Nádcha
Akútna infekčná nádcha, ľudovo nazývaná „prechladnutie“, je spôsobená vírusmi, prenášanými kvapôčkovou infekciou.
AKÚTNA INFEKČNÁ NÁDCHA
Akútna infekčná nádcha, ľudovo nazývaná „prechladnutie“, je spôsobená vírusmi, prenášanými kvapôčkovou infekciou. Ochorenie sa prejavuje škriabaním v hrdle, sťaženým dýchaním, kýchaním. Môže byť sprevádzané zvýšenými teplotami, hlavne u detí, dojčatá však naopak, môžu mať aj veľmi nízke teploty. Príznaky by mali odoznieť do 7 – 10 dní. Nádcha ako choroba sa nedá liečiť, ale rôznymi spôsobmi možno napomôcť tomu, aby sa chorý cítil „lepšie“.
Špecifiká nádchy dojčiat
Novorodenec je málo odolný voči prechladnutiu. Pre novorodenca i obyčajná nádcha môže byť veľmi vážne, dokonca život ohrozujúce ochorenie, pretože pri nemožnosti dýchať nosom sa mu môže i zastaviť dýchanie. Je preto dobré chrániť malé dieťa pred návštevníkmi s príznakmi nachladnutia.
Najväčším problémom pre dojča sú oveľa užšie horné dýchacie cesty v porovnaní s dospelým človekom, čo mu veľmi sťažuje dýchanie. Navyše sliznica novorodenca je náchylnejšia na opuchy. Dojčatá pre špeciálnu anatómiu hrtana nevedia dýchať ústami minimálne do troch mesiacov veku.
Ako účinnú pomoc na uľahčenie dýchania dojčaťa môžeme odporučiť čistenie hlienov na to určenou odsávačkou (používa sa vtedy, keď dieťa nemôže pre zahlienenie nosa dýchať) a vytieranie nošteka minerálkou alebo nosnými kvapkami s nízkou koncentráciou, určených špeciálne dojčatám a malým deťom.
Matrac dieťaťa v postieľke podložte tak, aby dieťa spalo na šikmej ploche s vyvýšenou hlavou. Do dvoch rokov veku mu nedávajte pod hlavu vankúš. Lepšiemu dýchaniu pomôže zvlčenie prostredia domácnosti zvlhčovačom vzduchu alebo mokrými plienkami (soľou navlhčenými) prevesenými cez radiátor, príp. na bočniciach postieľky.
Dávajte pozor, koľko mlieka a tekutín dieťa vypije. Sťažené dýchanie a nemožnosť pomôcť si nadýchnuť sa ústami počas sania spolu s ostatnými príznakmi môžu spôsobiť nechutenstvo alebo neschopnosť dostatočne sa napiť a dieťa by sa mohlo dehydratovať.
Príznaky dehydratácie sú suché plienky (menej ako 4 mokré plienky denne), apatia, spavosť, suchá pokožka. Ak máte podozrenie, že dieťa má tieto príznaky, navštívte vášho detského lekára. Dehydratácia je u dojčiat mimoriadne nebezpečná. Ponúkajte dieťaťu viac tekutín (napr. lyžičkou prevarenú vodu) , hlavne ak má i horúčku.
Nádcha batoliat a starších detí
Prvými príznakmi býva zvýšená teplota, niekedy zvracanie. Po dvoch – troch dňoch tieto počiatočné príznaky pominú a dieťa sa „len“ nebude cítiť dobre. Dieťa staršie ako jeden rok by sme mali naučiť správne smrkať - zapchať si jednu dierku prstom a druhú vyprázdniť do vreckovky.
Pre tieto deti je tiež vhodné vytieranie nošteka minerálkou alebo nosnými kvapkami či sprejmi s nízkou koncentráciou, určených pre ich vek. Tak, ako pri dojčati pomôže zvlhčenie prostredia domácnosti a spánok s vyvýšenou hornou polovicou tela.
Malý trik: Učte dieťa, kým je zdravé, fúkať nosom napr. do pierka, papierika a pod. Potom nebudete mať problém presvedčiť ho vysmrkať sa počas nádchy.
Kedy s dieťaťom k lekárovi
S dojčaťom pre istotu ihneď po objavení nádchy, so starším dieťaťom vtedy, keď sa objaví v hliene hnis – hlien zhustne, sfarbí sa na zeleno alebo žltozeleno, keď máte podozrenie na pridružené komplikácie. Vtedy už nepomôže domáca liečba a lekár môže predpísať antibiotiká, resp. ho poslať k odborníkovi - otorinolaryngológovi.
Komplikácie detskej nádchy
Problémom malých detí je rýchle rozšírenie zápalu do dolných dýchacích ciest a veľká možnosť ďalších komplikácií. Preto je uňho nádcha nebezpečnejšia ako u dospelého človeka. Oslabený organizmus dieťaťa je náchylnejší na sekundárnu infekciu ako zápal stredného ucha, bronchitídu, zápal pľúc.
Príznakmi bývajú pokračujúca teplota, silný kašeľ, bolesti hrdla, bolesti ucha, hustý zelenožltý výtok z nosa, nezlepšenie zdravotného stavu po prvých troch dňoch prechladnutia. Preto je mimoriadne dôležité, aby dieťa malo čistý nos, aby mu hlieny nehromadili a nestekali do nosohltana.
Prečítajte si: Bolesť ucha
Ako správne používať odsávačku
Odsávačku musíte dieťatku zaviesť hlbšie do nosa (cca 2 cm), súbežne s dolnou stenou nosa, nie smerom hore, ako si to mnohé mamičky myslia. Nesmiete ju však zaviesť prihlboko – do hrtana, lebo vtedy hrozí riziko poranenia a dieťa dráždi na kašeľ. Zavádzajte ju opatrne a dávajte pozor, aby sa vám dieťatko nemyklo, mohli by ste ho poraniť.
Odporúčame vám sadnúť si nad dieťa a zľahka mu kolenami pridržať ručičky, aby sa nebránilo a vy aby ste mali obe ruky voľné. Pôsobí to trochu drasticky, ale je to účinné a vzhľadom k dieťaťu i bezpečné.
Čo ste možno nevedeli
Ľudový výraz „prechladnutie“ nevystihuje správne pôvod tejto choroby. Nádcha skutočne nevznikne na základe toho, že dieťa bolo neprimerane oblečené, že malo studené či vlhké nohy, že sedelo v prievane alebo bolo dlho na chladnom vzduchu.
Je to vírusové ochorenie a človek môže ochorieť len tak, že sa od niekoho vírusom nakazí. Ale pravdou je i to, že keď organizmus bojuje s vírusmi, každé ďalšie oslabenie organizmu (napr. i to podchladenie) môže vírusom pomôcť v napadnutí organizmu.
Ak trpí vaše dieťa často nádchou, môže mať zníženú imunitu. Poraďte sa s vaším pediatrom o možnostiach podporenia imunity organizmu, najlepšie prírodnými preparátmi. Pomáha otužovanie dieťatka, zakončovanie kúpeľa vlažnou až studenou vodou. S týmto otužovaním je vhodné začať v letných mesiacoch a v zime neprestať. V rámci prevencie je dôležitý pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, i v chladnejšom počasí, pre mestské deti niekoľkotýždňový pobyt na horách, pri mori alebo na vidieku.
Prečítajte si: Chrípka a jej príznaky