Ako na nepriateľov detskej imunity?

Redakcia | 31. Oct 2017
detská imunita, nepriatelia imunity, choroby, jeseň, zdravie, lieky, pohyb

Civilizačné vymoženosti sú nepriateľmi vyvíjajúceho sa imunitného systému dieťaťa: klimatizované priestory nákupných centier, neprimeraný dôraz na sterilnú čistotu, neustály atak elektroniky (televízie, rádia, počítačov, mobilov), smog, priveľa neprirodzeného svetla či stres z dynamiky dnešného života. Čo s tým?

Aby dieťa v prvých mesiacoch a rokoch života zvládalo toto prostredie v zdraví, je nutné budovať cielene jeho obranyschopnosť.

Neprehliadnite: TOTO naučte vaše deti v chrípkovom období!

Budujeme imunitu

Ak chceme správne budovať imunitu a intelekt dieťaťa, mali by sme dodržiavať od prvých mesiacov tieto zásady:

Vyvážená a hodnotná strava

Keďže črevá predstavujú základný orgán imunity, je potrebné dieťaťu ponúkať to, čo je preň prospešné. Po období dojčenia, ktoré je základom pre budovanie imunity, je vhodné zaradiť do stravy postupne mlieka pre batoľatá a kaše s obsahom prebiotík (oligosacharidov GOS/FOS), teda látok podporujúcich správne fungovanie črevnej mikroflóry.

Otužovanie, pohyb v prírode

Každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, neprekúrené a „neklimatizované“ domáce prostredie s častým vetraním. Dbať na primerané oblečenie a vhodnú teplotu vody pri umývaní. V ambulanciách pediatrov často vidieť, že deti sú príliš teplo naobliekané, samozrejme, že sú následne spotené. Vlhké oblečenie na nich vonku  priamo schne, čo tiež môže spôsobiť prechladnutie.

Spánkový režim

Potreby spánku sú individuálne, ale dieťa by malo vnímať od skorého detstva rozdiel medzi dennou – aktívnou časťou a nočnou – oddychovou časťou dňa.  Je dôležité zaviesť dieťaťu od  útleho detstva režim dňa, pravidelnosť.  

Harmonické prostredie

Prirodzené domáce prostredie by nemalo byť hlučné, ale naopak príjemné, vo farbách, ktoré nedráždia, ale upokojujú. Najdôležitejšie je, aby sa partneri vedeli dohodnúť, nehádali sa, nevyvolávali stres a napätie, ktoré veľmi negatívne vplýva na psychický stav dieťaťa. Rodičia musia dodržiavať režim a byť jednotní v požiadavkách, príkazoch, zákazoch a úľavách pre dieťa, tzv.: „ťahať za jeden povraz“.

Prečítajte si: Infekčná mononukleóza: príznaky, diagnostika, liečba

Rozvoj poznávacích schopností

Bystré, tvorivé a zvedavé dieťa je v psychickej pohode a takáto pohoda je dôležitá pre spokojný život. Správny štart tvorivého intelektu dieťaťa môžu rozbehnúť rodičia interaktívnymi hrami, ale rovnako aj stravou. Rozvoj kognitívnych schopností pozitívne ovplyvňujú LCP mastné kyseliny. Nachádzajú sa jednak v pokračovacích dojčenských mliekach, ale rovnako aj v rybách a orechoch.

Pestrý jedálniček, bohatý tiež na bielkoviny, vitamíny, stopové prvky, správny pomer cukrov, tukov a bielkovín je možné skutočne dosiahnuť  jednoducho pestrou stravou, na ktorú treba dieťa zvykať už odmalička.

Imunita novorodenca

Poruchy imunity u detí

imunita, deti, zdravie, vitamíny

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: