TOTO naučte vaše deti v chrípkovom období!

Mgr. Zuzana Paprskárová | 9. Oct 2017
nádcha, chrípka, choré dieťa, fúkať nos

Naučte tieto štyri zručnosti vaše deti kým sú zdravé. V čase chrípok im budú tieto návyky samozrejmé a vy budete mať o starosť menej! Prevencia je predsa najdôležitejšia.

Vyfúkať si správne nos

Zdôrazňujeme, že toto je základná zručnosť. Niektoré deti to vedia bez učenia, no niektoré sa poriadne potrápia, kým sa fúkať nosom naučia!

Vďaka fúkaniu sviečok na torte, či bublinkám v penovom kúpeli vedia vaše detičky určite skôr fúkať ústami ako nosom.

Neprehliadnite: Znižovanie horúčky: Febrilné kŕče

Trénujte s nimi aj fúkanie nosom! Je  extrémne dôležité, aby si vaše deti vedeli vyfúkať nos samy čím skôr a mohli ste  odložiť odsávačku na vysávač. V čase nádchy to bude pre vás aj vašich drobcov úžasná pomoc.

Položte ukazovák na ústa drobca, ako to robíte, keď sa má utíšiť sa nechajte ho sústrediť sa na dych nosom. Malé dieťa si musí najprv uvedomiť, ako to „funguje“.
Nahovorte vaše dieťa, aby si pri večernom kúpaní ponorilo hlavičku do vody a skúsilo vyfúknuť bublinky nosom.

Pre hravé deti máme skvelý TIP!
Urobte si guľôčky z papierových vreckoviek a položte ich na stôl. Hra spočíva v tom, dostať guľôčky čo najďalej na stole iba fúknutím nosa! Pre väčšiu zábavu si z toho môžete urobiť spoločný duel.

Viete, ako správne fúkať nos?

Stlačte dieťaťu ľavú nosnú dierku tak, aby vydýchlo pravou nosnou dierkou. To isté opakujte aj naopak. Fúkanie do vreckovky môže byť aj zábava!

nos, nádcha, smrkať, smrkajúce dieťa

Vyhadzovať použité vreckovky

Je fajn, keď hravou formou učíte deti pomáhať vám v domácnosti. Zadeľte vášmu dieťatku hneď, ako bezpečne chodí a začína chápať, nejakú úlohu. Deti zbožňujú cítiť sa užitočné!  

Čo tak drobcovi dať za úlohu vyhadzovať odpadky? Povedzme, že každú použitú plienku si odhodí po prebalení do koša na plienky samo. Rovnako keď ho utriete do vlhčenej utierky, môže si ju odcupitať vyhodiť do koša.
Takto neskôr nebude protestovať, ak si bude musieť po sebe vyhadzovať aj použité vreckovky. Sú určené na jednorazové použitie!

Prečítajte si: ČO všetko dokážu malé deti a my o tom nevieme? 7 TIPOV, ako z detí vychovať správnych tínedžerov

Naučiť ho, kde sa zvracia

Je jasné, že najmenšie detičky to nezvládnu. Nehody v posteli, či cestou na toaletu sú v detstve prirodzené.
Aj keď choroby detí sú vždy stresujúce pre celú rodinu, a obzvlášť pre samotné dieťa,  nie je tu miesto na prísnosť a krik.
Pri akejkoľvek chorobe, kde hrozí zvracanie dieťaťa alebo už choroba prebieha, vyčleňte mu kýblik na zvracanie. Položte mu ho tesne k posteli, aby pri akútnom stave nemuselo bežať na toaletu  a ubezpečte ho zároveň, že sa nič nestane, pokiaľ si kýblik nestihne vziať.

Ohlásiť sa učiteľke,  ak sa necíti dobre

Choroba nie je hanba! Vysvetlite svojmu dieťaťu, že v prípade, ak ho v škole začne bolieť bruško, či hlavička, je vhodné prihlásiť sa pani učiteľke. Niektoré deti sú utiahnutejšie a tichšie a môžu mať problém hovoriť o svojich problémom pred kolektívom a radšej trpia, prípadne len nechcú rušiť pani učiteľku pri práci. Pomôžte mu cítiť sa sebaisto. Podporujte ho nehanbiť sa, aj keď je neisté.
Rovnako ako  povie všetko vám ako rodičom, malo by mať dôveru aj k pani učiteľke.

Viete správne čistiť noštek?

Nosová odsávačka- ÁNO či NIE?

Nádcha u detí- Odsávať alebo vysmrkať nos?

noštek, chrípka, nádcha, fúkanie nosa, sopeľ, odsávačka do nosa

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: