretože ich imunitný systém je nezrelý, ale do rizikovej skupiny patria aj adolescenti, ich organizmus je v období rastového špurtu, zmenou hormonálneho profilu viac unavený a vyčerpaný.

Ďalším predpokladom pre šírenie v týchto rizikových skupinách je fakt, že malé deti aj adolescenti trávia veľa času v rôznych komunitách či miestach s vysokým výskytom ľudí a ako sme už vyššie spomínali, prenos ochorenia vzdušnou cestou je veľmi jednoduchý.

Meningoková infekcia má rýchly priebeh, do 24 až 48 hodín od prvých príznakov prichádza ku kolapsu organizmu.

Rozpoznajte príznaky meningokovej infekcie u bábätka do 1 roka

Prvé príznaky môžu byť súčasne signálom iných ochorení, ktoré nemusia byť také závažné, napriek tomu je potrebné malého pacienta pozorne sledovať a v prípade zhoršenia zdravotného stavu to ihneď konzultovať s lekárom!

Ako na nepriateľov detskej imunity?

Prvé príznaky meningitídy:

  • vysoká horúčka, studené končatiny
  • zvracanie, odmietanie jedla
  • podráždenosť a odmietanie akéhokoľvek dotyku
  • extrémna spavosť, neschopnosť prebudiť sa
  • rýchle, povrchné dýchanie, sipenie

Ak sa niektorý z uvedených príznakov prejaví u dieťaťa do jedného roka, nečakajte a okamžite kontaktujte lekára alebo zavolajte zdravotnú záchrannú službu 155 alebo 112. Uvedené príznaky signalizujú veľmi vážne ochorenie, ktoré vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie.

Život ohrozujúce príznaky meningitídy:

  • krvavé vyrážky až podkožné škvrny
  • nezvyčajná plačlivosť
  • vydúvajúca sa fontanela na hlavičke
  • stuhnutie šije
  • svetloplachosť
  • kŕče a záchvaty

Príznaky hnisavého zápalu mozgových blán

Meningoková meningitída je jedno z najzávažnejších ochorení, pri ktorom hrozia nielen celoživotné následky, ale dokonca aj smrť! Vyvolávačom okrem meningokokov môžu byť dokonca aj pneumokoky, hemofily či iné baktérie.

Baktérie sa dostávajú do obalu mozgu – mozgovej blany, kde vyvolajú rozsiahly zápal. Mozog – jeden z najcitlivejších a najdôležitejších orgánov ľudského tela po ataku infekcie okamžite zareaguje prudkými bolesťami hlavy, zvracaním, kŕčmi, ktoré môžu vyústiť až do bezvedomia a, samozrejme, s vysokou horúčkou.

Najtypickejším príznakom hnisavého zápalu mozgových blán je stuhnutie šije a nepohyblivosť hlavy. U najmenších detí s neuzatvorenou fontanelou býva príznakom jej vyklenutie.
 
Pri včasnom lekárskom ošetrení – okamžitej aplikácii antibiotík a udržiavaní vitálnych funkcií, v priebehu 5 – 8 dní bolesti a kŕče ustupujú a pacient sa začne uzdravovať. Ochorenie je však nevyspytateľné a niektoré prípady môžu vyústiť do ďalších komplikácií spojených so sepsou.

Prečítajte si: Mandle musia von!

Otrava krvi

Keď infekcia prenikne do krvi, nástup ochorenia prichádza veľmi rýchlo, ruka v ruke s vysokou horúčkou, bolesťami či kŕčmi, bezvedomím. Pri extrémne silnej reakcii organizmu na vyplavenie baktérií do krvného riečišťa prichádza k poruchám zrážanlivosti krvi a pod kožou sa začnú objavovať krvné podliatiny, tzv. petéchie a bývajú posledným varovným príznakom pred celkovým zlyhaním organizmu. Až ¼ ochorení meningokokovej sepsy sa končí smrťou.

Watehouse-Friederichsenov syndróm

Často sa pripája k meningokovej sepse, krvácanie prechádza do nadobličiek a ďalších vnútorných orgánov, ktoré postupne zlyhávajú. Chorému pacientovi opuchne tvár, najmä pery a objavia sa hnisavé ložiská.

Na končatinách sa môžu vytvoriť krvavé gangrény, vtedy je už nevyhnutné postihnuté končatiny amputovať. Organizmus sa dostáva do šoku a vnútorné orgány postupne vypovedajú službu.

Prevencia a liečba meningitídy

Vážne invazívne ochorenie vyžaduje okamžitú liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti. Liečba spočíva v podávaní silných antibiotík aj v kontrole životne dôležitých funkcií, po laboratórnom preukázaní pôvodcu ochorenia liečba následne pokračuje špecifickými liekmi.

Nielen pre dramatický priebeh ochorenia či možné následné komplikácie, ale najmä pre neistotu úspešného vyliečenia sa, je dôležitá prevencia. Poznať riziká ochorenia, ale predovšetkým sa proti ochoreniu účinne preventívne brániť.

Prevencia spočíva v očkovaní, a to nielen v okolí chorého jedinca, ale aj pred cestovaním či štúdiom v zahraničí. Očkovať je možné deti od jedného roka, adolescentov i dospelých, jednou vakcínou, ktorá ochráni proti invazívnym meningokokovým kmeňom A, C, W,Y.

Prečítajte si: OČKOVANIE: môže byť spúšťačom autizmu?

Zaujímavé informácie o meningitíde

  • Meningkové infekcie sa považujú za agresívne a život ohrozujúce ochorenie.
  • Najohrozenejšou skupinou sú deti vo veku 1-4 roky a adolescenti.
  • Na Slovensku sa v posledných rokoch výskyt ochorení spôsobených meningokokom pohybuje menej ako 1 na 100 000 obyvateľov, ale napr. v roku 2010 to bolo až 40 prípadov, z toho 4 skončili úmrtím.
  • Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave sa ku koncu augusta 2012 na celom území Slovenska vyskytlo 28 prípadov, z toho opäť 4 smrteľné.
  • Najviac prípadov sa vyskytuje v chladnejších, jesenných a zimných mesiacoch.

Keď musí dieťa do nemocnice

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: