Odborník radí: Leto obličkám nepraje a počas tehotenstva im dáva zabrať dvojnásobne

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 26. júl 2023
Odborník radí: Leto obličkám nepraje a počas tehotenstva im dáva zabrať dvojnásobne

Leto a tehotenstvo prinášajú nástrahy aj pre jeden dôležitý orgán, na ktorý často zabúdame – obličky. Ako sa mení ich funkcia počas tehotenstva, čo im hrozí a na čo obzvlášť v lete dávať pozor? Radí gynekológ MUDr. Marek Brenišin, PhD.

Je tu čas horúčav, dovoleniek, ciest do exotických destinácií, avšak aj počas tohto obdobia sú ženy tehotné. A hoci sa väčšinou v tejto súvislosti bavíme o správnom pitnom režime, vhodnom jedle, či problémoch s tlakom alebo nepríjemnými opuchmi, je tu ešte jedna téma, ktorá bude určite zaujímať mnohé budúce mamičky. Obličky.

Čo sa deje s obličkami, keď čakám bábo?

Príchod nového člena rodiny na svet dáva ženskému organizmu zabrať. Hoci sa hovorí, že „tehotenstvo nie je choroba“, telo budúcej mamičky musí spracovávať a filtrovať odpadové látky nielen z vlastného metabolizmu, ale aj tie, ktoré prijme od drobca v brušku. Navyše intenzívnejšia činnosť obličiek pomáha chrániť bábätko pred rôznymi nežiaducimi vplyvmi látok z prostredia, takže hoci sme nad tým takto asi nikdy nepremýšľali, dalo by sa s trochou nadhľadu povedať, že zdravé obličky = zdravé bábo.

Obličky sa počas tohto obdobia zväčšia asi o 1,5 centimetra, ale ich najvýznamnejšou zmenou je, že ich schopnosť filtrácie krvi sa stane intenzívnejšou asi o polovicu, v poslednom trimestri potom mierne klesá. To spôsobuje napríklad pokles kreatinínu v krvi tehuľky, takže hodnoty, ktoré sú u žien mimo tehotenstva považované za normálne, tu môžu naznačovať prebiehajúci problém.

Rastúce bruško navyše tlačí na orgány okolo seba a môže meniť pomery aj v rámci obličiek a močovodov. Hoci sa množstvo pretekajúceho moču neznižuje, stáva sa, najmä pravá oblička, náchylnejšou na infekcie či vznik močových kameňov.

Hoci sa všeobecne traduje, že budúce mamičky chodia častejšie na WC, lebo bábo hrá s ich mechúrom futbal, vysvetlenie je často omnoho pragmatickejšie. Močový mechúr má čoraz menej miesta, obličky filtrujú intenzívnejšie, k čomu napomáha aj placenta. Tá totiž produkuje enzým vazopresinázu, ktorá pôsobí proti antidiuretickému hormónu, takže obličky prefiltrujú viac vody.

Všeobecne ale platí, že ak má žena obličky zdravé, tehotenstvo by ich nemalo poškodiť priamo. Naopak, ak už trpí obličkovým ochorením, musí veľmi dôsledne dodržiavať liečbu, pretože čas očakávania drobca zvykne priebeh týchto ochorení zhoršovať, avšak pri správnej liečbe už dokáže väčšina z nich donosiť a porodiť zdravé bábätko, a to bez nutnosti cisárskeho rezu.

Odborník radí: Leto obličkám nepraje a počas tehotenstva im dáva zabrať dvojnásobne 

Horúčava a pitný režim tehotných

Počas leta majú čo robiť všetci, aby sa osviežili, u tehuliek je to nutné dvojnásobne, ale zároveň platí aj dvojnásobná opatrnosť. Budúca mamička by určite mala vedieť zvládnuť letné dni aj noci, ale zasa tak, aby si neuškodila, pretože prípadné problémy by sa mohli preniesť na bábätko.

Správny pitný režim je základ a platí aj pre budúce mamy. Počas tehotenstva nie je nutné piť viac vody, skôr častejšie a v menších dávkach. Všeobecne sa preferuje čistá voda, môže byť vlažnejšia alebo studená, ale určite nie ľadová. S tým súvisia aj rôzne sladené nápoje, často chladené pre lepší pocit osvieženia. Dehydratácia je nepriateľom pre správnu činnosť obličiek, ale angíny či iné infekcie, a to aj bežné nachladnutia tiež obličkám neprospievajú. Nehovoriac o riziku pre bábätko.

Dehydratácia je spojená s výskytom ďalšieho problému, a tým je výskyt obličkových kameňov. Samotné tehotenstvo zvýšenou tvorbou moču toto riziko znižuje, avšak pri strate veľkého množstva tekutín môže dochádzať k hromadeniu sa látok schopných tvoriť kamene, čo je v kombinácii so zhoršeným prietokom moču cez zúžené močovody veľmi nešťastná kombinácia. Najvyššie percento prípadov sa vyskytuje počas tretieho trimestra.

Som tehotná a chcem sa kúpať...

V súvislosti s letnými radovánkami nemožno opomenúť ani kúpanie sa. Tu nepredstavuje riziko ani tak samotný pobyt vo vode, ako to, čo nasleduje po vyjdení z vody. Zabudnite na slnenie sa v mokrých plavkách. Ak si chcete dopriať slniečko, odporúča sa prezliecť sa do čistej a najmä suchej bielizne. Ideálne je bavlnená, ak sa ale nedá, môžu byť aj plavky, ale práve kvôli prevencii nachladnutia a zápalu močových ciest sa odporúča nosiť si náhradný set so sebou.

Práve rastúce bruško, ktoré môže zatlačiť na močovody zvyšuje riziko, že množiace sa baktérie v mechúre precestujú močovodom až do obličky, kde môžu spôsobiť jej zápal. Pyelonefritída, čiže infekčný zápal obličiek predstavuje vážny stav a ak je nepoznaná, môže viesť až k sepse a strate obličky. Jej príznaky nemusia byť závažné – teplota, triaška, nevoľnosť, či bolesti v driekovej oblasti, preto by žena mala vyhľadať lekára aj v prípade pochybností. Tu dvojnásobne platí, že radšej prísť zbytočne ako neskoro.

Tehotenstvo a obličky v ohrození 

Hoci to znie na prvý pohľad veľmi zvláštne, aj tehotenstvo môže spôsobiť, hoci zriedkavejšie, poškodenie obličiek.

V skorých obdobiach tehotenstva je veľmi častou príčinou buď nadmerné tehotenské zvracanie (hyperemesis gravidarum), alebo potrat, najmä ak sa k nemu pridruží infekcia.

V neskorších obdobiach tehotnosti je to celá plejáda tehotenských komplikácií ako preeklampsia, HELLP syndróm, či tehotenská cukrovka. Podľa najnovších hypotéz sa ich rozvoj môže chybný rozvoj placenty, ktorá sa snaží zmenou pomerov v organizme ženy zabezpečiť svoju funkciu – výživu bábätka. Rovnako nepriaznivo na obličky vplýva aj tzv. akútne stukovatenie pečene počas tehotenstva, ktoré ale, ak je včas podchytené a správne liečené, obvykle nevedie k poškodeniu funkcie obličiek.

Všeobecne sa obličky snažia situáciu počas týchto stavov stabilizovať, ale ani ony nie sú všemocné. Prirodzene, ak sa dá, lekár sa snaží ženu doviesť k čo najbezpečnejšiemu pôrodu, niektoré, ako HELLP (rozpad červených krviniek, poškodenie pečene, zníženie počtu krvných doštičiek) sú však tak závažné, že je nevyhnutné tehotenstvo ukončiť.

Môžem bábo, ak mám choré obličky?

Pár slov by sme venovali aj ženám, ktoré už sa liečia u nefrológa, ale chceli by sa napriek tomu stať mamami. V súčasnosti mnoho z nich má možnosť donosiť zdravé dieťa, no je potrebné upraviť liečbu a tehotenstvo starostlivo naplánovať, keďže mnohé z liekov sú pre bábätko škodlivé, či spôsobujú vznik vrodených vývojových chýb.

Pokrok v medicíne navyše dáva nádej aj ženám na dialýze. Hoci sa u nich vyskytuje omnoho viac potratov, najmä počas druhého trimestra, v súčasnosti už  každá druhá dialyzovaná pacientka vie donosiť a porodiť zdravé bábätko. Ideálne je naplánovať tehotenstvo tak, aby sa druhý a tretí trimester vyhli najväčším horúčavám.

Opatrnosť je opodstatnená, milé budúce mamy

Hovorí sa, že leto obličkám nepraje a je pravdou, že počas tehotnosti im dáva zabrať dvojnásobne.  Všeobecne ale platí, že ak žena dodržiava správny pitný režim, zásady hygieny a počas najväčšej páľavy sa drží mimo priameho slnka, zvládne to ona, aj jej obličky. Opatrnosť je tu však dôležitá, pretože poškodenie obličiek je ako keď sa spálime na slnku. Akútne ťažkosti pominú, ale obličky si to „zapamätajú“ a čím viac škodlivých faktorov ich ovplyvní, tým je vyššia šanca, že nám to neskôr spočítajú.

Mimochodom, príčiny poškodenia obličiek sa líšia aj od krajín, kým v rozvojových krajinách sú to najmä infekčné príčiny, v rozvinutých ich ohrozujú najmä neskoré tehotenské komplikácie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: